19 dec 2015 19:06

19 dec 2015 19:06

Tredje person anhållen för Assyriska-branden

SKÖVDE

Nu har även en en tredje person anhållits misstänkt för mordbrand efter branden i Assyriska föreningens lokaler.

Det är SR Skaraborg som meddelar att polisen anhållit en trejde person.

Polisen meddelade att man först anhållit två personer på fredagen misstänkta för mordbranden.

Klockan var halv fyra på torsdagsmorgonen när larmet gick larmet att det brann i Assyriska föreningens lokal i Västra ryd. När räddningstjänsten kom till platsen var byggnaden övertänd och det fanns inget att rädda.

 

Det är SR Skaraborg som meddelar att polisen anhållit en trejde person.

Polisen meddelade att man först anhållit två personer på fredagen misstänkta för mordbranden.

Klockan var halv fyra på torsdagsmorgonen när larmet gick larmet att det brann i Assyriska föreningens lokal i Västra ryd. När räddningstjänsten kom till platsen var byggnaden övertänd och det fanns inget att rädda.