23 dec 2015 08:26

23 dec 2015 08:26

Häktningsförhandlingar på förmiddagen

SKÖVDE: Mordbranden i Assyriska föreningens lokal

Tingsrätten i Skövde håller på förmiddagen häktningsförhandlingar mot de två Skövdebor, 22 och 39 år gamla, som misstänks för delaktighet i mordbranden i Assyriska föreningens lokal.

I torsdags totalförstördes Assyriska föreningens lokal i Västra Ryd i Skövde i en anlagd brand. Sedan dess har polisen arbetat snabbt.

En 31-årig Tibrobo häktades i måndags misstänkt för mordbrand och på tisdagen begärdes ytterligare två män, 22 och 39 år gamla från Skövde, häktade för delaktighet i samma brott. Detta berättade SLA om redan i går.

Nu står det klart att häktningsförhandlingarna mot männen hålls på onsdagsförmiddagen i Skaraborgs tingsrätt i Skövde.

– Flera personer figurerar i utredningen och av olika skäl har vi hela tiden haft som arbetshypotes att det är tre personer som ligger bakom brottet, sade kammaråklagare Jennifer Hasselroth till SLA på tisdagen.

En viktig del i utredningen är den övervakningsfilm som Assyriska föreningen själva överlämnat till polisen. På den syns två personer anlägga en brand, enligt uppgift hörs också en tredje person prata.

Alla de tre nu misstänkta – en häktad och två begärda häktade – förnekar brott.

Motivet till varför personer anlade branden är enligt åklagaren fortfarande oklart även om det förekommer en hel del rykten kring händelsen. Men Jennifer Hasselroth ville på tisdagen inte uttala sig om vad polis och åklagare har för uppfattning om ett eventuellt motiv.

Hon ville heller inte uttala sig om vad hon anser om bevisläget mot de tre, men hon har uppgett att det inte bara är filmen som gjort att misstankarna riktats mot dem, utan även uppgifter som framkommit i förhör och även via gjorda beslag.

I torsdags totalförstördes Assyriska föreningens lokal i Västra Ryd i Skövde i en anlagd brand. Sedan dess har polisen arbetat snabbt.

En 31-årig Tibrobo häktades i måndags misstänkt för mordbrand och på tisdagen begärdes ytterligare två män, 22 och 39 år gamla från Skövde, häktade för delaktighet i samma brott. Detta berättade SLA om redan i går.

Nu står det klart att häktningsförhandlingarna mot männen hålls på onsdagsförmiddagen i Skaraborgs tingsrätt i Skövde.

– Flera personer figurerar i utredningen och av olika skäl har vi hela tiden haft som arbetshypotes att det är tre personer som ligger bakom brottet, sade kammaråklagare Jennifer Hasselroth till SLA på tisdagen.

En viktig del i utredningen är den övervakningsfilm som Assyriska föreningen själva överlämnat till polisen. På den syns två personer anlägga en brand, enligt uppgift hörs också en tredje person prata.

Alla de tre nu misstänkta – en häktad och två begärda häktade – förnekar brott.

Motivet till varför personer anlade branden är enligt åklagaren fortfarande oklart även om det förekommer en hel del rykten kring händelsen. Men Jennifer Hasselroth ville på tisdagen inte uttala sig om vad polis och åklagare har för uppfattning om ett eventuellt motiv.

Hon ville heller inte uttala sig om vad hon anser om bevisläget mot de tre, men hon har uppgett att det inte bara är filmen som gjort att misstankarna riktats mot dem, utan även uppgifter som framkommit i förhör och även via gjorda beslag.