23 dec 2015 13:00

23 dec 2015 13:00

Trio häktad för branden

SKÖVDE: Mordbranden i Assyriska föreningens lokal

Två Skövdebor häktades på onsdagen misstänkta för delaktighet i mordbranden i Assyriska föreningens lokal. En av männen misstänks för mordbrand, den andre för medhjälp till samma brott. Sedan tidigare är en Tibrobo häktad i ärendet.

I torsdags totalförstördes Assyriska föreningens lokal i Västra Ryd i Skövde i en anlagd brand. Sedan dess har polisen arbetat snabbt. En 31-årig Tibrobo häktades i måndags misstänkt för mordbrand.

På tisdagen begärdes ytterligare två män, 22 och 39 år gamla från Skövde, häktade för delaktighet. Häktningsförhandlingarna hölls i Skaraborgs tingsrätt i Skövde på onsdagen. Förhandlingarna skedde bakom stängda dörrar, på begäran av åklagaren på grund av förundersökningssekretess,

I den offentliga delen av förhandlingen förnekade båda männen brott och motsatte sig häktningsyrkandet.

Efter överläggningar beslutade dock tingsrätten att männen skulle häktas på sannolika skäl misstänkta för mordbrand, 22-åringen, respektive medhjälp till mordbrand gällande 39-åringen. Åtal mot de två ska väckas senast den 11 januari, om förundersökningen inte är klar då måste åklagaren begära förlängning av åtalstiden.

En viktig del i utredningen är den övervakningsfilm som Assyriska föreningen själva överlämnat till polisen. På den syns två personer anlägga en brand, enligt uppgift hörs också en tredje person prata.

Motivet till varför branden anlagts är enligt åklagaren fortfarande oklart även om det förekommer en hel del uppgifter i ärendet. Men kammaråklagare Jennifer Hasselroth ville på tisdagen inte uttala sig om vad polis och åklagare har för uppfattning om ett eventuellt motiv. Inte heller kammaråklagare Sofia Karlsson som förde åklagarmyndighetens talan vid häktningsförhandlingarna på onsdagen ville kommentera motivbilden.

Vad åklagarna anser om bevisläget mot de tre är också oklart, men Jennifer Hasselroth har tidigare uppgett för SLA att det inte bara är filmen som gjort att misstankarna riktats mot dem, utan även uppgifter som framkommit i förhör och även via gjorda beslag.

I torsdags totalförstördes Assyriska föreningens lokal i Västra Ryd i Skövde i en anlagd brand. Sedan dess har polisen arbetat snabbt. En 31-årig Tibrobo häktades i måndags misstänkt för mordbrand.

På tisdagen begärdes ytterligare två män, 22 och 39 år gamla från Skövde, häktade för delaktighet. Häktningsförhandlingarna hölls i Skaraborgs tingsrätt i Skövde på onsdagen. Förhandlingarna skedde bakom stängda dörrar, på begäran av åklagaren på grund av förundersökningssekretess,

I den offentliga delen av förhandlingen förnekade båda männen brott och motsatte sig häktningsyrkandet.

Efter överläggningar beslutade dock tingsrätten att männen skulle häktas på sannolika skäl misstänkta för mordbrand, 22-åringen, respektive medhjälp till mordbrand gällande 39-åringen. Åtal mot de två ska väckas senast den 11 januari, om förundersökningen inte är klar då måste åklagaren begära förlängning av åtalstiden.

En viktig del i utredningen är den övervakningsfilm som Assyriska föreningen själva överlämnat till polisen. På den syns två personer anlägga en brand, enligt uppgift hörs också en tredje person prata.

Motivet till varför branden anlagts är enligt åklagaren fortfarande oklart även om det förekommer en hel del uppgifter i ärendet. Men kammaråklagare Jennifer Hasselroth ville på tisdagen inte uttala sig om vad polis och åklagare har för uppfattning om ett eventuellt motiv. Inte heller kammaråklagare Sofia Karlsson som förde åklagarmyndighetens talan vid häktningsförhandlingarna på onsdagen ville kommentera motivbilden.

Vad åklagarna anser om bevisläget mot de tre är också oklart, men Jennifer Hasselroth har tidigare uppgett för SLA att det inte bara är filmen som gjort att misstankarna riktats mot dem, utan även uppgifter som framkommit i förhör och även via gjorda beslag.