14 jan 2016 16:35

14 jan 2016 16:35

"Klart man blir upprörd"

SKÖVDE: Kommunals lokala ordförande om skandalerna

De senaste dagarnas fest- och spritskandaler kring fackförbundet Kommunal rör upp känslorna bland lokala fackliga företrädare.

Anita Nilsson, ordföranden i Kommunal Skövde, säger till SLA att det är naturligt om medlemmarna reagerar med ilska och besvikelse efter Aftonbladets granskning där vidlyftig representation, spritnotor, privata övernattningar och nakenfester på Kommunals restaurang avslöjats.

– Det är klart att man blir upprörd, jag tycker själv att det här är ledsamt. Vi är 150 förtroendevalda bara här i Skövde som dagligen kämpar för bättre anställningsvillkor, löner och arbetsmiljö. Våra medlemmar under givetvis vad det är som händer och hur det kan bli så här.

Efter flera dagars tystnad svarade Kommunals ordförande Annelie Nordström på torsdagen på frågor om skandalerna. Då meddelade också kassören Anders Bergström att han avgår.

– Gör man fel får man också ta ansvar för det och ta konsekvenserna, kommenterar Anita Nilsson.

Anita Nilsson, ordföranden i Kommunal Skövde, säger till SLA att det är naturligt om medlemmarna reagerar med ilska och besvikelse efter Aftonbladets granskning där vidlyftig representation, spritnotor, privata övernattningar och nakenfester på Kommunals restaurang avslöjats.

– Det är klart att man blir upprörd, jag tycker själv att det här är ledsamt. Vi är 150 förtroendevalda bara här i Skövde som dagligen kämpar för bättre anställningsvillkor, löner och arbetsmiljö. Våra medlemmar under givetvis vad det är som händer och hur det kan bli så här.

Efter flera dagars tystnad svarade Kommunals ordförande Annelie Nordström på torsdagen på frågor om skandalerna. Då meddelade också kassören Anders Bergström att han avgår.

– Gör man fel får man också ta ansvar för det och ta konsekvenserna, kommenterar Anita Nilsson.