25 jan 2016 10:24

25 jan 2016 13:42

Åtalas för mordbrand i assyriskas lokaler

SKÖVDET: Två män synliga på övervakningsfilm

(UPPDATERAD) De två män som misstänks ha anlagt branden i Assyriska föreningens lokaler åtalades på måndagen för mordbrand.

Männen, en 32-årig Tibrobo och en 23-årig Skövdebo, har suttit häktade sedan i slutet av december, misstänkta för inblandning i den brand som totaltförstörde Assyriska föreningens lokaler i Västra Ryd den 17 december förra året.

Ytterligare en man, en 39-årig Skövdebo, satt häktad under en kort period i början av januari men frisläpptes för en tid sedan.

Filmer

Enligt åtalet ska de båda männen, tillsammans och i samförstånd, tagit sig in i lokalen och där hällt ut flera dunkar brännbar vätska innan man har antänt lokalen. Som bevisning åberopas bland annat flera övervakningsfilmer från Biltema, Statoil och inte minst Assyriska föreningens lokaler som ska styrka att de båda männen var inne i lokalen tillsammans.

I sin stämningsansökan skriver kammaråklagare Jennifer Hasselroth att branden innebar fara för omfattande förstörelse av annans egendom

I samband med gripandet av 32-åringen beslagtogs flera bensindunkar och ett påfyllningsrör i en bil, som dagen innan branden hade inhandlats på Biltema i Skövde. Av förundersökningen framgår att männen fyllt på bensin i dunkarna vid en mack i Hjo, men 32-åringen har i förhör sagt att denna skulle förvaras som reserv i bilen.

Hotad

Flera vittnen har dock pekat ut 32-åringen på de övervakningsfilmer polisen har haft till sitt förfogande.

Den 23-årige mannen från Skövde har i polisförhör erkänt gärningen man hävdar att han genomfört den under hot av 32-åringen.

32-åringen förnekar dock brott.

Männen, en 32-årig Tibrobo och en 23-årig Skövdebo, har suttit häktade sedan i slutet av december, misstänkta för inblandning i den brand som totaltförstörde Assyriska föreningens lokaler i Västra Ryd den 17 december förra året.

Ytterligare en man, en 39-årig Skövdebo, satt häktad under en kort period i början av januari men frisläpptes för en tid sedan.

Filmer

Enligt åtalet ska de båda männen, tillsammans och i samförstånd, tagit sig in i lokalen och där hällt ut flera dunkar brännbar vätska innan man har antänt lokalen. Som bevisning åberopas bland annat flera övervakningsfilmer från Biltema, Statoil och inte minst Assyriska föreningens lokaler som ska styrka att de båda männen var inne i lokalen tillsammans.

I sin stämningsansökan skriver kammaråklagare Jennifer Hasselroth att branden innebar fara för omfattande förstörelse av annans egendom

I samband med gripandet av 32-åringen beslagtogs flera bensindunkar och ett påfyllningsrör i en bil, som dagen innan branden hade inhandlats på Biltema i Skövde. Av förundersökningen framgår att männen fyllt på bensin i dunkarna vid en mack i Hjo, men 32-åringen har i förhör sagt att denna skulle förvaras som reserv i bilen.

Hotad

Flera vittnen har dock pekat ut 32-åringen på de övervakningsfilmer polisen har haft till sitt förfogande.

Den 23-årige mannen från Skövde har i polisförhör erkänt gärningen man hävdar att han genomfört den under hot av 32-åringen.

32-åringen förnekar dock brott.