03 feb 2016 11:24

03 feb 2016 11:24

Hårda hyreskrav

FÖRENINGSLIVET

Kultur och fritidnämnden skärper reglerna för klubbar som inte kan betala hyrorna i tid.

Frågan är högaktuell i och med IFK Skövde handbolls skuld och anstånd. Kaj-Eve Eneroth (L), ordförande i kultur och fritidsnämnden, säger att kultur- och fritid anpassar sig efter kommunstyrelsens sätt att driva skuldfrågorna. När förfallodatum passerat gäller kommunens regler för kravhantering. Och 30 dagar efter förfallodatum får föreningen ett samtal och ett rekommenderat brev. Efter 60 dagar stängs föreningens a-lag av från tränings- och matchtiderna.

– Vi måste kontinuerligt få in hyresavgifter, vi vill inte sätta föreningar i konkurs, säger Eneroth.

Frågan är högaktuell i och med IFK Skövde handbolls skuld och anstånd. Kaj-Eve Eneroth (L), ordförande i kultur och fritidsnämnden, säger att kultur- och fritid anpassar sig efter kommunstyrelsens sätt att driva skuldfrågorna. När förfallodatum passerat gäller kommunens regler för kravhantering. Och 30 dagar efter förfallodatum får föreningen ett samtal och ett rekommenderat brev. Efter 60 dagar stängs föreningens a-lag av från tränings- och matchtiderna.

– Vi måste kontinuerligt få in hyresavgifter, vi vill inte sätta föreningar i konkurs, säger Eneroth.