03 feb 2016 08:20

03 feb 2016 15:57

Yrkade på fängelse för misstänkta mordbrännare

RÄTTEGÅNG: De åtalade försattes på fri fot

(UPPDATERAD) Åklagaren yrkade på långa fängelsestraff för de två som anlade Assyriska-branden. Men Skövdebon vill slippa straff eftersom han utförde gärningen under hot. Tibrobon, som hela tiden nekat till brott, erkände under rättegången när han ställdes inför den omfattande bevisningen.

Männen, en 32-årig Tibrobo och en 23-årig Skövdebo, har varit häktade sedan dagarna före jul misstänkta för att ha anlagt branden den 17 december förra året. I branden totalförstördes Assyriska föreningens lokaler i Västra Ryd i Skövde.

På onsdagen hålls rättegången mot de två. Inledningsvis förnekade 32-åringen brott, vilket han gjort hela tiden. 23-åringen erkände däremot omständigheterna, men hävdade att han handlat i nöd.

– Tidigare på kvällen, när vi stannade och tog en rökpaus under en bilfärd mellan Skövde och Tibro, sade han (32-åringen) att han ville bränna ner Assyriska, jag frågade varför men fick inget svar, sade Skövdebon under rättegången.

– Jag ville inte vara med, men då hotade han mig, tog fram en kniv som han satte i sidan på mig, och sade också att mina anhöriga i mitt hemland skulle utsättas för våld.

Skövdebon hävdade att han trodde att 32-åringen skulle kunna verkställa hotet mot de anhöriga och vågade inte annat än att följa med och bränna ner föreningslokalen.

Förloppet filmades

På en övervakningsfilm syns också två personer gå in i lokalen, hälla ut bensin och sedan tända på. 23-åringen har erkänt att han är en av dem och 32-åringen den andre, något 32-åringen förnekar, detta trots att videoanalyser kommit fram till det samma.

Senare under rättegången när 32-åringen hördes var han mycket fåordig och ville inte svara på frågor, men han erkände att han hotat 23-åringen och att ”om alla säger att det är jag på bilderna så är det väl det”.

Men han ville inte säga något om motivet till brottet.

Hans erkännande var en helomvändning. Hans försvarare, advokat Fred Höweler, sade att berodde på att han ställdes inför en mycket övertygande bevisning.

– Han är med på övervakningsfilmen och den medåtalade säger att han var med.

Fängelsestraff

Kammaråklagare Jennifer Hasselroth yrkade att de två skulle dömas för mordbrand, minimistraffet för brottet är två år.

– Jag anser att domstolen ska döma dem till ett längre straff än det med hänsyn till den ekonomiska skadan och med tanke på att de förstörde en samlingslokal som har stor betydelse för medlemmarna.

23-åringens advokat Pontus Ljunggren ansåg att hans klient borde slippa straff eftersom han hotats. Både Höweler och Ljunggren yrkade att klienterna skulle försättas på fri fot efter rättegången.

Försattes på fri fot

Efter överläggningar beslutade också tingsrätten att männen skulle släppas, även om de fortfarande på sannolika skäl är misstänkta för mordbrand.

Männen krävs också på 2,7 miljoner kronor i skadestånd för den totalförstörda fastigheten. Det är försäkringsbolaget Länsförsäkringar som kräver den summa, det är vad det kostar att bygga en ny föreningslokal.

Dom meddelas den 17 februari.

Männen, en 32-årig Tibrobo och en 23-årig Skövdebo, har varit häktade sedan dagarna före jul misstänkta för att ha anlagt branden den 17 december förra året. I branden totalförstördes Assyriska föreningens lokaler i Västra Ryd i Skövde.

På onsdagen hålls rättegången mot de två. Inledningsvis förnekade 32-åringen brott, vilket han gjort hela tiden. 23-åringen erkände däremot omständigheterna, men hävdade att han handlat i nöd.

– Tidigare på kvällen, när vi stannade och tog en rökpaus under en bilfärd mellan Skövde och Tibro, sade han (32-åringen) att han ville bränna ner Assyriska, jag frågade varför men fick inget svar, sade Skövdebon under rättegången.

– Jag ville inte vara med, men då hotade han mig, tog fram en kniv som han satte i sidan på mig, och sade också att mina anhöriga i mitt hemland skulle utsättas för våld.

Skövdebon hävdade att han trodde att 32-åringen skulle kunna verkställa hotet mot de anhöriga och vågade inte annat än att följa med och bränna ner föreningslokalen.

Förloppet filmades

På en övervakningsfilm syns också två personer gå in i lokalen, hälla ut bensin och sedan tända på. 23-åringen har erkänt att han är en av dem och 32-åringen den andre, något 32-åringen förnekar, detta trots att videoanalyser kommit fram till det samma.

Senare under rättegången när 32-åringen hördes var han mycket fåordig och ville inte svara på frågor, men han erkände att han hotat 23-åringen och att ”om alla säger att det är jag på bilderna så är det väl det”.

Men han ville inte säga något om motivet till brottet.

Hans erkännande var en helomvändning. Hans försvarare, advokat Fred Höweler, sade att berodde på att han ställdes inför en mycket övertygande bevisning.

– Han är med på övervakningsfilmen och den medåtalade säger att han var med.

Fängelsestraff

Kammaråklagare Jennifer Hasselroth yrkade att de två skulle dömas för mordbrand, minimistraffet för brottet är två år.

– Jag anser att domstolen ska döma dem till ett längre straff än det med hänsyn till den ekonomiska skadan och med tanke på att de förstörde en samlingslokal som har stor betydelse för medlemmarna.

23-åringens advokat Pontus Ljunggren ansåg att hans klient borde slippa straff eftersom han hotats. Både Höweler och Ljunggren yrkade att klienterna skulle försättas på fri fot efter rättegången.

Försattes på fri fot

Efter överläggningar beslutade också tingsrätten att männen skulle släppas, även om de fortfarande på sannolika skäl är misstänkta för mordbrand.

Männen krävs också på 2,7 miljoner kronor i skadestånd för den totalförstörda fastigheten. Det är försäkringsbolaget Länsförsäkringar som kräver den summa, det är vad det kostar att bygga en ny föreningslokal.

Dom meddelas den 17 februari.