04 feb 2016 13:58

04 feb 2016 13:58

Överklagade till hovrätten

ASSYRISKA-BRANDEN: Åklagaren yrkar på fortsatt häktning

Tingsrätten beslutade att de två misstänkta för Assyriska-branden skulle försättas på fri fot efter rättegången. Det förvånade åklagaren som har överklagat beslutet till hovrätten.

Rättegången mot de två män, en 32-årig Tibrobo och en 23-årig Skövdebo, som har erkänt att det var de som anlade branden som totalförstörde Assyriska föreningens lokal i västra Ryd, avslutades i onsdags eftermiddag. Båda männen yrkade att de skulle försättas på fri fot efter rättegången i avvaktan på domen som meddelas om två veckor. Något som kammaråklagare Jennifer Hasselroth motsatte sig.

Men efter överläggningar meddelade Skaraborgs tingrätt att de två skulle släppas ur häktet och att de fortfarande är på sannolika skäl misstänkta för mordbrand.

Egentligen är det obligatorisk häktning av personer som är misstänkta för brott som ger minst två års fängelse om det inte är uppenbart att skäl för häktning saknas. För mordbrand, som de två är åtalade för, är minimistraffet just två års fängelse.

– Man kan möjligen tänka sig att tingsrätten skulle döma dem för mordbrand, men anser att det är ett mindre allvarligt brott än mordbrand av normalgraden, säger Hasselroth.

– Men jag blev överraskad över att de försattes på fri fot.

Hon överklagade därför redan i onsdags tingsrättens beslut till hovrätten.

– Jag vet inte ens om de tar upp det, domen kommer ju ganska snart, men jag ville ändå överklaga.

Rättegången mot de två män, en 32-årig Tibrobo och en 23-årig Skövdebo, som har erkänt att det var de som anlade branden som totalförstörde Assyriska föreningens lokal i västra Ryd, avslutades i onsdags eftermiddag. Båda männen yrkade att de skulle försättas på fri fot efter rättegången i avvaktan på domen som meddelas om två veckor. Något som kammaråklagare Jennifer Hasselroth motsatte sig.

Men efter överläggningar meddelade Skaraborgs tingrätt att de två skulle släppas ur häktet och att de fortfarande är på sannolika skäl misstänkta för mordbrand.

Egentligen är det obligatorisk häktning av personer som är misstänkta för brott som ger minst två års fängelse om det inte är uppenbart att skäl för häktning saknas. För mordbrand, som de två är åtalade för, är minimistraffet just två års fängelse.

– Man kan möjligen tänka sig att tingsrätten skulle döma dem för mordbrand, men anser att det är ett mindre allvarligt brott än mordbrand av normalgraden, säger Hasselroth.

– Men jag blev överraskad över att de försattes på fri fot.

Hon överklagade därför redan i onsdags tingsrättens beslut till hovrätten.

– Jag vet inte ens om de tar upp det, domen kommer ju ganska snart, men jag ville ändå överklaga.