09 mar 2016 16:11

09 mar 2016 16:11

Spelskuld motiv till anlagd brand

ASSYRISKA-BRANDEN: Dömda för mordbrand överklagar

Den 32-åring som dömdes för att tillsammans med en 23-åring ha bränt ner Assyriska föreningens lokal hävdar att han anlade branden på uppmaning av andra. På så sätt skulle han slippa en skuld och föreningen skulle få ut försäkringspengar.

Skaraborgs tingsrätt i Skövde dömde männen från Tibro och Skövde, 32 respektive 23 år gamla, till fyra års fängelse för mordbrand av normalgraden. Tingsrätten beslutade också att de skulle betala drygt 2,7 miljoner kronor till föreningens försäkringsbolag för det totalförstörda huset.

Båda är missnöjda med tingsrättsdomen och överklagar nu till hovrätten. 23-åringen vill att åtalet mot honom ogillas och han vidhåller nödinvändningen. 32-åringen säger i överklagandet att han vill ha en mildare påföljd, men framför allt så kommer han med helt nya uppgifter.

Han säger i överklagandet, via sin advokat Fred Höweler, att han blev anmodad av två personer i föreningen att anlägga branden. ”Bakgrunden var att XX (32-åringen) hade spelskulder till föreningen på cirka 85 000 kronor. Föreningens lokaler användes som spelhåla och inte för annan verksamhet”.

– De två som enligt min klient har anstiftat branden har polisanmälts och enligt uppgift pågår en förundersökning, säger Fred Höweler till SLA

– Min klient säger att de sade att skulden skulle skrivas av och han skulle få 55 000 kronor om han brände ner lokalen så att de fick ut försäkringspengar.

På frågan om varför 32-åringen inte sagt något om detta tidigare i utredningen, svarar advokaten.

– Han har kanske varit hotad, men när han nu fick fyra års fängelse kände han väl att det var dags att säga sanningen.

Efter branden i Västra Ryd tidigt på morgonen den 17 december förra året fick polisen bilder från en övervakningskamera som föreningens medlemmar själva hade satt upp. På bilderna syntes två män när de hällde ut bensin och satte eld på lokalen. 23-åringen förklarade under rättegången att han utförde gärningen eftersom han var hotad av 32-åringen, vilket 32-åringen också erkände under rättegången.

Skaraborgs tingsrätt i Skövde dömde männen från Tibro och Skövde, 32 respektive 23 år gamla, till fyra års fängelse för mordbrand av normalgraden. Tingsrätten beslutade också att de skulle betala drygt 2,7 miljoner kronor till föreningens försäkringsbolag för det totalförstörda huset.

Båda är missnöjda med tingsrättsdomen och överklagar nu till hovrätten. 23-åringen vill att åtalet mot honom ogillas och han vidhåller nödinvändningen. 32-åringen säger i överklagandet att han vill ha en mildare påföljd, men framför allt så kommer han med helt nya uppgifter.

Han säger i överklagandet, via sin advokat Fred Höweler, att han blev anmodad av två personer i föreningen att anlägga branden. ”Bakgrunden var att XX (32-åringen) hade spelskulder till föreningen på cirka 85 000 kronor. Föreningens lokaler användes som spelhåla och inte för annan verksamhet”.

– De två som enligt min klient har anstiftat branden har polisanmälts och enligt uppgift pågår en förundersökning, säger Fred Höweler till SLA

– Min klient säger att de sade att skulden skulle skrivas av och han skulle få 55 000 kronor om han brände ner lokalen så att de fick ut försäkringspengar.

På frågan om varför 32-åringen inte sagt något om detta tidigare i utredningen, svarar advokaten.

– Han har kanske varit hotad, men när han nu fick fyra års fängelse kände han väl att det var dags att säga sanningen.

Efter branden i Västra Ryd tidigt på morgonen den 17 december förra året fick polisen bilder från en övervakningskamera som föreningens medlemmar själva hade satt upp. På bilderna syntes två män när de hällde ut bensin och satte eld på lokalen. 23-åringen förklarade under rättegången att han utförde gärningen eftersom han var hotad av 32-åringen, vilket 32-åringen också erkände under rättegången.