10 mar 2016 09:29

10 mar 2016 09:29

Åklagaren tillbakavisar uppgifter

ASSYRISKA-BRANDEN: 32-åringen hävdar att han uppmanats att tända på

– Rent struntprat! Det säger kammaråklagare Jennifer Hasselroth om 32-åringens förklaring till varför han tände på Assyriska föreningen lokal.

På onsdagen kunde SLA avslöja att en av de två som dömts för att ha tänt på Assyriska föreningens lokaler i Västra Ryd i sitt överklagande av domen hävdade att han utfört gärningen på uppmaning av personer i föreningen.

Den 32-årige mannen från Tibro hade en spelskuld till föreningen på 85 000 kronor, om han tände på skulle han slippa skulden och dessutom få 55 000 kronor, uppgav han i överklagandet. Föreningens vinst i det hela skulle bli att de fick ut försäkringspengar. Han hävdade även i överklagandet, via sin försvarare Fred Höweler, att föreningens verksamhet inte är något annat än en spelklubb.

”Struntprat”

Kammaråklagare Jennifer Hasselroth har sin uppfattning klar om det 32-åringen nu hävdar.

– Det är rent struntprat! Men vi måste givetvis bemöta detta i hovrätten. Om någon annan skulle ha anstiftat branden, så har ju vi, polis och åklagare, en annan uppfattning om vem som skulle kunna ha gjort det. Det finns ju också en del bevis för det, men jag anser inte att det räcker inte hela vägen till åtal.

Fred Höweler sade till SLA att en anhörig till 32-åringen har polisanmält de utpekade personer i föreningen som skulle uppmanat 32-åringen att tända på. Skälet till att 32-åringen inte tidigare har delgett någon uppgifterna om att han agerade för att bli av med en spelskuld – och för att föreningen skulle få ut försäkringspengar – skulle enligt advokaten vara att han kanske varit hotad men att han nu ville berätta sanningen. Detta eftersom han fick ett långt fängelsestraff och också ska betala 2,7 miljoner i skadestånd. Höweler sade dessutom, liksom advokat Pontus Ljunggren som försvarar den andre dömde mannen, att försäkringsbolaget hade startat en egen utredning i ärendet sedan man fick kännedom om de nya uppgifterna.

Fel om försäkringsbolag

Jennifer Hasselroth känner inte till att det finns någon polisanmälan.

– Det behöver inte betyda att det inte gör det, men jag har inte sett den.

Polisen har också haft kontakt med försäkringsbolaget i början av veckan och de tillbakavisar att man har startat en utredning, de ska dessutom redan ha betalat ut 700 000 kronor av de totalt 2,7 miljoner som det kostar att bygga en ny föreningslokal.

32-åringen erkände under rättegången att han tänt på och han erkände också att han hotat och tvingat den 23-åring som var med vid brottet att delta. De två syntes på en övervakningsfilm som medlemmar i Assyriska föreningen överlämnade till polisen på branddagen den 17 december förra året. Bilderna visade hur två män kom in i lokalen, hällde ut bensin och sedan tände på. Tidigare på kvällen hade de två tillsammans med ytterligare en man varit och köpt beninsdunkar och fyllt dem med bensin

På onsdagen kunde SLA avslöja att en av de två som dömts för att ha tänt på Assyriska föreningens lokaler i Västra Ryd i sitt överklagande av domen hävdade att han utfört gärningen på uppmaning av personer i föreningen.

Den 32-årige mannen från Tibro hade en spelskuld till föreningen på 85 000 kronor, om han tände på skulle han slippa skulden och dessutom få 55 000 kronor, uppgav han i överklagandet. Föreningens vinst i det hela skulle bli att de fick ut försäkringspengar. Han hävdade även i överklagandet, via sin försvarare Fred Höweler, att föreningens verksamhet inte är något annat än en spelklubb.

”Struntprat”

Kammaråklagare Jennifer Hasselroth har sin uppfattning klar om det 32-åringen nu hävdar.

– Det är rent struntprat! Men vi måste givetvis bemöta detta i hovrätten. Om någon annan skulle ha anstiftat branden, så har ju vi, polis och åklagare, en annan uppfattning om vem som skulle kunna ha gjort det. Det finns ju också en del bevis för det, men jag anser inte att det räcker inte hela vägen till åtal.

Fred Höweler sade till SLA att en anhörig till 32-åringen har polisanmält de utpekade personer i föreningen som skulle uppmanat 32-åringen att tända på. Skälet till att 32-åringen inte tidigare har delgett någon uppgifterna om att han agerade för att bli av med en spelskuld – och för att föreningen skulle få ut försäkringspengar – skulle enligt advokaten vara att han kanske varit hotad men att han nu ville berätta sanningen. Detta eftersom han fick ett långt fängelsestraff och också ska betala 2,7 miljoner i skadestånd. Höweler sade dessutom, liksom advokat Pontus Ljunggren som försvarar den andre dömde mannen, att försäkringsbolaget hade startat en egen utredning i ärendet sedan man fick kännedom om de nya uppgifterna.

Fel om försäkringsbolag

Jennifer Hasselroth känner inte till att det finns någon polisanmälan.

– Det behöver inte betyda att det inte gör det, men jag har inte sett den.

Polisen har också haft kontakt med försäkringsbolaget i början av veckan och de tillbakavisar att man har startat en utredning, de ska dessutom redan ha betalat ut 700 000 kronor av de totalt 2,7 miljoner som det kostar att bygga en ny föreningslokal.

32-åringen erkände under rättegången att han tänt på och han erkände också att han hotat och tvingat den 23-åring som var med vid brottet att delta. De två syntes på en övervakningsfilm som medlemmar i Assyriska föreningen överlämnade till polisen på branddagen den 17 december förra året. Bilderna visade hur två män kom in i lokalen, hällde ut bensin och sedan tände på. Tidigare på kvällen hade de två tillsammans med ytterligare en man varit och köpt beninsdunkar och fyllt dem med bensin