05 apr 2016 14:25

05 apr 2016 14:25

Utpekade förtalsanmäler

ASSYRISKABRANDEN: Efter 32-åringens nya uppgifter

En anmälan om förtal har gjorts av de företrädare för Assyriska föreningen som av en av de dömda för mordbranden i december anklagade för att ha anstiftat branden.

En av de två som i februari dömdes för att ha tänt på Assyriska föreningens lokaler, som totalförstördes i branden den 17 december, hävdade i sitt överklagande till hovrätten att han utfört gärningen på uppmaning av personer i föreningen, vilket SLA uppmärksammat tidigare. Enligt honom handlade det om att han hade en spelskuld till föreningen på 85 000 kronor, om han tände på skulle han slippa skulden och få 55 000 kronor.

Ville berätta

Enligt uppgifter från 32-åringen till den offentlige försvararen hade han också ha polisanmält dem som skulle ha anstiftat branden. Skälet till att han kom med uppgifterna först efter att tingsrätten meddelat dom i ärendet var, enligt advokaten, att 32-åringen valde att berätta sanningen när han, och en medåtalad 23-årig man, dömdes till fyra års fängelse för mordbrand. De skulle också betala 2,7 miljoner kronor i skadestånd.

”Löst påstående”

I samband med överklagandet sade kammaråklagare Jennifer Hasselroth att 32-åringens uppgifter var ”rent struntprat”. När hon nu yttrar sig till hovrätten står det klart att det inte finns någon polisanmälan i enlighet med vad 32-åringen uppgett.

– Således pågår heller inte någon förundersökning och jag ser ingen anledning att vidta några åtgärder. Jag anser att det är ett löst påstående. Men jag förstår att de två anser att detta ska ha betydelse i skadeståndfrågan, säger Hasselroth.

– 32-åringen påstod också att försäkringsbolaget hade inlett en egen utredning, Men det stämmer inte.

Förtalsanmälan

Nu har ärendet också tagit en ny vändning.

– De företrädare för Assyriska föreningen som 32-åringen pekade ut har gjort en anmälan om förtal. Det anmälde efter att via media ha fått kännedom om uppgifterna.

Enligt Hasselroth har ärendet ännu inte behandlats.

– Men jag kan säga att det är särskilda åtalsprövningsregler när det handlar om förtal.

En av de två som i februari dömdes för att ha tänt på Assyriska föreningens lokaler, som totalförstördes i branden den 17 december, hävdade i sitt överklagande till hovrätten att han utfört gärningen på uppmaning av personer i föreningen, vilket SLA uppmärksammat tidigare. Enligt honom handlade det om att han hade en spelskuld till föreningen på 85 000 kronor, om han tände på skulle han slippa skulden och få 55 000 kronor.

Ville berätta

Enligt uppgifter från 32-åringen till den offentlige försvararen hade han också ha polisanmält dem som skulle ha anstiftat branden. Skälet till att han kom med uppgifterna först efter att tingsrätten meddelat dom i ärendet var, enligt advokaten, att 32-åringen valde att berätta sanningen när han, och en medåtalad 23-årig man, dömdes till fyra års fängelse för mordbrand. De skulle också betala 2,7 miljoner kronor i skadestånd.

”Löst påstående”

I samband med överklagandet sade kammaråklagare Jennifer Hasselroth att 32-åringens uppgifter var ”rent struntprat”. När hon nu yttrar sig till hovrätten står det klart att det inte finns någon polisanmälan i enlighet med vad 32-åringen uppgett.

– Således pågår heller inte någon förundersökning och jag ser ingen anledning att vidta några åtgärder. Jag anser att det är ett löst påstående. Men jag förstår att de två anser att detta ska ha betydelse i skadeståndfrågan, säger Hasselroth.

– 32-åringen påstod också att försäkringsbolaget hade inlett en egen utredning, Men det stämmer inte.

Förtalsanmälan

Nu har ärendet också tagit en ny vändning.

– De företrädare för Assyriska föreningen som 32-åringen pekade ut har gjort en anmälan om förtal. Det anmälde efter att via media ha fått kännedom om uppgifterna.

Enligt Hasselroth har ärendet ännu inte behandlats.

– Men jag kan säga att det är särskilda åtalsprövningsregler när det handlar om förtal.