18 apr 2016 21:09

18 apr 2016 21:15

De får kulturstipendier

SKÖVDE: Kulturstipendiaterna utsedda - fotograf och KAC ordförande prisas

Årets kulturstipendier tillfaller i år fotografen Linn Carlsson samt Ulf Nilsson på KAC. Under firandet av nationaldagen den 6 juni får de ta emot sina stipendier på 10 000 kronor.

18 personer var i år föreslagna som kulturstipendiater. De två som nu utses får varsitt arbetsstipendium på vardera 10 000 kronor. För att kunna söka eller bli nominerad till stipendiet måste man ha en anknytning till Skövde.

Fotograf

Fotografen Linn Carlsson är uppväxt i Skövde men bor och arbetar i Göteborg. Hon använder fotografin till att sätta människan i centrum och att lyfta fram livsberättelser.

Hon har bland annat gett ut två fotoböcker och en uppmärksammad kortfilm om hockeykillar med titeln ” Det gör inte mindre ont för att man gråter”. Just nu studerar hon på en yrkesfotografisk linje, samt arbetar i Göteborg.

– Jag blev jätteglad, jag fick reda på att jag fått stipendiet för bara några minuter sen, säger Linn Carlsson när SLA ringer mitt i arbetet, hon fotograferar på ett event i Göteborg.

– Pengarna ska jag använda till ett projekt jag började med förra hösten, det handlar om en slags biografi om en tjej från Skövde. Stipendiet gör att jag kanske kan göra klart en bok om det, så pengarna blir ett fint bidrag, säger Linn Carlsson.

Utmärkt Ledare

Kulturarbetaren Ulf Nilsson heter stipendiaten som är ordförande i Kulturarbetarcentrum, KAC. Enligt de som nominerat honom som kulturstipendiat är han utmärkt ledare som sett till att föreningens kulturaktiviteter blivit fler och medlemsantalet har stigit.

Han har också arbetat för att utställningar och evenemang blivit välbesökta och bra planerade.

Det är ett brett utbud av aktiviteter som pågår i Rosa huset och i KAC´s regi under Ulf Nilssons ledning. Under året planerar de att få till en utställningslokal i det gamla uthuset på gården vid Rosa huset.

18 personer var i år föreslagna som kulturstipendiater. De två som nu utses får varsitt arbetsstipendium på vardera 10 000 kronor. För att kunna söka eller bli nominerad till stipendiet måste man ha en anknytning till Skövde.

Fotograf

Fotografen Linn Carlsson är uppväxt i Skövde men bor och arbetar i Göteborg. Hon använder fotografin till att sätta människan i centrum och att lyfta fram livsberättelser.

Hon har bland annat gett ut två fotoböcker och en uppmärksammad kortfilm om hockeykillar med titeln ” Det gör inte mindre ont för att man gråter”. Just nu studerar hon på en yrkesfotografisk linje, samt arbetar i Göteborg.

– Jag blev jätteglad, jag fick reda på att jag fått stipendiet för bara några minuter sen, säger Linn Carlsson när SLA ringer mitt i arbetet, hon fotograferar på ett event i Göteborg.

– Pengarna ska jag använda till ett projekt jag började med förra hösten, det handlar om en slags biografi om en tjej från Skövde. Stipendiet gör att jag kanske kan göra klart en bok om det, så pengarna blir ett fint bidrag, säger Linn Carlsson.

Utmärkt Ledare

Kulturarbetaren Ulf Nilsson heter stipendiaten som är ordförande i Kulturarbetarcentrum, KAC. Enligt de som nominerat honom som kulturstipendiat är han utmärkt ledare som sett till att föreningens kulturaktiviteter blivit fler och medlemsantalet har stigit.

Han har också arbetat för att utställningar och evenemang blivit välbesökta och bra planerade.

Det är ett brett utbud av aktiviteter som pågår i Rosa huset och i KAC´s regi under Ulf Nilssons ledning. Under året planerar de att få till en utställningslokal i det gamla uthuset på gården vid Rosa huset.