10 maj 2016 16:54

11 maj 2016 11:08

Så sponsrar kommunen elitklubbarna

FÖRENINGSLIV: "Vi kommer inte att få lika mycket som fjol"

Skövde kommun sponsrar IFK Skövde handboll också kommande säsong. Men det lär bli mindre i tv-ersättning för Skövde HF.

IFK Skövde hade det tufft både sportsligt och ekonomiskt säsongen som gick. Man tvingades bland annat omförhandla kontrakten och kvala sig kvar i elitserien. Nu är det i alla fall klart att Skövde kommun sponsrar klubben med 125 000 kronor också säsongen 2016/2017. Det kan bli mer om det går bättre nästa år eftersom avtalet också har en prestationsbaserad del.

I avtalet ingår bland annat att klubben fortsätter att heta IFK Skövde HK – eftersom namnet Skövde då omnämns i media och sätter staden på kartan. Dessutom man har också rätt att sätta sin logotype på framsidan av matchtröjan och visa upp sin verksamhet vid föreningens arrangemang.

Skövde kommun satte förra sommaren upp riktlinjer för hur marknadsföringssamarbetet med kommunens elitidrottsföreningar ska skötas.

Tv-exponering

För att vara berättigad till grundersättningen på 125 000 kronor ska föreningen ha ett representationslag i något av de 15 seriesystemen som är mest uppmärksammade i tv. Är man dessutom bland de åtta bästa lagen i sin sport har man också rätt till prestationsersättning på 25 000 kronor. Därefter stegras summan upp till 125 000 kronor i prestationsbonus om man vinner SM-guld.

Dessutom kan man få ytterligare ersättning beroende på hur mycket laget exponerats på tv. Skövde HF hade under säsongen 2014/2015 över 14 miljoner tittare totalt och fick därför 350 000 kronor i ersättning från kommunen. IFK Skövde HK sågs då av sammanlagt drygt 16 miljoner tv-tittare. Det innebar 400 000 kronor i tv-pengar från kommunen, vilket också är maxtaket.

Hur stora tv-pengarna blir i år är inte klart.

– Vi får siffrorna från handbollsförbundet först efter SM-finalerna. Men det var få sändningar från Skövde i år och vi kommer inte att få lika mycket som fjol när vi gick till semifinal, säger Skövde HF:s ordförande Erik Boström.

IFK Skövdes sälj- och marknadsansvarig, Niclas Börjesson, vill inte kommentera klubbens avtal med kommunen.

IFK Skövde hade det tufft både sportsligt och ekonomiskt säsongen som gick. Man tvingades bland annat omförhandla kontrakten och kvala sig kvar i elitserien. Nu är det i alla fall klart att Skövde kommun sponsrar klubben med 125 000 kronor också säsongen 2016/2017. Det kan bli mer om det går bättre nästa år eftersom avtalet också har en prestationsbaserad del.

I avtalet ingår bland annat att klubben fortsätter att heta IFK Skövde HK – eftersom namnet Skövde då omnämns i media och sätter staden på kartan. Dessutom man har också rätt att sätta sin logotype på framsidan av matchtröjan och visa upp sin verksamhet vid föreningens arrangemang.

Skövde kommun satte förra sommaren upp riktlinjer för hur marknadsföringssamarbetet med kommunens elitidrottsföreningar ska skötas.

Tv-exponering

För att vara berättigad till grundersättningen på 125 000 kronor ska föreningen ha ett representationslag i något av de 15 seriesystemen som är mest uppmärksammade i tv. Är man dessutom bland de åtta bästa lagen i sin sport har man också rätt till prestationsersättning på 25 000 kronor. Därefter stegras summan upp till 125 000 kronor i prestationsbonus om man vinner SM-guld.

Dessutom kan man få ytterligare ersättning beroende på hur mycket laget exponerats på tv. Skövde HF hade under säsongen 2014/2015 över 14 miljoner tittare totalt och fick därför 350 000 kronor i ersättning från kommunen. IFK Skövde HK sågs då av sammanlagt drygt 16 miljoner tv-tittare. Det innebar 400 000 kronor i tv-pengar från kommunen, vilket också är maxtaket.

Hur stora tv-pengarna blir i år är inte klart.

– Vi får siffrorna från handbollsförbundet först efter SM-finalerna. Men det var få sändningar från Skövde i år och vi kommer inte att få lika mycket som fjol när vi gick till semifinal, säger Skövde HF:s ordförande Erik Boström.

IFK Skövdes sälj- och marknadsansvarig, Niclas Börjesson, vill inte kommentera klubbens avtal med kommunen.

Ersättning placering

1:a 40 procent av grundersättningen

1–2:a 20