17 maj 2016 06:00

17 maj 2016 06:00

Sara kör vidare med Zarakören

SKÖVDE20-årsjubileum med Michael Jackson-konserter

Hon var 21 år när Zarakören bildades. Men efter 20 år som körledare känner Sara Salomonsson fortfarande bara glädje och energi när gruppen samlas.

– Vi har fantastiskt kul tillsammans, och det tror jag publiken märker, säger hon.

20-årsjubilerande Zarakören är inne i en intensiv repetitionsperiod inför jubileumskonserterna på fredag och lördag.

För Sara Salomonsson innebär det mycket förberedelser och arbete när Michael Jacksons främsta hits som exempelvis Bad, Thriller och Billie Jean ska tolkas från stadsteaterns scen.

Själv beskriver hon det som en ynnest:

– Det är underbart att vara körledare och få träffa så härliga människor varje vecka. Jag har varit körledare så länge jag minns och vill inte vara utan den glädje, energi och positiva kraft som vi skapar tillsammans. Så jag har absolut inga planer på att sluta, skrattar hon.

Zarakören bildades 1996 efter att Sara uppträtt på ett fullmäktigemöte i stadshuset.

– Efteråt kom det fram en kvinna och berättade att hon sjöng i en kör som behövde en körledare. Då var vi 15-20 personer i början, berättar hon.

Länge ledde hon både Zarakören och KSS-kören parallellt med varandra.

Sammanslagning

När hon drabbades av diskbråck 2003 tvingades hon ställa ett ultimatum. Antingen fick hon släppa en av körerna, eller så fick körerna helt enkelt gå samman.

– Så blev det och det har fungerat jättebra. I vår förening behöver ingen heller känna någon press att alltid vara med varje vecka, utan det finns medlemmar som kommit och gått genom åren, medan andra har varit med hela vägen från starten, säger Sara.

Alla som hört Zarakören vet hur bra det låter men enligt Sara är det inte perfektion och skönsång som är målet.

– Det har aldrig varit min strävan utan jag vill att alla som kommer hit ska känna att de mår gott i själen när de går härifrån. Känner man glädje och har så roligt tillsammans som vi har så låter det ändå bra till slut!

20-årsjubilerande Zarakören är inne i en intensiv repetitionsperiod inför jubileumskonserterna på fredag och lördag.

För Sara Salomonsson innebär det mycket förberedelser och arbete när Michael Jacksons främsta hits som exempelvis Bad, Thriller och Billie Jean ska tolkas från stadsteaterns scen.

Själv beskriver hon det som en ynnest:

– Det är underbart att vara körledare och få träffa så härliga människor varje vecka. Jag har varit körledare så länge jag minns och vill inte vara utan den glädje, energi och positiva kraft som vi skapar tillsammans. Så jag har absolut inga planer på att sluta, skrattar hon.

Zarakören bildades 1996 efter att Sara uppträtt på ett fullmäktigemöte i stadshuset.

– Efteråt kom det fram en kvinna och berättade att hon sjöng i en kör som behövde en körledare. Då var vi 15-20 personer i början, berättar hon.

Länge ledde hon både Zarakören och KSS-kören parallellt med varandra.

Sammanslagning

När hon drabbades av diskbråck 2003 tvingades hon ställa ett ultimatum. Antingen fick hon släppa en av körerna, eller så fick körerna helt enkelt gå samman.

– Så blev det och det har fungerat jättebra. I vår förening behöver ingen heller känna någon press att alltid vara med varje vecka, utan det finns medlemmar som kommit och gått genom åren, medan andra har varit med hela vägen från starten, säger Sara.

Alla som hört Zarakören vet hur bra det låter men enligt Sara är det inte perfektion och skönsång som är målet.

– Det har aldrig varit min strävan utan jag vill att alla som kommer hit ska känna att de mår gott i själen när de går härifrån. Känner man glädje och har så roligt tillsammans som vi har så låter det ändå bra till slut!