26 maj 2016 16:14

26 maj 2016 16:14

Dejtingvänligt på Skövdecafé

Match stora årliga undersökning om de mest dejtingvänliga caféerna och restauranger ger det gamla rådhuset i Skövde högt betyg. Länets singlar placerar Rådhuscaféet på en hedrande andraplats efter Le Pain Francais i Göteborg.

I undersökningen fick de tillfrågade singlarna fritt ange vilka caféer och restauranger de föredrar vid en dejt, och när svaren summerades av Match för Västra Götaland, visade det sig att det centrala caféet vid Hertig Johans torg kniper silverplatsen.

Enligt Match svarar de tillfrågade att en dejt helst ska äga rum på ett mysigt ställe under vår och sommar.

– För en lyckad dejt är det många olika faktorer som spelar in och en av dessa är val av ställe för att man ska känna sig bekväm. Caféer är till exempel ett perfekt ställe för en första dejt, där kan ett snabbt möte över en kopp kaffe fort bli längre, beroende på hur dejten utvecklas. Det kan vara svårt att hitta det perfekta stället och man kan ibland behöva lite hjälp på traven. Därför har vi tagit hjälp av våra medlemmar och fans för att lista de bästa dejtingplatserna runt om i landet, säger Robin Goncalves, på Match i ett pressmeddelande.

Bland caféfavoriterna hamnade den franska cafékedjan Le Pain Francais i Göteborg överlägset i topp. Bakom Rådhuscaféet på andra plats kom kedjan Condecos caféer i Göteborg. Bland de mest dejtvänliga restaurangerna vann tapaskedjan Pinchos undersökningen, följt av pubkedjan The Bishop´s Arms, båda dessa återfinns i Skövde.

På delad tredje plats hittar vi Clarion Hotel Post, In Contro och John Scott’s, som alla ligger i Göteborg.

I undersökningen fick de tillfrågade singlarna fritt ange vilka caféer och restauranger de föredrar vid en dejt, och när svaren summerades av Match för Västra Götaland, visade det sig att det centrala caféet vid Hertig Johans torg kniper silverplatsen.

Enligt Match svarar de tillfrågade att en dejt helst ska äga rum på ett mysigt ställe under vår och sommar.

– För en lyckad dejt är det många olika faktorer som spelar in och en av dessa är val av ställe för att man ska känna sig bekväm. Caféer är till exempel ett perfekt ställe för en första dejt, där kan ett snabbt möte över en kopp kaffe fort bli längre, beroende på hur dejten utvecklas. Det kan vara svårt att hitta det perfekta stället och man kan ibland behöva lite hjälp på traven. Därför har vi tagit hjälp av våra medlemmar och fans för att lista de bästa dejtingplatserna runt om i landet, säger Robin Goncalves, på Match i ett pressmeddelande.

Bland caféfavoriterna hamnade den franska cafékedjan Le Pain Francais i Göteborg överlägset i topp. Bakom Rådhuscaféet på andra plats kom kedjan Condecos caféer i Göteborg. Bland de mest dejtvänliga restaurangerna vann tapaskedjan Pinchos undersökningen, följt av pubkedjan The Bishop´s Arms, båda dessa återfinns i Skövde.

På delad tredje plats hittar vi Clarion Hotel Post, In Contro och John Scott’s, som alla ligger i Göteborg.