26 maj 2016 16:57

26 maj 2016 16:57

Kac visar konst på vårsalongen

SKÖVDE: Vårutställning på Kulturarbetarcentrum

Nära 60 utställare visar upp sina konstverk när Kac har vernissage på sin vårsalong till helgen. Det är rekordmånga konstnärer som nu lämnat in måleri, grafik och glaskonst till utställningen.
– Tanken är att få med så mycket som möjligt när vi hänger upp utställningen, säger Kac ordföranden Ulf Nilsson.

Kulturarbetarcentrum bildades 1975 och firade 40-årsjubileum under förra året. Framtiden för föreningen ser ljus ut med tanke på att medlemsantalet stiger och att det inte bara är konstintresserade från Skövde som blir medlemmar.

– Nu är vi nästan ett 100-tal medlemmar och de kommer från hela Skaraborg, berättar föreningens kassör Rolf Arvidsson. På utställningen nu kommer också ett par av våra hedersmedlemmar att visa sin konst.

De konstnärerna heter Bo Södervall och Kate All, de visar akvarellmåleri respektive batiktryck. Maria Lund är en ung konstnär som haft försäljningsframgång med sina bilder, nu visar hon ett par motiv med familjeanknytning. Max Printzell bidrar med ett par bilder, Inger Wilhelmsson är en annan Skövdekonstnär som visar sin konst. Fotografi finns också representerat med Tina Peterssons porträttbilder.

– Var och en har fått lämna in tre bilder och vi garanterar att man minst får visa ett konstverk på vårsalongen, säger Ulf Nilsson. Vi har en hängningsgrupp som sköter urvalet och bestämmer hur konsten ska visas, de är duktiga på att para ihop de olika verken så att det blir en fin utställning, säger han.

Alla bilder står uppställda runt väggarna i Rosa huset när hängningsgruppen ska börja sitt arbete. Barbro Jungebeck och Tittie Barath som ingår i gruppen har ett rejält arbete framför sig när de ska skapa en utställning av alla inlämnade verk, de har ett 150-tal konstverk att välja bland. Vårsalongen öppnar på lördag.

Kulturarbetarcentrum bildades 1975 och firade 40-årsjubileum under förra året. Framtiden för föreningen ser ljus ut med tanke på att medlemsantalet stiger och att det inte bara är konstintresserade från Skövde som blir medlemmar.

– Nu är vi nästan ett 100-tal medlemmar och de kommer från hela Skaraborg, berättar föreningens kassör Rolf Arvidsson. På utställningen nu kommer också ett par av våra hedersmedlemmar att visa sin konst.

De konstnärerna heter Bo Södervall och Kate All, de visar akvarellmåleri respektive batiktryck. Maria Lund är en ung konstnär som haft försäljningsframgång med sina bilder, nu visar hon ett par motiv med familjeanknytning. Max Printzell bidrar med ett par bilder, Inger Wilhelmsson är en annan Skövdekonstnär som visar sin konst. Fotografi finns också representerat med Tina Peterssons porträttbilder.

– Var och en har fått lämna in tre bilder och vi garanterar att man minst får visa ett konstverk på vårsalongen, säger Ulf Nilsson. Vi har en hängningsgrupp som sköter urvalet och bestämmer hur konsten ska visas, de är duktiga på att para ihop de olika verken så att det blir en fin utställning, säger han.

Alla bilder står uppställda runt väggarna i Rosa huset när hängningsgruppen ska börja sitt arbete. Barbro Jungebeck och Tittie Barath som ingår i gruppen har ett rejält arbete framför sig när de ska skapa en utställning av alla inlämnade verk, de har ett 150-tal konstverk att välja bland. Vårsalongen öppnar på lördag.