01 jun 2016 14:32

01 jun 2016 14:32

PRO-krav på banker

SKÖVDE: Rikstäckande kampanj från pensionärsorganisation

PRO kallar det bankuppror – på onsdagen besökte man Swedbank för att sätta in kontanter. Men beskeden de möttes av imponerade inte.
– Det kostar att sätta in pengar på vårt eget konto, är det ens lagligt? dundrar Bengt Sjökvist, PRO Skövde.

Bengt Sjökvist är ordförande i PRO Skövde. På onsdagen gick han och kassören Seija Väänänen och Anita Lindgren, vice ordförande, till föreningens bank Swedbank. Med sig hade de en bunt med kontanter som de skulle prova att sätta in via kassan.

– Sedlar och mynt är lagliga betalningsmedel, men att sätta in dem på banken är nästan omöjligt, trots att de är skyldiga att ta emot dem. Vi får in mycket mynt och 20-lappar när vi säljer lotter, kaffe och arrangerar loppis, säger Sjökvist.

Efter att ha gjort ett försök i kassan där de inte lyckades med sin kupp fick trion träffa Lill Bergström, chef för privataffärer på Swedbank i Skövde. Hon förklarade att banken är ett kontantlöst kontor över disk, men att man erbjuder andra möjligheter. Hon nämnde bland annat mynt- och sedelmaskinerna.

– Men det fungerar inte alltid med 20- och 50-lappar, alltså måste vi åka runt till affärer och växla, säger Seija Väänänen.

Att just de sedlarna inte alltid tas emot beror enligt Bergström på att de ofta är av dålig kvalitet. Hon förklarade också att PRO kan använda sig av engångsinsättningar över disk eller teckna ett serviceboxavtal.

– Engångsinsättning kostar hundra kronor per gång, priset på ett serviceboxavtal beror på hur ofta, hur mycket och om det är sedlar eller mynt man vill sätta in. Det är säkerhetsföretaget Loomis som sköter all kontanthantering.

Men PRO tycker inte att det är acceptabelt att de ska betala för Loomis hantering eftersom de anser att banken är skyldig att ta emot kontanter.

– Att betala för att sätta in pengar på vårt eget konto? Det är häpnadsväckande.

Onsdagens protest ingår i en rikstäckande PRO-kampanj där man även gör namninsamlingar.

Bengt Sjökvist är ordförande i PRO Skövde. På onsdagen gick han och kassören Seija Väänänen och Anita Lindgren, vice ordförande, till föreningens bank Swedbank. Med sig hade de en bunt med kontanter som de skulle prova att sätta in via kassan.

– Sedlar och mynt är lagliga betalningsmedel, men att sätta in dem på banken är nästan omöjligt, trots att de är skyldiga att ta emot dem. Vi får in mycket mynt och 20-lappar när vi säljer lotter, kaffe och arrangerar loppis, säger Sjökvist.

Efter att ha gjort ett försök i kassan där de inte lyckades med sin kupp fick trion träffa Lill Bergström, chef för privataffärer på Swedbank i Skövde. Hon förklarade att banken är ett kontantlöst kontor över disk, men att man erbjuder andra möjligheter. Hon nämnde bland annat mynt- och sedelmaskinerna.

– Men det fungerar inte alltid med 20- och 50-lappar, alltså måste vi åka runt till affärer och växla, säger Seija Väänänen.

Att just de sedlarna inte alltid tas emot beror enligt Bergström på att de ofta är av dålig kvalitet. Hon förklarade också att PRO kan använda sig av engångsinsättningar över disk eller teckna ett serviceboxavtal.

– Engångsinsättning kostar hundra kronor per gång, priset på ett serviceboxavtal beror på hur ofta, hur mycket och om det är sedlar eller mynt man vill sätta in. Det är säkerhetsföretaget Loomis som sköter all kontanthantering.

Men PRO tycker inte att det är acceptabelt att de ska betala för Loomis hantering eftersom de anser att banken är skyldig att ta emot kontanter.

– Att betala för att sätta in pengar på vårt eget konto? Det är häpnadsväckande.

Onsdagens protest ingår i en rikstäckande PRO-kampanj där man även gör namninsamlingar.