03 jun 2016 15:32

07 jun 2016 07:40

Premier & stipendier

Västerhöjd

Elsa och Ragnar Selanders stipendiefond, 10 000 kr: Mathilda Larsson NA3b, Nils Patriksson TE3b, Linnea Sjölander NA3a, Carl schiller NA3a.

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Matematik, 2 000 kr: Emil Jansson NA3b.

Frimurarsamfällighetens stipendium, 1500 kr: Stina Andersson ES3m, Belmin Cavka HA3.

Hellbergs Buss, Stipendium NIU Fotboll 1000 kr: Jimmy Karlsson HA3, NIU Handboll 1000 kr: Jesper Järlfors V03r.

Språklektor Carl Bonne Bonnesens stipendiefond, Svensk skrivning 300 kr: Hanna Levander SA3a, Elin Prestgaard EK3a, Engelska 300 kr: Tom Lazar EK3a, Wilmer Tjärnberg SA3a, Franska 300 kr: Julia Sälde SA3b, Spanska 300 kr: Mathilda Larsson NA3b, Tilda Wenäll NA3a, Italienska 300 kr: Ellen Linder HU3, Latin 300 kr: Maria Levander HU3, Tyska 300 kr: Aida Coric NA3b, Kinesiska 300 kr: Sanna Breman HU3.

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan, Svenska 2 000 kr: Elin Appelkvist HU3, Historia 2 000 kr: Aron Schuuman HU3, Naturvetenskapliga ämnen 2 000 kr: Sara Wäpling NA3a, Samhällsvetenskapliga ämnen 2 000 kr: Vincent Wilhelmsson SA3c, Musik 2 000 kr: Alicia Eriksson ES3m, Mediaämnen 1 000 kr: Lisa Nyman Svensson ES3e, Hanna Kronberg SA3b, Konst och kultur 1 000 kr: Elin Björk Wäring HU3, Josefin Berntsson ES3e, Estetiska ämnen 2 000 kr: Anna Östling ES3e, Idrott och hälsa 2 000 kr: Mikael Axelsson SA3a, Beteendevetenskapliga ämnen 1000 kr: Filip Lundeli SA3a, Julia Sälde SA3b, Vård och omsorgsämnen 2 000 kr: Melinda Karlsson V03sa, Tekniska ämnen 1 000 kr: Cecilia Levenstedt TE3b, Pantus Ekengren TE3b, Juridik 2 000 kr: Stella Ekström EK3a, Ekomomi 2 000 kr: Gustav Posth EK3b, Entreprenörskap 1 000 kr: Amanda Lindström EK3c, Amanda Karlsson HA3, Handelsämnen 2 000 kr: Rebecca Jansson HA3.

Next Skövde Handelsstipendium 3 000 kr: Ida Larsson HA3, Jenny Widen HA3.

Commerce Stipendiet 1 000 kr: Sabina Jensen HA3

Västra Götalandsregionens Vård och omsorgsstipendiet 1 000 kr: Melinda Karlsson V03sa, Ida Dagman V03sb, Hanna Andersson V03r.

Skövde kommuns Vård och omsorgsstipendiet 1 000 kr: Felix Örqvist V03sa, Viktor Lundgren V03sb, Ludvig Lind V03r.

Karlsborg kommuns Vård och omsorgsstipendiet 1 000 kr: Jolin Johansson V03sb

Hjo kommuns Vård och omsorgsstipendiet 1 000 kr: Felicia Persson V03sb

Tibro kommuns Vård och omsorgsstipendiet 1 000 kr: Klara Andersson V03r

Swedbanks Ekonomistipendium 2 000 kr: Richard Attar EK3a

Skövde Humanistiskaförenings Humaniststipendium 2 000 kr: Ellen Linder HU3

Stipendium stiftelsen för de grafiska yrkenas främjande 3 000 kr: Jessica Hardarsson ES3e

Plusgymnasiet

Bästa APL Hotell: Aneta Urbanovic Hotell13 400 kr

Bästa APL Sty: Mie Unenge Stylist 13 400 kr

Bästa APL Hud: Cassandra Johansson Hud13 400 kr

Bästa APL SOS: Emma Jansson SOS13 400 kr

Bästa ambassadör: Axel Adolfsson Hotell13 500 kr

Bästa prestation: Ronja Ljungkvist Stylist13 800 kr

Bästa studieresultat: Cassandra Johansson Hud13 1000 kr

Bästa UF-företag: Cassandra Johansson Emelie Bråthen Hud13 800 kr

Bästa gymnasiearbete: Axel Adolfsson och Nellie LorentzonHotell13 600 kr

Valedictorian: Alice Karlsson Hotell13 2000 kr

Make up store stylistpris: Jessika Persson Stylist13 1500 kr

Skaraborgs Sjukhus Stipendium: Filip Elmgren SOS13

Skövde kommuns vård- och omsorgsnämnd stipendium: Amanda Lennartsson SOS13

Socialnämndens stipendium Tibro kommun: Filip Elmgren SOS13

Volvogymnasiet

Carl Strandby 3000 kr. (Volvo Car Engine)

Sara Hagejärd 3000 kr. (Volvo Powertrain)

Sara Eriksson 2000 kr. (Volvo Car Engine)

Simon Grimm 2000 kr. (Volvo Powertrain)

Anja Karlsson 2000 kr. (IF Metall)

Tanja Lindblad 2000 kr. (IF Metall)

Truls Nilsson 1000 kr. (Volvo Motorklubb)

Anton Stenholm 1000 kr. (Volvo Motorklubb)

Maria Vuoluterä 1000 kr. (Volvo Motorklubb)

Victor Axén 1000 kr. (Volvo Motorklubb)

Ellen Arthursson 1000 kr. (Ledarna Volvo Powertrain)

Jonathan Fagerström 1000 kr. (Ledarna Volvo Cars)

Anton Olsson 1000 kr. (Unionen Volvo Powertrain)

Sara Eriksson 1000 kr. (Unionen Volvo Powertrain)

Ellen Arthursson 1000 kr. (Unionen Volvo Cars)

Västerhöjd

Elsa och Ragnar Selanders stipendiefond, 10 000 kr: Mathilda Larsson NA3b, Nils Patriksson TE3b, Linnea Sjölander NA3a, Carl schiller NA3a.

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Matematik, 2 000 kr: Emil Jansson NA3b.

Frimurarsamfällighetens stipendium, 1500 kr: Stina Andersson ES3m, Belmin Cavka HA3.

Hellbergs Buss, Stipendium NIU Fotboll 1000 kr: Jimmy Karlsson HA3, NIU Handboll 1000 kr: Jesper Järlfors V03r.

Språklektor Carl Bonne Bonnesens stipendiefond, Svensk skrivning 300 kr: Hanna Levander SA3a, Elin Prestgaard EK3a, Engelska 300 kr: Tom Lazar EK3a, Wilmer Tjärnberg SA3a, Franska 300 kr: Julia Sälde SA3b, Spanska 300 kr: Mathilda Larsson NA3b, Tilda Wenäll NA3a, Italienska 300 kr: Ellen Linder HU3, Latin 300 kr: Maria Levander HU3, Tyska 300 kr: Aida Coric NA3b, Kinesiska 300 kr: Sanna Breman HU3.

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan, Svenska 2 000 kr: Elin Appelkvist HU3, Historia 2 000 kr: Aron Schuuman HU3, Naturvetenskapliga ämnen 2 000 kr: Sara Wäpling NA3a, Samhällsvetenskapliga ämnen 2 000 kr: Vincent Wilhelmsson SA3c, Musik 2 000 kr: Alicia Eriksson ES3m, Mediaämnen 1 000 kr: Lisa Nyman Svensson ES3e, Hanna Kronberg SA3b, Konst och kultur 1 000 kr: Elin Björk Wäring HU3, Josefin Berntsson ES3e, Estetiska ämnen 2 000 kr: Anna Östling ES3e, Idrott och hälsa 2 000 kr: Mikael Axelsson SA3a, Beteendevetenskapliga ämnen 1000 kr: Filip Lundeli SA3a, Julia Sälde SA3b, Vård och omsorgsämnen 2 000 kr: Melinda Karlsson V03sa, Tekniska ämnen 1 000 kr: Cecilia Levenstedt TE3b, Pantus Ekengren TE3b, Juridik 2 000 kr: Stella Ekström EK3a, Ekomomi 2 000 kr: Gustav Posth EK3b, Entreprenörskap 1 000 kr: Amanda Lindström EK3c, Amanda Karlsson HA3, Handelsämnen 2 000 kr: Rebecca Jansson HA3.

Next Skövde Handelsstipendium 3 000 kr: Ida Larsson HA3, Jenny Widen HA3.

Commerce Stipendiet 1 000 kr: Sabina Jensen HA3

Västra Götalandsregionens Vård och omsorgsstipendiet 1 000 kr: Melinda Karlsson V03sa, Ida Dagman V03sb, Hanna Andersson V03r.

Skövde kommuns Vård och omsorgsstipendiet 1 000 kr: Felix Örqvist V03sa, Viktor Lundgren V03sb, Ludvig Lind V03r.

Karlsborg kommuns Vård och omsorgsstipendiet 1 000 kr: Jolin Johansson V03sb

Hjo kommuns Vård och omsorgsstipendiet 1 000 kr: Felicia Persson V03sb

Tibro kommuns Vård och omsorgsstipendiet 1 000 kr: Klara Andersson V03r

Swedbanks Ekonomistipendium 2 000 kr: Richard Attar EK3a

Skövde Humanistiskaförenings Humaniststipendium 2 000 kr: Ellen Linder HU3

Stipendium stiftelsen för de grafiska yrkenas främjande 3 000 kr: Jessica Hardarsson ES3e

Plusgymnasiet

Bästa APL Hotell: Aneta Urbanovic Hotell13 400 kr

Bästa APL Sty: Mie Unenge Stylist 13 400 kr

Bästa APL Hud: Cassandra Johansson Hud13 400 kr

Bästa APL SOS: Emma Jansson SOS13 400 kr

Bästa ambassadör: Axel Adolfsson Hotell13 500 kr

Bästa prestation: Ronja Ljungkvist Stylist13 800 kr

Bästa studieresultat: Cassandra Johansson Hud13 1000 kr

Bästa UF-företag: Cassandra Johansson Emelie Bråthen Hud13 800 kr

Bästa gymnasiearbete: Axel Adolfsson och Nellie LorentzonHotell13 600 kr

Valedictorian: Alice Karlsson Hotell13 2000 kr

Make up store stylistpris: Jessika Persson Stylist13 1500 kr

Skaraborgs Sjukhus Stipendium: Filip Elmgren SOS13

Skövde kommuns vård- och omsorgsnämnd stipendium: Amanda Lennartsson SOS13

Socialnämndens stipendium Tibro kommun: Filip Elmgren SOS13

Volvogymnasiet

Carl Strandby 3000 kr. (Volvo Car Engine)

Sara Hagejärd 3000 kr. (Volvo Powertrain)

Sara Eriksson 2000 kr. (Volvo Car Engine)

Simon Grimm 2000 kr. (Volvo Powertrain)

Anja Karlsson 2000 kr. (IF Metall)

Tanja Lindblad 2000 kr. (IF Metall)

Truls Nilsson 1000 kr. (Volvo Motorklubb)

Anton Stenholm 1000 kr. (Volvo Motorklubb)

Maria Vuoluterä 1000 kr. (Volvo Motorklubb)

Victor Axén 1000 kr. (Volvo Motorklubb)

Ellen Arthursson 1000 kr. (Ledarna Volvo Powertrain)

Jonathan Fagerström 1000 kr. (Ledarna Volvo Cars)

Anton Olsson 1000 kr. (Unionen Volvo Powertrain)

Sara Eriksson 1000 kr. (Unionen Volvo Powertrain)

Ellen Arthursson 1000 kr. (Unionen Volvo Cars)