21 aug 2016 17:28

21 aug 2016 17:29

Här får biskop Bonnier HBTQ-priset

SKARABORG: ”Jag är glad stolt och hedrad”

Skara stifts biskop Åke Bonnier tog på söndagen emot årets HBTQ-pris. Priset delades ut av RFSL Skaraborgs för fjärde gången.

Föreningens ordförande Marcus Pettersson och vice ordförande Ida Litter överrräckte en glasfigur och ett diplom vid en enkel ceremoni i föreningen lokaler i Skövde. Biskop Bonnier hade ingen möjlighet att närvara vid lördagens prideparad, men mötte i stället upp på söndagen.

– Jag var bokad på lördagen och det var omöjligt att få in det i kalendern, men nu hittade vi den här tiden i stället. Det hade inte känts bra att låta någon annan komma och hämta priset i mitt ställe, förklarar Åke Bonnier som förklarade att han var både stolt och hedrad över att få ta emot utmärkelsen.

Föreningens ordförande Marcus Pettersson och vice ordförande Ida Litter överrräckte en glasfigur och ett diplom vid en enkel ceremoni i föreningen lokaler i Skövde. Biskop Bonnier hade ingen möjlighet att närvara vid lördagens prideparad, men mötte i stället upp på söndagen.

– Jag var bokad på lördagen och det var omöjligt att få in det i kalendern, men nu hittade vi den här tiden i stället. Det hade inte känts bra att låta någon annan komma och hämta priset i mitt ställe, förklarar Åke Bonnier som förklarade att han var både stolt och hedrad över att få ta emot utmärkelsen.