21 aug 2016 18:44

21 aug 2016 19:32

Rejält firande hos Metall

SKÖVDE: Över 4 000 på 100-årsfirande

Under lördagen bjöds medlemmar i Volvos metallklubbar i Skövde in till 100-års firande.
4 200 biljetter var sålda och schemat bjöd besökarna på en minnesvärd kväll med uppträdanden och många aktiviteter.

Det var Karstorps fritidsområde som var platsen för firandet. Tält fanns uppställda så långt ögat kunde nå med lotterier och diverse aktiviteter. En stor scen fanns uppriggad som skulle bjuda på uppträdanden under hela kvällen. För besökarna fanns mycket att välja på.

Hela familjen

– Det är en stor händelse, vi ville göra något speciellt och bra för våra medlemmar, säger Marko Peltonen, ordförande för Metallklubben Volvo PV som också menar att man har försökt involvera hela familjen så att man får en helhet som täcker de flesta intressen.

För hundra år sedan bildades Sköfde mekaniska gjuteri. En klubb som idag utvecklats till två klubbar inom Volvobolagen som innefattar personbilar respektive lastbilar. Hur viktigt facket är idag var en fråga som arrangörerna ville uppmärksamma i ett diskussionsforum som inledning på dagen.

– Facket är minst lika viktigt idag. För hundra år sen var Sverige ett fattigsamhälle och tack vare fackföreningar och politiska partier har vi utvecklat ett välfärdsland, sa Anders Ferbe, ordförande för IF Metall, inför publiken.

Vuxna i fokus

Festligheterna fortsatte med att Panetoz intog scenen. Med sin musik fick de barn som föräldrar att sträcka upp händerna och dansa. Det var trångt framme vid scenen och när Tobbe trollkarl visade sig var det många barn som ville komma så nära som möjligt för att kanske ha en chans att få vara med i ett trick.

Allsång, eldshower, Rockabilly och annan musik fortsatte firandet med där de vuxna stod i fokus ju längre kvällen gick.

Det var Karstorps fritidsområde som var platsen för firandet. Tält fanns uppställda så långt ögat kunde nå med lotterier och diverse aktiviteter. En stor scen fanns uppriggad som skulle bjuda på uppträdanden under hela kvällen. För besökarna fanns mycket att välja på.

Hela familjen

– Det är en stor händelse, vi ville göra något speciellt och bra för våra medlemmar, säger Marko Peltonen, ordförande för Metallklubben Volvo PV som också menar att man har försökt involvera hela familjen så att man får en helhet som täcker de flesta intressen.

För hundra år sedan bildades Sköfde mekaniska gjuteri. En klubb som idag utvecklats till två klubbar inom Volvobolagen som innefattar personbilar respektive lastbilar. Hur viktigt facket är idag var en fråga som arrangörerna ville uppmärksamma i ett diskussionsforum som inledning på dagen.

– Facket är minst lika viktigt idag. För hundra år sen var Sverige ett fattigsamhälle och tack vare fackföreningar och politiska partier har vi utvecklat ett välfärdsland, sa Anders Ferbe, ordförande för IF Metall, inför publiken.

Vuxna i fokus

Festligheterna fortsatte med att Panetoz intog scenen. Med sin musik fick de barn som föräldrar att sträcka upp händerna och dansa. Det var trångt framme vid scenen och när Tobbe trollkarl visade sig var det många barn som ville komma så nära som möjligt för att kanske ha en chans att få vara med i ett trick.

Allsång, eldshower, Rockabilly och annan musik fortsatte firandet med där de vuxna stod i fokus ju längre kvällen gick.

  • Tobias Larsson Franzén