28 aug 2016 18:55

28 aug 2016 18:55

Rara växter till salu i regn

SKÖVDE: Trädgårdsmarknad på festplatsen Gröna Lund

Det var mycket folk som trotsade regnet och begav sig till trädgårdsmarknaden på Gröna Lund i Lerdala. Var man på jakt efter sällsynta växter och blommor var detta platsen att besöka under söndagen.

– Det regnar lite men det är ju bra för växterna och humöret är på topp, sa en av funktionärerna under söndagsförmiddagen på Gröna Lund strax utanför Lerdala.

Parkeringen var i det närmaste full och många trädgårdsintresserade hade kommit till festplatsen. Anledningen var ett 40-tal säljare som fanns på plats med många ovanliga blommor och växter som såldes till ett förmånligt pris.

Rara växter

– 90 procent av växterna som säljs är mycket ovanliga, säger Ingegerd Grönberg, ordförande för Sällskapet trädgårdsamatörerna Skaraborgskretsen som arrangerade marknaden och nämner bland annat olika sorters Ljung, japanska barrväxter och Magnolior. Genom att korsa växter själva har säljarna kunnat få fram de sällsynta plantorna.

Skaraborgs tur

Trädgårdsmarknaden är ett arrangemang som roterar och kommer tillbaka till Skaraborg var femte år. De övriga åren hålls den av någon av föreningens andra fyra kretsar i Västsverige.

Vanligtvis är den endast öppen för föreningens medlemmar men var detta år även öppen för allmänheten.

Långväga

Vid parkeringen stod också ett antal bussar parkerade. I dem hade långväga gäster från bland annat Gullspång, Värmland och Laxå anlänt. Britt-Marie Karlsson och Maggan Moberg var några av de 40 bussresenärerna från Laxå som begett sig till marknaden.

Träffa vänner

– Det är en trevlig höstutflykt och man får träffa vänner, säger Maggan medan de två letar efter en fin blomma till en väninna.

Senare på dagen öppnade även sex medlemmar i föreningen upp sina trädgårdar för att ge inspiration till likasinnade.

– Det regnar lite men det är ju bra för växterna och humöret är på topp, sa en av funktionärerna under söndagsförmiddagen på Gröna Lund strax utanför Lerdala.

Parkeringen var i det närmaste full och många trädgårdsintresserade hade kommit till festplatsen. Anledningen var ett 40-tal säljare som fanns på plats med många ovanliga blommor och växter som såldes till ett förmånligt pris.

Rara växter

– 90 procent av växterna som säljs är mycket ovanliga, säger Ingegerd Grönberg, ordförande för Sällskapet trädgårdsamatörerna Skaraborgskretsen som arrangerade marknaden och nämner bland annat olika sorters Ljung, japanska barrväxter och Magnolior. Genom att korsa växter själva har säljarna kunnat få fram de sällsynta plantorna.

Skaraborgs tur

Trädgårdsmarknaden är ett arrangemang som roterar och kommer tillbaka till Skaraborg var femte år. De övriga åren hålls den av någon av föreningens andra fyra kretsar i Västsverige.

Vanligtvis är den endast öppen för föreningens medlemmar men var detta år även öppen för allmänheten.

Långväga

Vid parkeringen stod också ett antal bussar parkerade. I dem hade långväga gäster från bland annat Gullspång, Värmland och Laxå anlänt. Britt-Marie Karlsson och Maggan Moberg var några av de 40 bussresenärerna från Laxå som begett sig till marknaden.

Träffa vänner

– Det är en trevlig höstutflykt och man får träffa vänner, säger Maggan medan de två letar efter en fin blomma till en väninna.

Senare på dagen öppnade även sex medlemmar i föreningen upp sina trädgårdar för att ge inspiration till likasinnade.

  • Tobias Larsson Franzén