06 sep 2016 12:00

06 sep 2016 12:00

Sänkt straff i hovrätten

ASSYRISKABRANDEN: Föreningslokal totalförstörde i anlagd brand

En av de två män som dömdes för att ha tänt på Assyriska föreningens lokaler som totalförstördes i branden, fick sitt fängelsestraff sänkt i hovrätten. Den andre mannen som också hade överklagat dök inte upp till förhandlingen i hovrätten.

I februari dömdes två män för att ha tänt på Assyriska föreningens lokaler i västra Ryd den 17 december förra året. Männen, 32 och 23 år gamla, dömdes till fyra års fängelse för mordbrand. Tingsrätten beslutade också att de två skulle betala 2,7 miljoner kronor i skadestånd.

Nya uppgifter

När 32-åringen i mars överklagade till hovrätten kom han med nya uppgifter – han hävdade att han utfört gärningen på uppmaning av personer i föreningen. Om han tände på skulle han få 55 000 kronor och bli av med en spelskuld han hade till föreningen på 85 000 kronor. Han uppgav också i överklagandet att han hade polisanmält de personer som skulle ha anstiftat branden.

Men uppgifterna tillbakavisades bestämt av de utpekade personerna och av dåvarande åklagaren i ärendet, kammaråklagare Jennifer Hasselroth. Hon kallade mannens uppgifter för ”rent struntprat” när hon uttalade sig i SLA. När hon senare yttrade sig till hovrätten framförde hon också att det inte fanns någon polisanmälan som 32-åringen påstod.

Dök inte upp

Nyligen hölls förhandlingen i hovrätten och på tisdagen kom domen. Den 32-årige mannen får sitt fängelsestraff sänkt till två år och sex månader, men hur det blir med den andre mannens straff är ännu oklart. Han dök nämligen inte upp till förhandlingen i hovrätten i Jönköping och hans advokat ansåg därmed att det fanns ett hinder för att genomför rättegången.

Men hovrätten ansåg det inte sannolikt att mannen hade någon giltig ursäkt för att inte komma och beslutade därför att hans överklagande har förfallit. Det innebär att hovrätten inte prövar hans överklagande och tingsrättens dom står allstå fast.

Men, påpekar hovrätten, målet kan återupptas och prövas efter ansökan från 23-åringen (senast den 13 september) om det visar sig att han haft laga förfall som han inte hann anmäla i tid.

I februari dömdes två män för att ha tänt på Assyriska föreningens lokaler i västra Ryd den 17 december förra året. Männen, 32 och 23 år gamla, dömdes till fyra års fängelse för mordbrand. Tingsrätten beslutade också att de två skulle betala 2,7 miljoner kronor i skadestånd.

Nya uppgifter

När 32-åringen i mars överklagade till hovrätten kom han med nya uppgifter – han hävdade att han utfört gärningen på uppmaning av personer i föreningen. Om han tände på skulle han få 55 000 kronor och bli av med en spelskuld han hade till föreningen på 85 000 kronor. Han uppgav också i överklagandet att han hade polisanmält de personer som skulle ha anstiftat branden.

Men uppgifterna tillbakavisades bestämt av de utpekade personerna och av dåvarande åklagaren i ärendet, kammaråklagare Jennifer Hasselroth. Hon kallade mannens uppgifter för ”rent struntprat” när hon uttalade sig i SLA. När hon senare yttrade sig till hovrätten framförde hon också att det inte fanns någon polisanmälan som 32-åringen påstod.

Dök inte upp

Nyligen hölls förhandlingen i hovrätten och på tisdagen kom domen. Den 32-årige mannen får sitt fängelsestraff sänkt till två år och sex månader, men hur det blir med den andre mannens straff är ännu oklart. Han dök nämligen inte upp till förhandlingen i hovrätten i Jönköping och hans advokat ansåg därmed att det fanns ett hinder för att genomför rättegången.

Men hovrätten ansåg det inte sannolikt att mannen hade någon giltig ursäkt för att inte komma och beslutade därför att hans överklagande har förfallit. Det innebär att hovrätten inte prövar hans överklagande och tingsrättens dom står allstå fast.

Men, påpekar hovrätten, målet kan återupptas och prövas efter ansökan från 23-åringen (senast den 13 september) om det visar sig att han haft laga förfall som han inte hann anmäla i tid.