23 sep 2016 06:00

23 sep 2016 06:00

Bygdegården fyller 60

SVENTORP: "Ett viktigt nav i samhället"

Sventorps bygdegård fyller 60 år och det firas på lördag med öppet hus.
– Bygdegården är en enorm resurs vi har som man verkligen ska vara rädd om, säger ordförande Lena Brodelius.

Solen skiner på Sventorps bygdegård. Lena Brodelius, ordförande i Sventorps nya bygdegårdsförening, håller på att rensa för att göra extra fint inför 60-årsjubileet på lördag. En ny skylt sätts också upp lagom till detta.

Bygdegården är en före detta skola, Björstorps skola som köptes 1956. Men långt innan dess, 1939, hade en fond bildats och en styrelse av medlemmar i Sventorps SLU hade fått i uppdrag att skaffa fram en möteslokal alternativt bygdegård.

– De köpte Granbacken, men stället var i dåligt skick, så man letade efter en tomt att bygga på (1945) och i gåva fick man mark som ligger hitom Igelstorp, berättar Lena Brodelius utifrån skriften 60 år i bygden som författats av Birgitta Petersson till jubileet.

Skolan aktuell

Men sedan blev som sagt skolan i Sventorp aktuell. I början var bygdegården en ekonomisk förening med andelar. I dag är det en medlemsförening, därav tillägget ”nya” i föreningens namn.

– Bygdegården är ett viktigt nav i samhället, det är klart man måste följa med sin tid och fräscha upp, både ute- och innemiljön, säger Lena Brodelius.

Men det kostar.

– Vi får ett årligt bidrag, som är alldeles för lågt, av Skövde kommun för att driva bygdegården, säger Per-Anders Brodelius, som varit med i styrelsen sedan 1970-talet, bland annat som ordförande, och som nu är miljöansvarig.

Idella krafter

Både Lena och Per-Anders framhåller alla ideella krafter som arbetar för bygdegården. Styrelsen med suppleanter består av 12 personer och antalet medlemmar är mellan 30 och 40.

– Det är ett jättebra gäng, när man ringer så ställer de till nästan hundra procent alltid upp, säger Lena Brodelius.

Bygdegårdsföreningen har några aktivteter om året och gården hyrs ut mycket. Förra året var det 260 uthyrningar. Lokalerna används till många bröllop och kalas. I veckorna är det matlagning, linedance, bridge och föreningsmöten. Numera har bygdegården fiber och det öppnar upp för fler möjligheter, som konferenser.

– Jag har en dröm att köpa stora konserter från London och USA och visa här, vi har projektor och en bra ljudanläggning, säger Per-Anders Brodelius.

Men först ska 60-årsjubileet firas den 24 september. Då är det öppet hus med tårtbuffé, fotoutställning, film och hoppborg. Firandet fortsätter på kvällen med middag för 60-talet anmälda.

Solen skiner på Sventorps bygdegård. Lena Brodelius, ordförande i Sventorps nya bygdegårdsförening, håller på att rensa för att göra extra fint inför 60-årsjubileet på lördag. En ny skylt sätts också upp lagom till detta.

Bygdegården är en före detta skola, Björstorps skola som köptes 1956. Men långt innan dess, 1939, hade en fond bildats och en styrelse av medlemmar i Sventorps SLU hade fått i uppdrag att skaffa fram en möteslokal alternativt bygdegård.

– De köpte Granbacken, men stället var i dåligt skick, så man letade efter en tomt att bygga på (1945) och i gåva fick man mark som ligger hitom Igelstorp, berättar Lena Brodelius utifrån skriften 60 år i bygden som författats av Birgitta Petersson till jubileet.

Skolan aktuell

Men sedan blev som sagt skolan i Sventorp aktuell. I början var bygdegården en ekonomisk förening med andelar. I dag är det en medlemsförening, därav tillägget ”nya” i föreningens namn.

– Bygdegården är ett viktigt nav i samhället, det är klart man måste följa med sin tid och fräscha upp, både ute- och innemiljön, säger Lena Brodelius.

Men det kostar.

– Vi får ett årligt bidrag, som är alldeles för lågt, av Skövde kommun för att driva bygdegården, säger Per-Anders Brodelius, som varit med i styrelsen sedan 1970-talet, bland annat som ordförande, och som nu är miljöansvarig.

Idella krafter

Både Lena och Per-Anders framhåller alla ideella krafter som arbetar för bygdegården. Styrelsen med suppleanter består av 12 personer och antalet medlemmar är mellan 30 och 40.

– Det är ett jättebra gäng, när man ringer så ställer de till nästan hundra procent alltid upp, säger Lena Brodelius.

Bygdegårdsföreningen har några aktivteter om året och gården hyrs ut mycket. Förra året var det 260 uthyrningar. Lokalerna används till många bröllop och kalas. I veckorna är det matlagning, linedance, bridge och föreningsmöten. Numera har bygdegården fiber och det öppnar upp för fler möjligheter, som konferenser.

– Jag har en dröm att köpa stora konserter från London och USA och visa här, vi har projektor och en bra ljudanläggning, säger Per-Anders Brodelius.

Men först ska 60-årsjubileet firas den 24 september. Då är det öppet hus med tårtbuffé, fotoutställning, film och hoppborg. Firandet fortsätter på kvällen med middag för 60-talet anmälda.