10 jan 2017 10:06

10 jan 2017 10:06

Oskyldig kräver statlig ersättning

SKÖVDE: Misstänktes för Assyriskabranden

Tre män misstänktes inledningsvis för mordbranden som totalförstörde Assyriska föreningen. Men efter 18 dagar släpptes en av dem och han åtalades aldrig. Nu kräver han skadestånd av staten.

I december 2015 anlades en brand i Assyriska föreningens lokaler i Ryd i Skövde. Några dagar senare häktades en 32-årig man misstänkt för mordbranden, dagen efter ytterligare två män, en 22-åring och en Skövdebo i 40-årsåldern.

Åtalades inte

Skövdebon var frihetsberövad i 18 dagar, först som anhållen och sedan som häktad. Den 8 januari förra året försattes han på fri fot efter beslut från åklagaren. I det läget var åklagarens besked att utredningen fortsatte, men när åtalet kom fanns Skövdebons namn inte med – de andra två männen bedömdes vara de som låg bakom branden.

Nu ansöker Skövdebon om statlig ersättning för tiden som frihetsberövad. Ersättningsanspråken riktas till Justitiekanslern och han begär ersättning enligt JK:s praxis. I ansökan framhåller han att bilder ur förundersökningen har publicerats av pressen, publiceringen har inneburit att ”han med lätthet har kunnat identifieras”.

Två dömda

22-åringen och 32-åringen dömdes i februari till fyra års fängelse för mordbrand, båda överklagade till hovrätten. Till förhandlingen i Göta hovrätt kom bara den äldre mannen, den yngre hävdade att han hade laga förfall, vilket hovrätten inte höll med om.

32-åringen fick sitt straff sänkt till fängelse i 2,5 år, men eftersom 22-åringen inte deltog i förhandlingen stod det 4-åriga straffet kvar.

Han gjorde ett sista försök att få till en ändrig genom att söka prövningstillstånd i Högsta Domstolen, men efter ett nej där i slutet av förra året står hovrättsdomen fast.

I december 2015 anlades en brand i Assyriska föreningens lokaler i Ryd i Skövde. Några dagar senare häktades en 32-årig man misstänkt för mordbranden, dagen efter ytterligare två män, en 22-åring och en Skövdebo i 40-årsåldern.

Åtalades inte

Skövdebon var frihetsberövad i 18 dagar, först som anhållen och sedan som häktad. Den 8 januari förra året försattes han på fri fot efter beslut från åklagaren. I det läget var åklagarens besked att utredningen fortsatte, men när åtalet kom fanns Skövdebons namn inte med – de andra två männen bedömdes vara de som låg bakom branden.

Nu ansöker Skövdebon om statlig ersättning för tiden som frihetsberövad. Ersättningsanspråken riktas till Justitiekanslern och han begär ersättning enligt JK:s praxis. I ansökan framhåller han att bilder ur förundersökningen har publicerats av pressen, publiceringen har inneburit att ”han med lätthet har kunnat identifieras”.

Två dömda

22-åringen och 32-åringen dömdes i februari till fyra års fängelse för mordbrand, båda överklagade till hovrätten. Till förhandlingen i Göta hovrätt kom bara den äldre mannen, den yngre hävdade att han hade laga förfall, vilket hovrätten inte höll med om.

32-åringen fick sitt straff sänkt till fängelse i 2,5 år, men eftersom 22-åringen inte deltog i förhandlingen stod det 4-åriga straffet kvar.

Han gjorde ett sista försök att få till en ändrig genom att söka prövningstillstånd i Högsta Domstolen, men efter ett nej där i slutet av förra året står hovrättsdomen fast.