07 maj 2017 14:23

07 maj 2017 15:00

Utegymmet blir ett lyft för Värsås

SKÖVDE: Utegym invigdes vid motionsspåret

Utegymmet vid motionsspåret Värsåsslingan blir ett rejält lyft för de motionssugna. Vid invigningen fanns praktiskt nog instruktören Cecilia Axelsson på plats för att visa hur de olika stationerna ska användas.

Utegymmet ligger strax intill fotbollsplanen och det 2,6 kilometer långa motionsspåret Värsåsslingan. Vid invigningen berättar Jens Larsson i föreningen IFK Värsås att tankar på ett gym funnits inom klubben under några år. Under förra året gick man från idé till handling och klubbens seniorgrupp engagerades i arbetet med att bygga ett gym i skogskanten.

– Det stod färdigt i oktober redan, men vi ville ha invigningen nu på våren när vädret var bra, säger Erik Orlov, en av dem som jobbat med bygget.

Material

Mycket av materialet har man fått till skänks och en del är virke som återanvänds, den största kostnaden för anläggningen är flisbädden som omger utegymmet.

– Det är ordentligt byggt, vi till exempel grävt ner stolparna en hel meter i backen så allt ska stå stadigt, säger Orlov. Stolparna har vi fått efter att Vattenfall tog ner ledningsstolpar.

Instruktioner

Efter invigningen så tog passinstruktören Cecilia Axelsson över för att visa hur de olika redskapen kan användas på ett bra sätt. Flera av redskapen kan man använda på olika vis, beroende av vad man vill träna på. För att stärka magmuskler, ländrygg eller ben gäller det att välja rätt träningssätt.

IFK Värsås räknar in ett 500-tal medlemmar i sin verksamhet, och många av dem är barn. För barnen inom olika åldersgrupper ordnades även två olika springpass vid motionsspåret, och det blev snabbt kö till att få en nummerlapp på magen. Men först ville många prova på det nya utegymmet.

Utegymmet ligger strax intill fotbollsplanen och det 2,6 kilometer långa motionsspåret Värsåsslingan. Vid invigningen berättar Jens Larsson i föreningen IFK Värsås att tankar på ett gym funnits inom klubben under några år. Under förra året gick man från idé till handling och klubbens seniorgrupp engagerades i arbetet med att bygga ett gym i skogskanten.

– Det stod färdigt i oktober redan, men vi ville ha invigningen nu på våren när vädret var bra, säger Erik Orlov, en av dem som jobbat med bygget.

Material

Mycket av materialet har man fått till skänks och en del är virke som återanvänds, den största kostnaden för anläggningen är flisbädden som omger utegymmet.

– Det är ordentligt byggt, vi till exempel grävt ner stolparna en hel meter i backen så allt ska stå stadigt, säger Orlov. Stolparna har vi fått efter att Vattenfall tog ner ledningsstolpar.

Instruktioner

Efter invigningen så tog passinstruktören Cecilia Axelsson över för att visa hur de olika redskapen kan användas på ett bra sätt. Flera av redskapen kan man använda på olika vis, beroende av vad man vill träna på. För att stärka magmuskler, ländrygg eller ben gäller det att välja rätt träningssätt.

IFK Värsås räknar in ett 500-tal medlemmar i sin verksamhet, och många av dem är barn. För barnen inom olika åldersgrupper ordnades även två olika springpass vid motionsspåret, och det blev snabbt kö till att få en nummerlapp på magen. Men först ville många prova på det nya utegymmet.