29 jul 2017 18:59

30 jul 2017 16:11

Bilutställning med nytt rekord

SKÖVDE: 1700 fordon ställdes ut i Falköping

1 400 amerikanska bilar ställdes ut vid Nasco yankee meet på Falköpings flygfält. Trots regnet blev det besöksrekord för bilutställningen. Totalt deltog 1 700 olika fordon.

Besökarna på bilutställningen fick rösta fram sin favorit och deras val föll på en rödvit cabriolet. I prisklassen för USA-bilar var det Gunnar Eriksson från Eksjö som fick första pris med sin drömbil, en Chevrolet Bel-Air 1955 som Gunnar själv renoverat till toppskick.

– Bilen är helt renoverad under två år och allt är bytt, det är en helt modern bil nu. Motor och drivlina kommer från Corvette och bromsar och allt annat är uppdaterat, berättar Gunnar. Det här har alltid varit min drömbil.

Falköpingsbon Sivert Jonsson rodde hem andrapriset i biltävlingen med sin Dodge Coronet 1957.

Ovanlig NSU

Ett flertal europeiska bilar deltog också i bilutställningen. Maria Täng från Hjo tog med sig dottern Emma Boström och barnbarnet Artur Ogfelt till bilshowen. Deras NSU Sport Prinz från 1965 fick många att titta en extra gång på den ovanliga bilen.

– Jag köpte bilen på en dödsboauktion och det är den enda som är registrerad i Sverige, berättar Maria Täng. Den är ju speciell med sin svansmonterade wankelmotor. Det enda som fixats på bilen är bromsarna, annars är den precis som när jag köpte bilen, säger Maria Täng.

Militärbil

Ett före detta militärfordon är Håkan Ljunggrens melodi. Falköpingsgrabben kör en mattsvart Dodge Kingsway från 1955 som först gått som befälsbil inom försvaret. På en dekal i bakrutan står det ”Street villains”.

– Det är namnet på klubben som morsan var med och startade i Alingsås för en 40 år sedan, berättar Håkan.

Zorro Fragatti

En bil man inte ser varje dag visade Mikael Sjökvist och Halina Lind från Göteborg upp på bilutställningen. En egenhändigt byggd Lamborghini Countach-kopia lockade många besökare att titta på den röda skapelsen. Bilen har dessutom fått ett eget italienskt klingande namn, Zorro Fragatti.

– Jag började med en tomt garage för 15 år sedan, säger Mikael. Ramen har jag svetsat och sedan sitter det en gjuten skalkaross på, motorn kommer från en Camaro. Bilen gick igenom besiktningen 2011 utan en anmärkning, berättar han.

Nasco yankees

Det är för 18:e året som Falköpingsklubben arrangerar sin bilutställning.

– Vi är mycket nöjda, säger Klas Hermansson, klubbens utställningsansvarige. Trots vädret slår vi nytt besöksrekord med totalt 1 700 olika fordon, och av dem räknade vi in 1 384 amerikanare. Det kom även över 100 europeiska bilar, samt många mopeder, motorcyklar, Epa och terrängbilar, summerar Klas Hermansson.

Besökarna på bilutställningen fick rösta fram sin favorit och deras val föll på en rödvit cabriolet. I prisklassen för USA-bilar var det Gunnar Eriksson från Eksjö som fick första pris med sin drömbil, en Chevrolet Bel-Air 1955 som Gunnar själv renoverat till toppskick.

– Bilen är helt renoverad under två år och allt är bytt, det är en helt modern bil nu. Motor och drivlina kommer från Corvette och bromsar och allt annat är uppdaterat, berättar Gunnar. Det här har alltid varit min drömbil.

Falköpingsbon Sivert Jonsson rodde hem andrapriset i biltävlingen med sin Dodge Coronet 1957.

Ovanlig NSU

Ett flertal europeiska bilar deltog också i bilutställningen. Maria Täng från Hjo tog med sig dottern Emma Boström och barnbarnet Artur Ogfelt till bilshowen. Deras NSU Sport Prinz från 1965 fick många att titta en extra gång på den ovanliga bilen.

– Jag köpte bilen på en dödsboauktion och det är den enda som är registrerad i Sverige, berättar Maria Täng. Den är ju speciell med sin svansmonterade wankelmotor. Det enda som fixats på bilen är bromsarna, annars är den precis som när jag köpte bilen, säger Maria Täng.

Militärbil

Ett före detta militärfordon är Håkan Ljunggrens melodi. Falköpingsgrabben kör en mattsvart Dodge Kingsway från 1955 som först gått som befälsbil inom försvaret. På en dekal i bakrutan står det ”Street villains”.

– Det är namnet på klubben som morsan var med och startade i Alingsås för en 40 år sedan, berättar Håkan.

Zorro Fragatti

En bil man inte ser varje dag visade Mikael Sjökvist och Halina Lind från Göteborg upp på bilutställningen. En egenhändigt byggd Lamborghini Countach-kopia lockade många besökare att titta på den röda skapelsen. Bilen har dessutom fått ett eget italienskt klingande namn, Zorro Fragatti.

– Jag började med en tomt garage för 15 år sedan, säger Mikael. Ramen har jag svetsat och sedan sitter det en gjuten skalkaross på, motorn kommer från en Camaro. Bilen gick igenom besiktningen 2011 utan en anmärkning, berättar han.

Nasco yankees

Det är för 18:e året som Falköpingsklubben arrangerar sin bilutställning.

– Vi är mycket nöjda, säger Klas Hermansson, klubbens utställningsansvarige. Trots vädret slår vi nytt besöksrekord med totalt 1 700 olika fordon, och av dem räknade vi in 1 384 amerikanare. Det kom även över 100 europeiska bilar, samt många mopeder, motorcyklar, Epa och terrängbilar, summerar Klas Hermansson.