10 apr 2018 15:26

10 apr 2018 15:31

Elever med hemlig gäst

SKÖVDE: Musikgymnasiets elever och Hemliga Gästen bjuder på gemensam konsert

Det är en intensiv vecka på Musikgymnasiet i Skövde. Tillsammans med gruppen Hemliga Gästen övar eleverna inför en konsert på Arenan.

Varje år genomför Musikgymnasiet ett projekt och i år är det Göteborgsgruppen Hemliga Gästen som tillsammans med eleverna spelar och sjunger på heltid under en veckas tid. Samarbetet utmynnar i en konsert som går av stapeln på Arenan på fredag.

– Det här är ett gyllene tillfälle för våra elever att dels få musicera en hel vecka och dels få träffa professionella musiker. De får se hur det är att jobba professionellt och även att göra större produktioner, att lära sig hur det funkar med ljud, ljus, stora scener och repdisciplin, säger Anders Borg som är programledare på Musikgymnasiet.

Gemensam konsert

Hemliga Gästen består av nio musiker och under tisdagen var fem av dem på gymnasiet för att sjunga och spela med eleverna och öva in alla sångerna.

– Det är första gången som vi gör ett detta. Det började som en liten idé som blev större och nu blev det av. Ingen är gladare än vi för det och vår förhoppning är att vi ska kunna fortsätta göra det här för det är hur kul som helst. Det är väldigt mäktigt att höra en hel kör sjunga våra låtar, säger Cecilia Thorén som är en av medlemmarna.

Det är bandets egna låtar som framförs under konserten.

– Det är lite olika typer av folkmusik och våra tolkningar av olika typer av folkmusik. Vi repar in nio, tio låtar och det kommer att svänga rejält.

”Väldigt givande”

De över 70 eleverna deltar i kören och en del är även med och kompar.

– Jag tycker att det här är jättekul och väldigt givande. Jag är folkmusiker själv så den här musiken kallar lite på mig. De projektveckorna vi har är fantastiska och de ger en sådan insikt på ett liv som musiker och skådespelare, säger Jonna Hjerpe som både medverkar i kören och spelar fiol.

Varje år genomför Musikgymnasiet ett projekt och i år är det Göteborgsgruppen Hemliga Gästen som tillsammans med eleverna spelar och sjunger på heltid under en veckas tid. Samarbetet utmynnar i en konsert som går av stapeln på Arenan på fredag.

– Det här är ett gyllene tillfälle för våra elever att dels få musicera en hel vecka och dels få träffa professionella musiker. De får se hur det är att jobba professionellt och även att göra större produktioner, att lära sig hur det funkar med ljud, ljus, stora scener och repdisciplin, säger Anders Borg som är programledare på Musikgymnasiet.

Gemensam konsert

Hemliga Gästen består av nio musiker och under tisdagen var fem av dem på gymnasiet för att sjunga och spela med eleverna och öva in alla sångerna.

– Det är första gången som vi gör ett detta. Det började som en liten idé som blev större och nu blev det av. Ingen är gladare än vi för det och vår förhoppning är att vi ska kunna fortsätta göra det här för det är hur kul som helst. Det är väldigt mäktigt att höra en hel kör sjunga våra låtar, säger Cecilia Thorén som är en av medlemmarna.

Det är bandets egna låtar som framförs under konserten.

– Det är lite olika typer av folkmusik och våra tolkningar av olika typer av folkmusik. Vi repar in nio, tio låtar och det kommer att svänga rejält.

”Väldigt givande”

De över 70 eleverna deltar i kören och en del är även med och kompar.

– Jag tycker att det här är jättekul och väldigt givande. Jag är folkmusiker själv så den här musiken kallar lite på mig. De projektveckorna vi har är fantastiska och de ger en sådan insikt på ett liv som musiker och skådespelare, säger Jonna Hjerpe som både medverkar i kören och spelar fiol.

  • Anneli Malm