14 jun 2018 15:18

14 jun 2018 15:18

Premier & stipendier

Stöpenskolan

Stipendier ur Stiftelsen Skövde kommuns samfond för grundskolan samt Stiftelsen Egnells donationsfond.

Åk 7, 200 kronor per elev:

7b1: Elias Friberg, Elsa Palm

7b2: Arvid Svarén, Tintin Tholin

7d1: Max Wäring

7d2: Elsa Karlsson, Tilda Johansson

7d3: Thea Hjalmarsson, Rasmus Wallin

Åk 8, 250 kronor per elev

8a1: Thea Marttinen, Ludvig Johansson

8a2: Olivia Rydberg, Engelbrekt Juliusson

8a3: Hanna Bager, Rasmus Hammarström

8d1: Kristian Larm, Nelly Källefjord

8d2: Ida Torgin, Ludwig Jansson

Åk 9, 400 kronor per elev

9a1: Berend Buimer , Julia Håkegård

9a2: Otto Eklund, Stina Blomkvist

9b1: Elina Blom, Noomi Elm

9b2: Alma Pettersson, Nike Timén Lundell

9b3: Robin Blom, Julia Lundin

Följande elever har tilldelats stipendie från Lions Ryd Skövde. 1 000 kronor per elev:

Klara Wachtmeister, klass 9b1

Jakob Hessvall, klass 9a1

Eriksdalskolan

Skövde kommuns samfond för grundskolan och Egnells donationsfond.

Goda prestationer utifrån sin förmåga:

Åk 7, 300 kronor per elev:

Luna Jarjous

Adam Johnsson

Lovisa Karlsson

Johan Ljungqvist

Åk 8 kronor per elev:

Moa Brinkhammar

Gustav Källner

Noel Wetterbro

Sara Wärnå

Åk 9 kronor per elev:

Andreas Dahlqvist

Tova Gustavsson

Halimat Bidemi Oseni

Neoline Lindholm

Arvid Törnblom

Filip Örqvist

Åk 9 Bästa prestation, 500 kronor

Natalia Bozic

Åk 9 Bästa kamrat, 300 kronor

Sazgar Bakir

Eriksdalskolans egna stipendier åk 6, 200 kronor per elev:

Årets lyft – William Lindberg

Årets flit – Elsa Gustavsson

Årets kompis – Ebba Evertsson

Rydskolan

Stipendiater i åk 6:

Mohammad Jalal Saeed klass 6A

Tuva Brodersen klass 6A

Josefine Lövfors klass 6B

Nuhadra Khano klass 6B

Träningsskolan åk 9:

Xedo Delo Träningsskolan åk 9

Helenaskolan

04m1: Ida Palmborg

04m2: Tilde Hermansson, Alfred Gustavsson

04m3: Gustav Andersson, Julia Johansson

04m4: Filippa Lind, Emil Holm Wokke

04s1: Josefine Eklund, Isabell Carlsson

04s2: Tindra Bender Spangenberg, Matilda Callerud

03m1: Alexander Silver, Elina Larsson

03m2: Karl Brenden, Karoul, Mawas

03m3: Andri thor Kristenson, Hanna Karlsson

03m4: Richard Lindgren, Olivia Essgren

03m5: Miro Lepinoja, Julia Essgren

03m6: Nora Kindmalm, Simon Backhaus

03m7: Olivia Matesa, Christian Ladho

03s1: Hedvig Tropp, Isabelle Eriksson

03s2: Alrik Larsson, Lejla Hidic, Thea Lund Rönquist

02m1: Andrea Fjällrud, Joseph Roel, George Daoud

02m2: Maksym Abdi Faraz, Jeremiha Terdin, Bilal Itani, Alexandra Aradsky

02m3: Freddie Kasari, Erik Källner, Rafi Rizwanul, Julia Salhi

02m4: Ella Regstorp, Ebrahim Oro, Peter Hagdorn-Novik

02m5: Kalle Fredriksson Sääf, Ninos Kanoun, Maja Jonsson-Larsson, Edwin Mörk, Filip Jezdic

02s1: Moa Claesson, Samuel Gunnar, Tindra Törnqvist

02s2: Johny Stahel, Felica Rung, Linn Söderlund

Vasaskolan

Stiftelsen Skövde kommuns samfond för grundskolan samt Egnells donationsfond

Åk 9, 400 kronor per elev:

9A1: Linn Hevius, Arvid Mellegård

9A2: Alva Doyle, Malin Stomberg

9B1: Hugo Gustafsson, Thea Gustavsson

9D1: Ayham Khaled, Angelica Ljungkvist

9D2: Hampus Karlsson, Sara Osolani

9G1: Ashorina Shlimon, Jesper Wahn

9G2: Elin Benthin, Axel Larsson

Åk 7 och 8, 200 kronor per elev:

8A1: Fatima Ahmed, Anton Åberg

8A2: Alma Alexandersson, Eline Eriksson

8B1: Ebba Allerbjer, Mahmoud Shahin

8B2: Simon Andersson, Rita Odisho

8D1: Adam Garström, Tilde Lundberg

8D2: Oskar Frisk, Effie Shuler

8G1: Moa Larsson, Indra Nyberg

8G2: Elsa Crona, Emil Persson

7A1: Gustav Johansson, Tyra Jägmo

7A2: Tom Axelsson Widerström, My Kramer

7B1: Gustaf Karlsson, Tea Liljegren

7B2: Elias Liedholm, Isak Österlund

7D1: Amalia Enroth, Gustav Regstorp

7G1: Alvin Rydin, Tea Strandberg

7G2: Josefin Andersson, Mi Kallio Bergman

Vasaskolans stipendie:

7:an: Agnes Lönnberg, 200 kronor

8:an: Elias Haglund, 200 kronor

9:an: Elise Jakobsson, 400 kronor

Ämnesstipendier:

Tyska: Fanny Österlund, 9D1

Franska: Ellinor Olsson, 9B1

Spanska: Fredrik Sjöman, 9A2

Bild: Pauline Björk, 9B1

Textilslöjd: Pauline Björk, 9B1

Trä- och metallslöjd: Loke Lindblad, 9G1

Musik: Alfons Halvardsson 9A1, Arvid Mellegård 9A1, Calle Nilsson 9A2

Idrott och hälsa: Hampus Karlsson, 9D2

Hem- och konsumentkunskap: Mickaël Gayet, 9B1

Carl Axel Larssons minnesfond - Bästa kamrat:

Calle Nilsson, 9A2, 800 kronor

Utmärkelse för utmärkta betyg:

Melker Jägmo, 9G1, 500 kronor

Mickaël Gayet, 9B1, 500 kronor

Stöpenskolan

Stipendier ur Stiftelsen Skövde kommuns samfond för grundskolan samt Stiftelsen Egnells donationsfond.

Åk 7, 200 kronor per elev:

7b1: Elias Friberg, Elsa Palm

7b2: Arvid Svarén, Tintin Tholin

7d1: Max Wäring

7d2: Elsa Karlsson, Tilda Johansson

7d3: Thea Hjalmarsson, Rasmus Wallin

Åk 8, 250 kronor per elev

8a1: Thea Marttinen, Ludvig Johansson

8a2: Olivia Rydberg, Engelbrekt Juliusson

8a3: Hanna Bager, Rasmus Hammarström

8d1: Kristian Larm, Nelly Källefjord

8d2: Ida Torgin, Ludwig Jansson

Åk 9, 400 kronor per elev

9a1: Berend Buimer , Julia Håkegård

9a2: Otto Eklund, Stina Blomkvist

9b1: Elina Blom, Noomi Elm

9b2: Alma Pettersson, Nike Timén Lundell

9b3: Robin Blom, Julia Lundin

Följande elever har tilldelats stipendie från Lions Ryd Skövde. 1 000 kronor per elev:

Klara Wachtmeister, klass 9b1

Jakob Hessvall, klass 9a1

Eriksdalskolan

Skövde kommuns samfond för grundskolan och Egnells donationsfond.

Goda prestationer utifrån sin förmåga:

Åk 7, 300 kronor per elev:

Luna Jarjous

Adam Johnsson

Lovisa Karlsson

Johan Ljungqvist

Åk 8 kronor per elev:

Moa Brinkhammar

Gustav Källner

Noel Wetterbro

Sara Wärnå

Åk 9 kronor per elev:

Andreas Dahlqvist

Tova Gustavsson

Halimat Bidemi Oseni

Neoline Lindholm

Arvid Törnblom

Filip Örqvist

Åk 9 Bästa prestation, 500 kronor

Natalia Bozic

Åk 9 Bästa kamrat, 300 kronor

Sazgar Bakir

Eriksdalskolans egna stipendier åk 6, 200 kronor per elev:

Årets lyft – William Lindberg

Årets flit – Elsa Gustavsson

Årets kompis – Ebba Evertsson

Rydskolan

Stipendiater i åk 6:

Mohammad Jalal Saeed klass 6A

Tuva Brodersen klass 6A

Josefine Lövfors klass 6B

Nuhadra Khano klass 6B

Träningsskolan åk 9:

Xedo Delo Träningsskolan åk 9

Helenaskolan

04m1: Ida Palmborg

04m2: Tilde Hermansson, Alfred Gustavsson

04m3: Gustav Andersson, Julia Johansson

04m4: Filippa Lind, Emil Holm Wokke

04s1: Josefine Eklund, Isabell Carlsson

04s2: Tindra Bender Spangenberg, Matilda Callerud

03m1: Alexander Silver, Elina Larsson

03m2: Karl Brenden, Karoul, Mawas

03m3: Andri thor Kristenson, Hanna Karlsson

03m4: Richard Lindgren, Olivia Essgren

03m5: Miro Lepinoja, Julia Essgren

03m6: Nora Kindmalm, Simon Backhaus

03m7: Olivia Matesa, Christian Ladho

03s1: Hedvig Tropp, Isabelle Eriksson

03s2: Alrik Larsson, Lejla Hidic, Thea Lund Rönquist

02m1: Andrea Fjällrud, Joseph Roel, George Daoud

02m2: Maksym Abdi Faraz, Jeremiha Terdin, Bilal Itani, Alexandra Aradsky

02m3: Freddie Kasari, Erik Källner, Rafi Rizwanul, Julia Salhi

02m4: Ella Regstorp, Ebrahim Oro, Peter Hagdorn-Novik

02m5: Kalle Fredriksson Sääf, Ninos Kanoun, Maja Jonsson-Larsson, Edwin Mörk, Filip Jezdic

02s1: Moa Claesson, Samuel Gunnar, Tindra Törnqvist

02s2: Johny Stahel, Felica Rung, Linn Söderlund

Vasaskolan

Stiftelsen Skövde kommuns samfond för grundskolan samt Egnells donationsfond

Åk 9, 400 kronor per elev:

9A1: Linn Hevius, Arvid Mellegård

9A2: Alva Doyle, Malin Stomberg

9B1: Hugo Gustafsson, Thea Gustavsson

9D1: Ayham Khaled, Angelica Ljungkvist

9D2: Hampus Karlsson, Sara Osolani

9G1: Ashorina Shlimon, Jesper Wahn

9G2: Elin Benthin, Axel Larsson

Åk 7 och 8, 200 kronor per elev:

8A1: Fatima Ahmed, Anton Åberg

8A2: Alma Alexandersson, Eline Eriksson

8B1: Ebba Allerbjer, Mahmoud Shahin

8B2: Simon Andersson, Rita Odisho

8D1: Adam Garström, Tilde Lundberg

8D2: Oskar Frisk, Effie Shuler

8G1: Moa Larsson, Indra Nyberg

8G2: Elsa Crona, Emil Persson

7A1: Gustav Johansson, Tyra Jägmo

7A2: Tom Axelsson Widerström, My Kramer

7B1: Gustaf Karlsson, Tea Liljegren

7B2: Elias Liedholm, Isak Österlund

7D1: Amalia Enroth, Gustav Regstorp

7G1: Alvin Rydin, Tea Strandberg

7G2: Josefin Andersson, Mi Kallio Bergman

Vasaskolans stipendie:

7:an: Agnes Lönnberg, 200 kronor

8:an: Elias Haglund, 200 kronor

9:an: Elise Jakobsson, 400 kronor

Ämnesstipendier:

Tyska: Fanny Österlund, 9D1

Franska: Ellinor Olsson, 9B1

Spanska: Fredrik Sjöman, 9A2

Bild: Pauline Björk, 9B1

Textilslöjd: Pauline Björk, 9B1

Trä- och metallslöjd: Loke Lindblad, 9G1

Musik: Alfons Halvardsson 9A1, Arvid Mellegård 9A1, Calle Nilsson 9A2

Idrott och hälsa: Hampus Karlsson, 9D2

Hem- och konsumentkunskap: Mickaël Gayet, 9B1

Carl Axel Larssons minnesfond - Bästa kamrat:

Calle Nilsson, 9A2, 800 kronor

Utmärkelse för utmärkta betyg:

Melker Jägmo, 9G1, 500 kronor

Mickaël Gayet, 9B1, 500 kronor