09 nov 2013 06:00

23 jan 2015 15:34

Den segern var efterlängtad

Snacka om efterlängtad seger. Tänk att vinst mot nollpoängaren Rimbo från Roslagen kunde framkalla så mycket glädje hos IFK Skövdes och publiken i Arena Skövde.

Efter att ha följt lagets säsongsupptakt med ojämnt spel och tappade ledningar behövde laget så väl den här framgången, även om den måste betecknas som programenlig.

Nu är det bara hoppas att detta var starten till en framgångsrik period, eller som tränaren Peter Johansson sa efter oavgjort i Sävehof i onsdags, bara vi kommer över tröskeln så lossnar det.

Vinsten mot Rimbo betyder att IFK nu är över den, men det behövs fler segrar innan man kan kliva in i finrummet. Nu väntar Ystads IF borta och Alingsås hemma i de närmaste matcherna. Full pott skulle naturligtvis sitta fint, även om det blir betydligt tuffare än i går.

Trots att IFK hittills på nio matcher bara klarat att besegra det av alla tippade bottenlaget Rimbo två gånger, tycker jag ändå att laget att under perioder i matcherna visat hög klass. Att exempelvis kryssa två gånger mot Sävehof och en gång mot Lugi är inte dåligt om man ser till slutresultatet, men naturligtvis är det en svaghet att inte kunna stänga matcher då man leder med fem bollar i andra halvlek. Det kan inte bara ha berott på skador och tillfälligheter.

Nu kan vi alltid hoppas att IFK kan lägga detta bakom sig och att segern mot Rimbo är starten på en riktig het handbollsvinter. Det borde finnas alla möjligheter, trots att laget lagt bort flera poäng i onödan.

Vad skall man då säga om Skövde IK de senaste veckorna. 0–10 mot Vita Hästen fick alla att skämmas och tränaren Fredrik Ljunggren be om ursäkt på klubbens hemsida. Sedan en stabil seger mot Tranås som följdes av en tveksam insats mot Västervik med flera dyrbara individuella misstag. I går orkade de bara med 2–2 efter full tid mot Mjölby och sedan förlorade man på straffar för tredje gången den här säsongen.

Frågan är vad vi kan vänta oss i söndagens prestigemöte med Mariestads Bois? SIK behöver vinna för att inte ett formstarkt Västervik flåsande i nacken på andra sidan strecket till allettan skall kännas riktigt besvärande.

I går var det innebandyderby i division 2 mellan Skövde IBF och Stöpen. En historisk match. Synd att den skulle behövas spela samtidigt i Arena C som IFK:s elitseriematch pågick i stora arenan. Inte lätt att konkurrera med IFK som hade knappt 1 800 åskådare på sin match. Här fanns det utmärkt chans att marknadsföra sporten i Skövde nu när kommunen förfogar över två herrlag i division 2.

Snacka om efterlängtad seger. Tänk att vinst mot nollpoängaren Rimbo från Roslagen kunde framkalla så mycket glädje hos IFK Skövdes och publiken i Arena Skövde.

Efter att ha följt lagets säsongsupptakt med ojämnt spel och tappade ledningar behövde laget så väl den här framgången, även om den måste betecknas som programenlig.

Nu är det bara hoppas att detta var starten till en framgångsrik period, eller som tränaren Peter Johansson sa efter oavgjort i Sävehof i onsdags, bara vi kommer över tröskeln så lossnar det.

Vinsten mot Rimbo betyder att IFK nu är över den, men det behövs fler segrar innan man kan kliva in i finrummet. Nu väntar Ystads IF borta och Alingsås hemma i de närmaste matcherna. Full pott skulle naturligtvis sitta fint, även om det blir betydligt tuffare än i går.

Trots att IFK hittills på nio matcher bara klarat att besegra det av alla tippade bottenlaget Rimbo två gånger, tycker jag ändå att laget att under perioder i matcherna visat hög klass. Att exempelvis kryssa två gånger mot Sävehof och en gång mot Lugi är inte dåligt om man ser till slutresultatet, men naturligtvis är det en svaghet att inte kunna stänga matcher då man leder med fem bollar i andra halvlek. Det kan inte bara ha berott på skador och tillfälligheter.

Nu kan vi alltid hoppas att IFK kan lägga detta bakom sig och att segern mot Rimbo är starten på en riktig het handbollsvinter. Det borde finnas alla möjligheter, trots att laget lagt bort flera poäng i onödan.

Vad skall man då säga om Skövde IK de senaste veckorna. 0–10 mot Vita Hästen fick alla att skämmas och tränaren Fredrik Ljunggren be om ursäkt på klubbens hemsida. Sedan en stabil seger mot Tranås som följdes av en tveksam insats mot Västervik med flera dyrbara individuella misstag. I går orkade de bara med 2–2 efter full tid mot Mjölby och sedan förlorade man på straffar för tredje gången den här säsongen.

Frågan är vad vi kan vänta oss i söndagens prestigemöte med Mariestads Bois? SIK behöver vinna för att inte ett formstarkt Västervik flåsande i nacken på andra sidan strecket till allettan skall kännas riktigt besvärande.

I går var det innebandyderby i division 2 mellan Skövde IBF och Stöpen. En historisk match. Synd att den skulle behövas spela samtidigt i Arena C som IFK:s elitseriematch pågick i stora arenan. Inte lätt att konkurrera med IFK som hade knappt 1 800 åskådare på sin match. Här fanns det utmärkt chans att marknadsföra sporten i Skövde nu när kommunen förfogar över två herrlag i division 2.