09 nov 2013 19:09

23 jan 2015 15:34

Knockad – men inte utslagen

HANDBOLL: Countrymålvakten Tobias Johansson bakom storsegern

Han sänktes av ett skott rätt i ansiktet från straffpunkten i första halvlek men reste sig och spelade vidare.
Countrymålvakten Tobias Johansson storspelade sedan mellan stolparna och räddade varannan boll efter paus.
– Det bara svartnade till. Jag blev helt knockad men jag tänkte aldrig på att byta. Jag var så sugen på att spela, säger han.

IK Bolton från Stockholm fick straffkast efter 23.15 av första halvlek. Gästerna Petter Roos stegade fram för att försöka överlista Tobias Johansson i hemmamålet. Johansson läste sönder Roos som sköt honom rätt i huvudet.

– Jag visste var han skulle skjuta och gick ner lågt med knäet. Då fick jag bollen rakt i ansiktet och sedan kommer jag inte ihåg mer av det. Det bara svartnade till, jag blev helt knockad, berättar Johansson efteråt.

Men 27-åringen är av segt virke. Han valde att stå kvar efter att ha blivit omplåstrad sedan blodet runnit från den ena näsborren. Han hade inte en tanke på att kliva åt sidan.

Det visade sig vara ett helt rätt beslut. I andra halvlek briljerade Countrymålvakten och hade 50 i räddningsprocent. Han svarade för tio parader och räddade totalt tre straffar i matchen. Roos som temporärt däckat Johansson visades ut av domarparet för skottet. En märklig utvisning även om Johansson själv tyckte att han förtjänade det.

Klasskillnad i andra

HK Country ledde i paus med 14–10 efter en första halvlek där det blandade och gavs en hel del. I andra halvlek var det bara ett lag på banan. IK Bolton hängde inte med och det var stundom monumental klasskillnad.

Hemmalaget avgjorde matchen tidigt. De gjorde 7–2 på första åtta minuterna och ledde med 21–12. Efter det orkade gästerna aldrig hämta sig. Det kändes som om Countryspelarna själva avgjorde hur stor segerdifferensen skulle bli.

– Fruktansvärt skönt att vinna och nu är vi tillbaka igen. Vi har två raka segrar och kan blicka uppåt i tabellen även om vi får ta en match i taget. Vi gjorde en bra match och i andra halvlek hade de inte mycket att säga till om, säger Countrytränaren Fredrik Henricson efter 31–20-segern.

Alla spelare tillgängliga

Robert Gustavsson, Jonatan Eriksson och Jimmy Otter svarade för de flesta av hemmalagets mål men hela Country gjorde det bra. Nu har Henricson också alla spelare tillgängliga. Mikael Malmström, som varit bortrest under några veckor, var tillbaka på handbollsplanen. Han kom in och fick några minuters speltid på slutet.

– Nu har vi tillbaka alla våra spelare och då kan vi utgöra ett hot från alla positioner. Bredden är vår styrka och när alla är friska och krya är vi jobbiga att möta, säger Henricson.

Country får ladda om batterierna för ny match redan på onsdag då Borås väntar på bortaplan.

IK Bolton från Stockholm fick straffkast efter 23.15 av första halvlek. Gästerna Petter Roos stegade fram för att försöka överlista Tobias Johansson i hemmamålet. Johansson läste sönder Roos som sköt honom rätt i huvudet.

– Jag visste var han skulle skjuta och gick ner lågt med knäet. Då fick jag bollen rakt i ansiktet och sedan kommer jag inte ihåg mer av det. Det bara svartnade till, jag blev helt knockad, berättar Johansson efteråt.

Men 27-åringen är av segt virke. Han valde att stå kvar efter att ha blivit omplåstrad sedan blodet runnit från den ena näsborren. Han hade inte en tanke på att kliva åt sidan.

Det visade sig vara ett helt rätt beslut. I andra halvlek briljerade Countrymålvakten och hade 50 i räddningsprocent. Han svarade för tio parader och räddade totalt tre straffar i matchen. Roos som temporärt däckat Johansson visades ut av domarparet för skottet. En märklig utvisning även om Johansson själv tyckte att han förtjänade det.

Klasskillnad i andra

HK Country ledde i paus med 14–10 efter en första halvlek där det blandade och gavs en hel del. I andra halvlek var det bara ett lag på banan. IK Bolton hängde inte med och det var stundom monumental klasskillnad.

Hemmalaget avgjorde matchen tidigt. De gjorde 7–2 på första åtta minuterna och ledde med 21–12. Efter det orkade gästerna aldrig hämta sig. Det kändes som om Countryspelarna själva avgjorde hur stor segerdifferensen skulle bli.

– Fruktansvärt skönt att vinna och nu är vi tillbaka igen. Vi har två raka segrar och kan blicka uppåt i tabellen även om vi får ta en match i taget. Vi gjorde en bra match och i andra halvlek hade de inte mycket att säga till om, säger Countrytränaren Fredrik Henricson efter 31–20-segern.

Alla spelare tillgängliga

Robert Gustavsson, Jonatan Eriksson och Jimmy Otter svarade för de flesta av hemmalagets mål men hela Country gjorde det bra. Nu har Henricson också alla spelare tillgängliga. Mikael Malmström, som varit bortrest under några veckor, var tillbaka på handbollsplanen. Han kom in och fick några minuters speltid på slutet.

– Nu har vi tillbaka alla våra spelare och då kan vi utgöra ett hot från alla positioner. Bredden är vår styrka och när alla är friska och krya är vi jobbiga att möta, säger Henricson.

Country får ladda om batterierna för ny match redan på onsdag då Borås väntar på bortaplan.

Division 1 norra:

HK COUNTRY–IK BOLTON

31–20 (14–10)

Mål: HK Country: Jonatan Eriksson 8, Jimmy Otter 7, Robert Gustavsson 6, Stefan Krantz 3, Sargon Gewargis 2, Oskar Thiberg 2, Ashor Gewargis 2, Sebastian Johansson. IK Bolton: Mikael Matsson 6, Petter Roos 6, Max Sund 4, Alexander Holm, Robin Sundberg, Miroslav Petrovic, Philip Sandström.

Utvisningar: HK Country: 2x2 minuter. IK Bolton: 3x2 minuter.

Domare: Patrick Ericsson och Charlie Norrhammar.

Publik: 430 personer.