25 nov 2013 16:54

23 jan 2015 15:35

Angelica bloggar på sla.se

Angelica Wallén är ny som bloggare i SLA. Handbollsproffset i Danmark kommer ge oss en inblick i sin vardag som svensk handbollstjej i Danmark.

Angelica är 27 år och har Tibro HK som moderklubb. Hon fick sedan sin utveckling som elitspelare i Skövde HF där hon var en starkt bidragande faktor till klubbens SM-guld 2008. Sedan några år är hon proffs i Danmark. Först i Team Esbjerg och från och med den här säsongen i Randers som tillhör toppklubbarna i Danmark som anses ha världens bästa liga.

Wallén har gjort 54 landskamper och var med i OS i London 2012. Den största framgången hittills i blågult är EM-silver i Danmark 2010.

Hon finns med i den landslagstrupp som till helgen möter Tyskland i två kamper och sedan Slovakien i två matcher, varav en går i Arena Skövde onsdagens den 4 december.

Vi hälsar Angelica Wallén välkommen till sla.se.

Angelica är 27 år och har Tibro HK som moderklubb. Hon fick sedan sin utveckling som elitspelare i Skövde HF där hon var en starkt bidragande faktor till klubbens SM-guld 2008. Sedan några år är hon proffs i Danmark. Först i Team Esbjerg och från och med den här säsongen i Randers som tillhör toppklubbarna i Danmark som anses ha världens bästa liga.

Wallén har gjort 54 landskamper och var med i OS i London 2012. Den största framgången hittills i blågult är EM-silver i Danmark 2010.

Hon finns med i den landslagstrupp som till helgen möter Tyskland i två kamper och sedan Slovakien i två matcher, varav en går i Arena Skövde onsdagens den 4 december.

Vi hälsar Angelica Wallén välkommen till sla.se.