25 nov 2013 22:10

23 jan 2015 15:35

Mako tillbaka i IFK Skövde

FOTBOLL

IFK Skövde förstärker truppen inför återkomsten till division 3 och under måndagskvällen gjorde den blåvita klubben klart med anfallaren Christoffer Mako som har sina rötter i Tibro AIK.

Närmast kommer han från Ulvåker där han den senaste säsongen gjorde 21 mål och vann skytteligan i division 4. Mako har varit i IFK en gång tidigare och är nu tillbaka i kamratgänget. Ett värdefullt tillskott för IFK Skövde.

– Christoffer är en bra fotbollsspelare men framför allt en oerhört duktig målskytt. Det är betydelsefullt för oss att Mako nu har bestämt sig, i synnerhet när vi riskerar att tappa spelare som har offensiva positioner, säger Jörgen Ström i IFK:s sportgrupp på klubbens hemsida.

Närmast kommer han från Ulvåker där han den senaste säsongen gjorde 21 mål och vann skytteligan i division 4. Mako har varit i IFK en gång tidigare och är nu tillbaka i kamratgänget. Ett värdefullt tillskott för IFK Skövde.

– Christoffer är en bra fotbollsspelare men framför allt en oerhört duktig målskytt. Det är betydelsefullt för oss att Mako nu har bestämt sig, i synnerhet när vi riskerar att tappa spelare som har offensiva positioner, säger Jörgen Ström i IFK:s sportgrupp på klubbens hemsida.