30 jan 2014 09:45

23 jan 2015 15:26

Jonas Källman klar för ny klubb

Det ungerska topplaget Pick Szeged blir vänstersexan Jonas Källman nya klubbadress under de kommande tre och ett halvt åren. Källman lämnar omedelbart IFK Skövde för spel utomlands.

SLA avslöjade under tisdagen att vänstersexan Jonas Källman lämnade IFK Skövde. IFK bekräftade sedan uppgiften senare under eftermiddagen.

Världsstjärnan lämnar för spel utomlands och placerades enligt uppgifter i en ungersk klubb. Varken IFK eller Källman ville gå ut med den klubbadressen tidigare i veckan men nu står det klart att Källman spelar för den ungerska toppklubben Pick Szeged de kommande tre och halvt åren.

Pick Szeged bekräftar värvningen av Källman på sin hemsida. Den ungerska klubben är tacksamma över den snabba övergången och riktar ett tack till IFK Skövde för deras hjälpsamhet, enligt en kommentar av Pick Szeged vd Mezei Richard.

Jonas Källman, 32 år, kan spela i ungerska ligan, cupen samt EHF-cupen.

– Nu arbetar vi på hans handlingar, förmodligen kommer han att kunna spela med Pick Szeged nästa vecka mot Csurgói KK, säger Mezei Richard.

Källman lämnar IFK med omedelbar verkan och är således inte med när elitserien återstartar för IFK Skövdes del med match mot Eskilstuna Guif på torsdagskvällen i Arena Skövde.

– Jag är mycket glad över att få chansen att spela i Szeged. Det har gått mycket snabbt men förhoppningsvis är det en bra affär för båda parter. Jag hoppas kunna hjälpa Pick Szeged i både ungerska ligan och i Europaspelet under de kommande tre och ett halvt åren, säger Jonas Källman till klubbens hemsida.

Jonas Källman skrev på ett ettårskontrakt med IFK Skövde i början av september efter att ha varit klubblös sedan hans spanska klubb Atletico Madrid begärdes i konkurs förra sommaren.

Avslutningsvis – notera också att Källman blir klubbkamraten med landsmannen och landslagskollegan Jonas Larholm i Pick Szeged.

SLA avslöjade under tisdagen att vänstersexan Jonas Källman lämnade IFK Skövde. IFK bekräftade sedan uppgiften senare under eftermiddagen.

Världsstjärnan lämnar för spel utomlands och placerades enligt uppgifter i en ungersk klubb. Varken IFK eller Källman ville gå ut med den klubbadressen tidigare i veckan men nu står det klart att Källman spelar för den ungerska toppklubben Pick Szeged de kommande tre och halvt åren.

Pick Szeged bekräftar värvningen av Källman på sin hemsida. Den ungerska klubben är tacksamma över den snabba övergången och riktar ett tack till IFK Skövde för deras hjälpsamhet, enligt en kommentar av Pick Szeged vd Mezei Richard.

Jonas Källman, 32 år, kan spela i ungerska ligan, cupen samt EHF-cupen.

– Nu arbetar vi på hans handlingar, förmodligen kommer han att kunna spela med Pick Szeged nästa vecka mot Csurgói KK, säger Mezei Richard.

Källman lämnar IFK med omedelbar verkan och är således inte med när elitserien återstartar för IFK Skövdes del med match mot Eskilstuna Guif på torsdagskvällen i Arena Skövde.

– Jag är mycket glad över att få chansen att spela i Szeged. Det har gått mycket snabbt men förhoppningsvis är det en bra affär för båda parter. Jag hoppas kunna hjälpa Pick Szeged i både ungerska ligan och i Europaspelet under de kommande tre och ett halvt åren, säger Jonas Källman till klubbens hemsida.

Jonas Källman skrev på ett ettårskontrakt med IFK Skövde i början av september efter att ha varit klubblös sedan hans spanska klubb Atletico Madrid begärdes i konkurs förra sommaren.

Avslutningsvis – notera också att Källman blir klubbkamraten med landsmannen och landslagskollegan Jonas Larholm i Pick Szeged.