18 feb 2014 15:40

23 jan 2015 15:39

Bryter kontraktet med Skövde IK

Skövde IK tappar spelare.
Backen Robin Johansson bryter sitt kontrakt med SIK.

ISHOCKEY. Flera spelare har lånats ut från Skövde IK för spel i andra klubbar den senaste tiden.

Skövde IK:s säsong har ju tagit slut men flera andra klubbar spelar vidare i olika playoff eller kvalserier.

Nu står det klart att backen Robin Johansson, 23 år, som värvades från Tranås inför denna säsong lämnar SIK.

”Båda parter är överens om att inte fullfölja det tvåårsavtal som undertecknades inför denna säsong. Det främsta skälet till att avtalet bryts är att Robin saknar jobb i Skövde vilket omöjliggör en fortsättning i klubben”, skriver sportchefen Hans Ljunggren på klubbens hemsida.

ISHOCKEY. Flera spelare har lånats ut från Skövde IK för spel i andra klubbar den senaste tiden.

Skövde IK:s säsong har ju tagit slut men flera andra klubbar spelar vidare i olika playoff eller kvalserier.

Nu står det klart att backen Robin Johansson, 23 år, som värvades från Tranås inför denna säsong lämnar SIK.

”Båda parter är överens om att inte fullfölja det tvåårsavtal som undertecknades inför denna säsong. Det främsta skälet till att avtalet bryts är att Robin saknar jobb i Skövde vilket omöjliggör en fortsättning i klubben”, skriver sportchefen Hans Ljunggren på klubbens hemsida.