19 feb 2014 09:58

23 jan 2015 15:39

Skövde IK har kontroll

Missade kommunfaktura – klubbchefen dementerar problem

Skövde IK betalade sin faktura för hyran av Billingehov två dagar för sent.
Det beror inte på att det råder någon ekonomisk kris i SIK – det handlar mer om olyckliga omständigheter.
– Vi sköter våra åtaganden, säger klubbchefen Hans Ljunggren.

Sveriges Radio Skaraborg skrev på onsdagsmorgonen att SIK hade betalat in sin senaste hyresavi två dagar för sent, att föreningen skulle ha gjort det dagen efter derbyt mot Mariestad och antydde också att klubben har ekonomiska problem.

Uppgifter som klubbchefen Hans Ljunggren nu tillbakavisar.

– Det som inte stämmer är att man säger att vi betalade fakturan efter Boismatchen, den betalades före Boismatchen och det vet jag och om man antyder att resultatet från Boismatchen skulle ha varit det vi betalade in till kommunen så överensstämmer inte det heller, för den matchen sammanställdes i måndags. Fakturan till kommunen betalade vi förra veckan.

Vad beror det på att ni inte betalade i tid, är det slarv?

– Jag vill inte skylla på någonting, det handlar om personella resurser. Saker i en ideell förening görs inte som på ett företag, ibland hamnar saker mellan stolarna och vi har inte personella resurser tillsatta på alla positioner.

”Vi har kontroll”

Klubbchefen dementerar också att föreningens ekonomi skulle ligga till grund för att SIK har släppt iväg sju spelare till andra klubbar och brutit kontraktet med en den senaste veckan, vilket SR Skaraborg också rapporterade.

– Det har inget med ekonomi att göra utan det handlar till hundra procent om det sportsliga och de regler Svenska Ishockeyförbundet har satt. Spelarna har fått en möjlighet att lämna oss mot en överenskommelse mellan klubbarna och det är rätt många som har gjort det på grund av regelverket.

Hur har ni det med ekonomin?

– Vi sliter och alla föreningar sliter på sitt sätt. Det finns inget kapital och ingen sjö att ösa ur, men vi har kontroll på det vi gör, förutom den här kommunfakturan som släpade med två dagar, säger Ljunggren och fortsätter:

– Vi försöker göra rätt för oss alla dagar i veckan och har kontroll på ekonomin och jag vill understryka att vi inte har några betalningsanmärkningar.

Sveriges Radio Skaraborg skrev på onsdagsmorgonen att SIK hade betalat in sin senaste hyresavi två dagar för sent, att föreningen skulle ha gjort det dagen efter derbyt mot Mariestad och antydde också att klubben har ekonomiska problem.

Uppgifter som klubbchefen Hans Ljunggren nu tillbakavisar.

– Det som inte stämmer är att man säger att vi betalade fakturan efter Boismatchen, den betalades före Boismatchen och det vet jag och om man antyder att resultatet från Boismatchen skulle ha varit det vi betalade in till kommunen så överensstämmer inte det heller, för den matchen sammanställdes i måndags. Fakturan till kommunen betalade vi förra veckan.

Vad beror det på att ni inte betalade i tid, är det slarv?

– Jag vill inte skylla på någonting, det handlar om personella resurser. Saker i en ideell förening görs inte som på ett företag, ibland hamnar saker mellan stolarna och vi har inte personella resurser tillsatta på alla positioner.

”Vi har kontroll”

Klubbchefen dementerar också att föreningens ekonomi skulle ligga till grund för att SIK har släppt iväg sju spelare till andra klubbar och brutit kontraktet med en den senaste veckan, vilket SR Skaraborg också rapporterade.

– Det har inget med ekonomi att göra utan det handlar till hundra procent om det sportsliga och de regler Svenska Ishockeyförbundet har satt. Spelarna har fått en möjlighet att lämna oss mot en överenskommelse mellan klubbarna och det är rätt många som har gjort det på grund av regelverket.

Hur har ni det med ekonomin?

– Vi sliter och alla föreningar sliter på sitt sätt. Det finns inget kapital och ingen sjö att ösa ur, men vi har kontroll på det vi gör, förutom den här kommunfakturan som släpade med två dagar, säger Ljunggren och fortsätter:

– Vi försöker göra rätt för oss alla dagar i veckan och har kontroll på ekonomin och jag vill understryka att vi inte har några betalningsanmärkningar.