10 mar 2014 21:54

23 jan 2015 15:40

Insomnad sport vill bli pånyttväckt

Skövde Volley är en förening som sliter i skymundan.
Nu har ett visst uns av framtidsoptimism väckts då laget har fått en ungdomstränare.
– Det var ingen annan som tog ansvaret, då föll det på mig, ler Madeleine Kucharski.

Hon är själv gammal ungdomsspelare i klubben och är idag aktiv i Mariestads VBK.

Och med en tränarutbildning hos Skövde TF i ryggen är hon ett givet tillskott i föreningen sedan ett halvår tillbaka.

– Nu kan vi ta emot flera ungdomar och vi tycker det skulle vara roligt att ta emot ännu fler, säger Erik Hejll, tränare i klubben.

Än råder dock brist på aktiva och den nutida träningsdosen ligger på två motionsträningar per vecka där det visserligen samlas tillräckligt med spelare för att kunna spela mot varandra. Men det är i varierande åldrar och både tjejer och killar vilket gör att det idag är en bit kvar till att kunna bedriva en seriös verksamhet med lag i seriespel.

Men det är förstås drömmen, och det är mer hoppfullt i den lite mindre beachvolleysektionen där lagen bara består av två spelare.

– Där har vi större intresse, men vi har bara två planer och det är klubbens planer. På den fronten tror jag det kan hända saker om folk får veta att vi finns och inte skulle ha några problem med att komma, säger Erik Hejll och fortsätter:

– Inomhus kräver det lite mer och det är svårare att få ihop en stor verksamhet. Men ett eller två lag skulle absolut funka, det skulle vara jätteroligt och det behövs i Skövde.

Han spelar själv i Floby i division 1 och har erfarenhet från elitseriespel med samma klubb och med Habo. Nu kan han tänka sig att ta sig an en tränarroll i föreningen.

– Jag har mycket erfarenhet och skulle man vilja starta någonting så finns vi här. Det saknas bara spelare.

Fler tjejer än killar

Sedan Madeleine Kucharski började som ungdomstränare har en del ungdomar, främst tjejer, börjat spela och föreningen hade nyligen ett lag som spelade volley 2000 – en förenklad form av volleyboll med färre spelare som max får vara 14 år.

– Sen försvann hälften av spelarna och nu har vi flera nybörjare, så det är inte lika aktuellt längre. Nu får vi sätta grunderna och tjejerna som spelar nu är väldigt taggade på att köra lite tävlingar och sånt, förklarar hon.

Hur långt från att kunna ha lag i seriespel är ni?

– Det är några tjejer som är här, kanske 5-6 stycken, så det är inte jättelångt ifrån, men det räcker inte riktigt. På killsidan är det lite färre tyvärr, säger Erik Hejll.

Men efter några år av tystnad och stiltje i klubben råder i alla fall en viss framtidsoptimism.

Det återstår att se om den insomnade sporten åter kan vakna till liv i Skövde.

Hon är själv gammal ungdomsspelare i klubben och är idag aktiv i Mariestads VBK.

Och med en tränarutbildning hos Skövde TF i ryggen är hon ett givet tillskott i föreningen sedan ett halvår tillbaka.

– Nu kan vi ta emot flera ungdomar och vi tycker det skulle vara roligt att ta emot ännu fler, säger Erik Hejll, tränare i klubben.

Än råder dock brist på aktiva och den nutida träningsdosen ligger på två motionsträningar per vecka där det visserligen samlas tillräckligt med spelare för att kunna spela mot varandra. Men det är i varierande åldrar och både tjejer och killar vilket gör att det idag är en bit kvar till att kunna bedriva en seriös verksamhet med lag i seriespel.

Men det är förstås drömmen, och det är mer hoppfullt i den lite mindre beachvolleysektionen där lagen bara består av två spelare.

– Där har vi större intresse, men vi har bara två planer och det är klubbens planer. På den fronten tror jag det kan hända saker om folk får veta att vi finns och inte skulle ha några problem med att komma, säger Erik Hejll och fortsätter:

– Inomhus kräver det lite mer och det är svårare att få ihop en stor verksamhet. Men ett eller två lag skulle absolut funka, det skulle vara jätteroligt och det behövs i Skövde.

Han spelar själv i Floby i division 1 och har erfarenhet från elitseriespel med samma klubb och med Habo. Nu kan han tänka sig att ta sig an en tränarroll i föreningen.

– Jag har mycket erfarenhet och skulle man vilja starta någonting så finns vi här. Det saknas bara spelare.

Fler tjejer än killar

Sedan Madeleine Kucharski började som ungdomstränare har en del ungdomar, främst tjejer, börjat spela och föreningen hade nyligen ett lag som spelade volley 2000 – en förenklad form av volleyboll med färre spelare som max får vara 14 år.

– Sen försvann hälften av spelarna och nu har vi flera nybörjare, så det är inte lika aktuellt längre. Nu får vi sätta grunderna och tjejerna som spelar nu är väldigt taggade på att köra lite tävlingar och sånt, förklarar hon.

Hur långt från att kunna ha lag i seriespel är ni?

– Det är några tjejer som är här, kanske 5-6 stycken, så det är inte jättelångt ifrån, men det räcker inte riktigt. På killsidan är det lite färre tyvärr, säger Erik Hejll.

Men efter några år av tystnad och stiltje i klubben råder i alla fall en viss framtidsoptimism.

Det återstår att se om den insomnade sporten åter kan vakna till liv i Skövde.