18 mar 2014 17:10

23 jan 2015 15:40

HP Skövde 90 tänker inte kvala till ettan

HANDBOLL: Bra drag i division 2-klubb

Nykomlingen HP Skövde 90 går som tåget i toppen av division 2.
Men klubben har beslutat sig för att inte kvalspela uppåt i seriesystemet om möjligheten hade getts och dessutom medger inte förbundets regler det.
– Vi har ett samarbetsavtal med HK Country som vi inte har brutit, men vi känner oss heller inte helt redo att försöka gå upp i ettan, säger HP-ordföranden Magnus Pihlblad.

HP Skövde 90 har lyckats över förväntan som nykomling i division 2.

Laget är med och slåss i toppen och är nära en kvalplats till division 1 och möjligheten att spela sig uppåt i seriesystemet kan dyka upp.

Men något kvalspel den här säsongen är inte aktuellt för HP Skövde 90.

– För det första har vi haft ett samtal i klubben med berörda spelare och ledare och känt att vi inte är redo att gå upp just nu. Vi behöver bygga mer, ha ett bredare material och en bra ekonomi. Vi vill vänta ett år, säger föreningens ordförande Magnus Pihlblad och fortsätter:

– För det andra har vi ett samarbetsavtal med HK Country och hade inte fått gå upp i seriesystemet för förbundet. Då hade vi behövt avbryta det samarbetet innan den 16 februari. Vi talade med förbundet och i vår region var det 28 klubbar med sådana avtal och ingen hade valt att bryta det. Vi blev lite tagna på sängen så det var bra att vi hade bestämt oss för att vi inte kvala.

Ni hade inte velat kvalspela men hann inte bryta avtalet?

– Nej, vi hade bestämt det redan innan och tog det beslutet före vi visste det, säger Pihlblad.

Avancerat snabbt

HP Skövde 90 har gjort en remarkabel resa genom seriesystemet de senaste åren.

– Det är jätteroligt att det går bra för oss men vi får inte glömma bort att vi så sent som för tre säsonger sedan spelade i division 4. Vi har något på gång i klubben men måste bygga från grunden. Vi har två namnkunniga spelare på väg in till nästa säsong och sedan hoppas vi få fram egna spelare underifrån.

Klubben har också en fungerande ungdomsverksamhet med lag ända från handbollskolan upp till A-lag, då HP har slagit ihop några ungdomslag med spelare från HK Country.

Dessutom har klubbens B-lag vunnit sin serie och spelar i division 4 nästa säsong.

– Det ser väldigt bra ut i klubben både sportsligt och ekonomisikt. Vi räknar med att ha ett plus på ett femsiffrigt tal den här säsongen. Sedan har vi inte fått några signaler om att några spelare vill lämna oss till nästa säsong, det visar på att dem trivs hos oss. Det ser bra ut inför framtiden.

HP Skövde 90 har lyckats över förväntan som nykomling i division 2.

Laget är med och slåss i toppen och är nära en kvalplats till division 1 och möjligheten att spela sig uppåt i seriesystemet kan dyka upp.

Men något kvalspel den här säsongen är inte aktuellt för HP Skövde 90.

– För det första har vi haft ett samtal i klubben med berörda spelare och ledare och känt att vi inte är redo att gå upp just nu. Vi behöver bygga mer, ha ett bredare material och en bra ekonomi. Vi vill vänta ett år, säger föreningens ordförande Magnus Pihlblad och fortsätter:

– För det andra har vi ett samarbetsavtal med HK Country och hade inte fått gå upp i seriesystemet för förbundet. Då hade vi behövt avbryta det samarbetet innan den 16 februari. Vi talade med förbundet och i vår region var det 28 klubbar med sådana avtal och ingen hade valt att bryta det. Vi blev lite tagna på sängen så det var bra att vi hade bestämt oss för att vi inte kvala.

Ni hade inte velat kvalspela men hann inte bryta avtalet?

– Nej, vi hade bestämt det redan innan och tog det beslutet före vi visste det, säger Pihlblad.

Avancerat snabbt

HP Skövde 90 har gjort en remarkabel resa genom seriesystemet de senaste åren.

– Det är jätteroligt att det går bra för oss men vi får inte glömma bort att vi så sent som för tre säsonger sedan spelade i division 4. Vi har något på gång i klubben men måste bygga från grunden. Vi har två namnkunniga spelare på väg in till nästa säsong och sedan hoppas vi få fram egna spelare underifrån.

Klubben har också en fungerande ungdomsverksamhet med lag ända från handbollskolan upp till A-lag, då HP har slagit ihop några ungdomslag med spelare från HK Country.

Dessutom har klubbens B-lag vunnit sin serie och spelar i division 4 nästa säsong.

– Det ser väldigt bra ut i klubben både sportsligt och ekonomisikt. Vi räknar med att ha ett plus på ett femsiffrigt tal den här säsongen. Sedan har vi inte fått några signaler om att några spelare vill lämna oss till nästa säsong, det visar på att dem trivs hos oss. Det ser bra ut inför framtiden.