31 mar 2014 18:30

23 jan 2015 15:40

Magnus Frisk fortsätter i Skövde HF

HANDBOLL: Klar för två nya år

På onsdag spelar Skövde HF SM-kvartsfinal mot Höörs HK H65.
På måndagen meddelade klubben att tränaren Magnus Frisk fortsätter i ytterligare två säsonger.
Därmed går 49-årige Frisk mot sin 22:a raka säsong som tränare för elitserielaget.

Det är 20:e säsongen i följd som Magnus Frisk tränar Skövde HF.

Nu har han skrivit på för ytterligare två säsonger.

– Vi kan glädjande berätta att vi har nått ett avtal med Magnus Frisk som har skrivit på för två nya år, säger klubbens ordförande Erik Boström.

– Magnus är själv ett stort varumärke för svensk damhandboll och är en attraktiv tränare. Vi är jättenöjda med att ha gjort klart med honom och det är också något spelarna har efterfrågat när vi har fört diskussioner om framtiden. De vill veta vem som kommer träna laget och det här öppnar upp för påskrifter, fortsätter Bodström.

Skövde HF ska spela SM-slutspel och på onsdags drar det i gång med den första kvartsfinalmatchen mot Höörs HK H65. Klubben har högre målsättningar än så, berättar Boström.

– Våra sportsliga ambitioner är att vi har en vision om att vi ska spela SM-final inom tre år. Då måste vi skapa ett långsiktigt lagbygge och med Magnus har vi kommit ett en bra bit på vägen. Vi ser med tillförsikt an nästa säsong.

I samband med den sista elitseriematchen mot BK Heid meddelade klubben också att de hade gjort klart med landslagsstjärnan Anna-Maria Johansson en fortsättning.

Det är 20:e säsongen i följd som Magnus Frisk tränar Skövde HF.

Nu har han skrivit på för ytterligare två säsonger.

– Vi kan glädjande berätta att vi har nått ett avtal med Magnus Frisk som har skrivit på för två nya år, säger klubbens ordförande Erik Boström.

– Magnus är själv ett stort varumärke för svensk damhandboll och är en attraktiv tränare. Vi är jättenöjda med att ha gjort klart med honom och det är också något spelarna har efterfrågat när vi har fört diskussioner om framtiden. De vill veta vem som kommer träna laget och det här öppnar upp för påskrifter, fortsätter Bodström.

Skövde HF ska spela SM-slutspel och på onsdags drar det i gång med den första kvartsfinalmatchen mot Höörs HK H65. Klubben har högre målsättningar än så, berättar Boström.

– Våra sportsliga ambitioner är att vi har en vision om att vi ska spela SM-final inom tre år. Då måste vi skapa ett långsiktigt lagbygge och med Magnus har vi kommit ett en bra bit på vägen. Vi ser med tillförsikt an nästa säsong.

I samband med den sista elitseriematchen mot BK Heid meddelade klubben också att de hade gjort klart med landslagsstjärnan Anna-Maria Johansson en fortsättning.