04 apr 2014 15:57

23 jan 2015 15:41

Avslutning i Västerås

HANDBOLL: Många lokala på Irstablixten

Handbollssäsongen är på väg mot sitt slut.
På fredagen lämnade drygt 130 handbollstjejer Skövde för spel i årets sista turnering – Irstablixten i Västerås.

För andra året i rad åker i stort sett hela Skövde HF på en gemensam turnering som avslutning på säsongen. SHF är väl representerat på Irstablixten och det är bara handbollsskolan och två andra åldersklasser som inte finns med av olika anledningar.

Klubbens ungdomssektion har annars haft en fin säsong. Handbollsskolan har haft över 80 tjejer vilket är en ökning jämfört med tidigare år och samtliga äldre åldersklasser har sportsligt sett presterat riktigt bra.

– Och tjejerna har utvecklats individuellt och kollektivt, tack vare bra ledare, tränare och med stöd av lagföräldrar och övriga föräldrar, säger Lars Sjölin, ungdomsansvarig i klubben.

F99-laget nådde längst på USM där det blev finalspel och en femteplats. Och F01-laget tog sig till final i Select cup där laget blev sjua.

– I seriesammanhang har vi legat bra till med de lag som deltagit i Göteborgsserier och i distriktsserier ligger lagen huvudsakligen i topp, säger Sjölin.

Irstablixten är en stor ungdomsturnering med över 400 lag från strax över 100 olika klubbar. Skövde HF ställer upp med tio lag, men är långt ifrån de enda representanterna från regionen. Såväl IFK Skövde, HK Country, HP Skövde som Tibro HK finns med i turneringen.

För andra året i rad åker i stort sett hela Skövde HF på en gemensam turnering som avslutning på säsongen. SHF är väl representerat på Irstablixten och det är bara handbollsskolan och två andra åldersklasser som inte finns med av olika anledningar.

Klubbens ungdomssektion har annars haft en fin säsong. Handbollsskolan har haft över 80 tjejer vilket är en ökning jämfört med tidigare år och samtliga äldre åldersklasser har sportsligt sett presterat riktigt bra.

– Och tjejerna har utvecklats individuellt och kollektivt, tack vare bra ledare, tränare och med stöd av lagföräldrar och övriga föräldrar, säger Lars Sjölin, ungdomsansvarig i klubben.

F99-laget nådde längst på USM där det blev finalspel och en femteplats. Och F01-laget tog sig till final i Select cup där laget blev sjua.

– I seriesammanhang har vi legat bra till med de lag som deltagit i Göteborgsserier och i distriktsserier ligger lagen huvudsakligen i topp, säger Sjölin.

Irstablixten är en stor ungdomsturnering med över 400 lag från strax över 100 olika klubbar. Skövde HF ställer upp med tio lag, men är långt ifrån de enda representanterna från regionen. Såväl IFK Skövde, HK Country, HP Skövde som Tibro HK finns med i turneringen.