04 apr 2014 21:15

23 jan 2015 15:41

Skövde AIK satsar på ungdomarna

FOTBOLL: Spel i juniorserie mot meriterade lag ska ge nya A-lagsspelare

Skövde AIK satsar på sina ungdomar genom att bland annat ha med ett lag i U19-serien som är den näst högsta nivån under allsvenskan.
– Vi har en bra trupp med duktiga ungdomar och föreningen tycker att det är viktigt att satsa på dem. Vår verksamhet är beroende av att vi får fram egna spelare till vårt A-lag, säger styrelseledamoten Jan-Erik Strömberg.

Skövde AIK:s juniorer (födda 1995–1998) kvalificerade sig för spel i U19 division 1 norra Götaland och backas upp av klubbledningen.

– Från föreningen sida tycker vi att när ni nu har duktiga killar och en av Skaraborgsfotbollens mest meriterade ungdomstränare i Gudmundur Magnusson, det är viktigt att ge ungdomarna chansen att utvecklas för att vara redo för A-lagsfotboll, säger styrelseledamoten Jan-Erik Strömberg som även är involverad i klubbens ungdomsfotboll.

– Det blir en ny utmaning för dem och de får också känna på lite hur det är med långa resor och ett annat förberedelsearbete. Sedan är det många meriterade lag i serien. Vår förhoppning är att få upp flera killar i A-laget och att det här kan lyfta hela gruppen, att höja lägstanivån, fortsätter han.

Det här innebär ökade kostnader för klubben men det är SAIK bereda att betala för.

– Det blir längre resor men vi behöver ge ungdomarna bra förutsättningar för att få fram fler spelare till A-laget. Det ska bli väldig intressant och vi vill också skapa ett namn runt Skövde AIK, att stärka varumärket. Syns man inte finns man ju heller inte, resonerar Strömberg.

”Gummi” positiv

Gudmundur ”Gummi” Magnusson som är huvudansvarig för verksamheten är positiv.

– Det här blir mer likt A-verksamhet och jag hoppas och tror att de här matcherna kommer att innebära situationer som är viktiga att ha med sig för killarna så att ska klara av att kunna ta nästa kliv, säger ”Gummi”.

– Redan i dag har vi fyra, fem spelare som är med och tränar med A-laget och någon eller några som är redo att också spela med dem. Det kan bli fler, det finns potential i truppen där vi har drygt 20 killar som vi jobbar med.

Sadettin Özdes är en annan ledare kring laget och han har goda erfarenheter av den här typen av serie.

– Att satsa på ungdomarna är ett måste om föreningarna ska överleva. Det här är en bra serie med många unga, duktiga spelare i de olika lagen, säger Özdes som välkomnar klubbens stöttning.

Skövde AIK:s juniorer spelar första matchen mot Qviding på bortaplan i morgon och sedan är det hemmapremiär mot Örgryte helgen efter.

Nytt ansikte i klubben

Avslutningsvis kan vi också konstatera att Skövde AIK har värvat den tidigare målvakten Marcus Peterson från IFK Skövde. Peterson har beslutat att lägga ner spelarkarriären och i stället satsa på en tränarroll. I SAIK kommer han att kombinera sitt uppdrag som målvaktstränare för U-truppen med en roll som säljare i föreningen.

– Jag ska jobba med nya sponsorer utöver målvaktsträningen. Jag vill satsa på tränarbiten och det känns jättebra att få börja göra det i en division 1-förening. Vid sidan om läser jag marknadsföring på högskolan, säger Marcus som ursprungligen är ifrån Moholms SK.

Skövde AIK:s juniorer (födda 1995–1998) kvalificerade sig för spel i U19 division 1 norra Götaland och backas upp av klubbledningen.

– Från föreningen sida tycker vi att när ni nu har duktiga killar och en av Skaraborgsfotbollens mest meriterade ungdomstränare i Gudmundur Magnusson, det är viktigt att ge ungdomarna chansen att utvecklas för att vara redo för A-lagsfotboll, säger styrelseledamoten Jan-Erik Strömberg som även är involverad i klubbens ungdomsfotboll.

– Det blir en ny utmaning för dem och de får också känna på lite hur det är med långa resor och ett annat förberedelsearbete. Sedan är det många meriterade lag i serien. Vår förhoppning är att få upp flera killar i A-laget och att det här kan lyfta hela gruppen, att höja lägstanivån, fortsätter han.

Det här innebär ökade kostnader för klubben men det är SAIK bereda att betala för.

– Det blir längre resor men vi behöver ge ungdomarna bra förutsättningar för att få fram fler spelare till A-laget. Det ska bli väldig intressant och vi vill också skapa ett namn runt Skövde AIK, att stärka varumärket. Syns man inte finns man ju heller inte, resonerar Strömberg.

”Gummi” positiv

Gudmundur ”Gummi” Magnusson som är huvudansvarig för verksamheten är positiv.

– Det här blir mer likt A-verksamhet och jag hoppas och tror att de här matcherna kommer att innebära situationer som är viktiga att ha med sig för killarna så att ska klara av att kunna ta nästa kliv, säger ”Gummi”.

– Redan i dag har vi fyra, fem spelare som är med och tränar med A-laget och någon eller några som är redo att också spela med dem. Det kan bli fler, det finns potential i truppen där vi har drygt 20 killar som vi jobbar med.

Sadettin Özdes är en annan ledare kring laget och han har goda erfarenheter av den här typen av serie.

– Att satsa på ungdomarna är ett måste om föreningarna ska överleva. Det här är en bra serie med många unga, duktiga spelare i de olika lagen, säger Özdes som välkomnar klubbens stöttning.

Skövde AIK:s juniorer spelar första matchen mot Qviding på bortaplan i morgon och sedan är det hemmapremiär mot Örgryte helgen efter.

Nytt ansikte i klubben

Avslutningsvis kan vi också konstatera att Skövde AIK har värvat den tidigare målvakten Marcus Peterson från IFK Skövde. Peterson har beslutat att lägga ner spelarkarriären och i stället satsa på en tränarroll. I SAIK kommer han att kombinera sitt uppdrag som målvaktstränare för U-truppen med en roll som säljare i föreningen.

– Jag ska jobba med nya sponsorer utöver målvaktsträningen. Jag vill satsa på tränarbiten och det känns jättebra att få börja göra det i en division 1-förening. Vid sidan om läser jag marknadsföring på högskolan, säger Marcus som ursprungligen är ifrån Moholms SK.