08 apr 2014 22:06

23 jan 2015 15:41

Ungdomar prisade på avslutning

ISHOCKEY: Omkring 230 SIK-spelare uppmärksammades i Billingehov

Ännu en säsong är över och under tisdagen satte Skövde IK:s ungdomsverksamhet punkt med sin sedvanliga avslutning.
Alla spelare uppmärksammades och fick ta emot pris från spelare i A-laget.

Isen i Billingehov sjunger på sista versen – för den här säsongen åtminstone – men innan det frusna vattnet försvinner var det dags för den årligt återkommande ungdomsavslutningen. Efter en förtjänstfull säsong där Skövde IK:s ungdomar tränat flitigt och spelat många matcher fick spelarna i lagvis ordning komma ner på isen och ta emot en glasplakett från A-lagsspelarna Markus Molin, Oskar Back och Jesper Hultman.

Rasmus Ekblom i SIK:s U 13-lag var en av cirka 230 unga hockeyspelare som uppmärksammades under kvällen.

– Det är kul att få pris, säger Rasmus som tycker att laget haft en skaplig säsong.

Innan prisceremonin hade klubbens knattar i U7 en uppvisning och efteråt var det dags för den traditionsenliga matchen mellan A-pojkarna och A-laget. Dessutom bjöds det på fika och det var ett en uppskattad kväll för SIK-ungdomarna.

Nu väntar vår och sommar innan det åter är dags att snöra på sig skridskorna igen.

Isen i Billingehov sjunger på sista versen – för den här säsongen åtminstone – men innan det frusna vattnet försvinner var det dags för den årligt återkommande ungdomsavslutningen. Efter en förtjänstfull säsong där Skövde IK:s ungdomar tränat flitigt och spelat många matcher fick spelarna i lagvis ordning komma ner på isen och ta emot en glasplakett från A-lagsspelarna Markus Molin, Oskar Back och Jesper Hultman.

Rasmus Ekblom i SIK:s U 13-lag var en av cirka 230 unga hockeyspelare som uppmärksammades under kvällen.

– Det är kul att få pris, säger Rasmus som tycker att laget haft en skaplig säsong.

Innan prisceremonin hade klubbens knattar i U7 en uppvisning och efteråt var det dags för den traditionsenliga matchen mellan A-pojkarna och A-laget. Dessutom bjöds det på fika och det var ett en uppskattad kväll för SIK-ungdomarna.

Nu väntar vår och sommar innan det åter är dags att snöra på sig skridskorna igen.