09 apr 2014 15:55

23 jan 2015 15:41

En viktig seger för hela Skövde

Sportkrönika av Jan Larsson

Ett lyckligt slut på en ruskigt tung säsong.

Inte svårt att förstå den blåvita glädjen efter segern mot Lugi i tisdags.

Det har verkligen varit prövningarnas spelår för IFK Skövdes elitseriekillar. Det började med en stjärnspäckad satsning där höga förväntningar i ett slutspel slutade med att ett stukat lag klarade sig från att behöva kvala för sitt kontrakt i sista omgången.

Det måste kännas otroligt bra för laget att inte behöva ge sig in ett kvalspel som man aldrig vet hur det hade slutat. Nu kan man dra sig tillbaka, slicka såren och se fram mot nästa säsong som förhoppningsvis skall bli betydligt mer positiv.

Handboll är den enda av de stora lagsporterna som kan bedrivas på elitserienivå i Skövde. I fotboll och ishockey är det omöjligt med tanke på den ekonomi som krävs.

Skövde behöver såväl sin handboll med elitserielag på såväl dam som herrsidan. Därför var det viktigt att IFK Skövde klarade sig kvar i tisdags och nu gäller det att ta tag i problemen på allvar. För de finns, inte minst ekonomiskt som är en förutsättning för en fortsatt satsning.

Först gäller det tränarfrågan där klubben redan deklarerat att Peter Johansson finns med i planerna. Det tycker jag är bra. Peter har haft det tufft och fått ta mycket skit, men jag har fullt förtroende för hans kunskaper och bara hoppas att klubben hittar en bra kompanjon. En kraft som hämtas utifrån och kan komma med nya impulser som utvecklar klubbens spel. En man med större befogenheter än att bara träna A-laget.

Sedan spelarsidan där IFK har en stomme som behöver kompletteras. Gärna med en riktig skytt på nio meter. Filip Källman var rätt tänkt, men blev en flopp som försvann efter jul. Man skall komma ihåg att flera av nyckelspelarna har passerat 30-strecket, så det gäller att tänka på lite sikt.

Det viktigaste är sedan att IFK nu får lugn och ro med sitt inre arbete och att det finns en förmåga att ta beslut som utvecklar klubben framåt.

Nästa säsong blir IFK:s 25 raka i elitserien. Jag hoppas redan att den blir roligare än den som tog slut i tisdags, även om den fick en happy end efter sju sorger och åtta bedrövelser.

Ett lyckligt slut på en ruskigt tung säsong.

Inte svårt att förstå den blåvita glädjen efter segern mot Lugi i tisdags.

Det har verkligen varit prövningarnas spelår för IFK Skövdes elitseriekillar. Det började med en stjärnspäckad satsning där höga förväntningar i ett slutspel slutade med att ett stukat lag klarade sig från att behöva kvala för sitt kontrakt i sista omgången.

Det måste kännas otroligt bra för laget att inte behöva ge sig in ett kvalspel som man aldrig vet hur det hade slutat. Nu kan man dra sig tillbaka, slicka såren och se fram mot nästa säsong som förhoppningsvis skall bli betydligt mer positiv.

Handboll är den enda av de stora lagsporterna som kan bedrivas på elitserienivå i Skövde. I fotboll och ishockey är det omöjligt med tanke på den ekonomi som krävs.

Skövde behöver såväl sin handboll med elitserielag på såväl dam som herrsidan. Därför var det viktigt att IFK Skövde klarade sig kvar i tisdags och nu gäller det att ta tag i problemen på allvar. För de finns, inte minst ekonomiskt som är en förutsättning för en fortsatt satsning.

Först gäller det tränarfrågan där klubben redan deklarerat att Peter Johansson finns med i planerna. Det tycker jag är bra. Peter har haft det tufft och fått ta mycket skit, men jag har fullt förtroende för hans kunskaper och bara hoppas att klubben hittar en bra kompanjon. En kraft som hämtas utifrån och kan komma med nya impulser som utvecklar klubbens spel. En man med större befogenheter än att bara träna A-laget.

Sedan spelarsidan där IFK har en stomme som behöver kompletteras. Gärna med en riktig skytt på nio meter. Filip Källman var rätt tänkt, men blev en flopp som försvann efter jul. Man skall komma ihåg att flera av nyckelspelarna har passerat 30-strecket, så det gäller att tänka på lite sikt.

Det viktigaste är sedan att IFK nu får lugn och ro med sitt inre arbete och att det finns en förmåga att ta beslut som utvecklar klubben framåt.

Nästa säsong blir IFK:s 25 raka i elitserien. Jag hoppas redan att den blir roligare än den som tog slut i tisdags, även om den fick en happy end efter sju sorger och åtta bedrövelser.