22 apr 2014 16:37

23 jan 2015 15:43

Påsktävling utanför Skara

ORIENTERING: Häxjakten

Årets påsktävlingar inleddes i torsdags kväll med Häxjakten som avgjordes strax utanför Skara där drygt 400 orienterare startade.

Nattorientering är den distans som ofta klassas som minst populär bland sportens utövare och det är vanligtvis färre som ställer upp.

Malin Kindbom och Erica Bogren från IF Hagen var två löpare som skulle springa själva på natten för första gången i sin klass D12.

– Det är lite pirrigt, sa tjejerna innan start och var mest nervösa för att komma bort eller för att pannlampan ska slockna i skogen.

Malin berättade även att hon skulle ha med sig en extra ficklampa ut i skogen, om något händer med lampan.

Det gick bra för dem båda och väl i mål var de båda nöjda med att ha sprungit natt – det hade inte varit så skrämmande. I D12 placerade sig klubbkamraten Moa Skoog på en andraplats efter OK Klyftamos Irma Svensson.

En del lokala segrar

Det blev en del segrar för Skaraborgsorienterarna. Bland annat av Emma Kindbom och Filip Karlsson, båda IF Hagen, som vann D18 respektive H18. Ingen av dem var speciellt nöjd med sin insats och tyckte att terrängen var lite risig och innehöll en del grönområden som inte syntes på kartan.

– Banan bestod av många långa raksträckor utan riktningsändringar, vilket var lite tråkigt, tyckte Emma och fick medhåll från Filip.

Rickard Olsson, Tibro OK, var endast sju sekunder från en seger i klassen H16 Five-O där alla deltagare startade gemensamt. Han tyckte det var ganska lätt orientering och att mycket avgjordes på löpningen då många orienterare sprang i klungor i skogen.

Resultat, 2014-04-17 Häxjakten Five-O 1

D21, 6 760 m (13): 1) Kristin Skaar, Ryda SK, 1.04.59, 3) Malin Sörstrand, OK Klyftamo, 1.15.57, 4) Kristine Svensson, Falköpings AIK OK, 1.19.15, 7) Emilia Henrysson, Tibro OK, 1.24.48, 8) Ulrika Fredriksson, Gudhems IF, 1.27.46, 10) Anna Olsson, Tibro OK, 1.49.02.

H21, 10 810 m (24): 1) Simon Andersson, OK Kullingshof, 1.18.05, 9) Lars Jakobsson, IF Hagen, 1.31.37, 19) Patrik Wallin, Falköpings AIK OK, 2.01.12.

D18, 4 620 m (2): 1) Emma Kindbom, IF Hagen, 1.06.34.

H18, 6 160 m (6): 1) Filip Karlsson, IF Hagen, 54.53.

D16 Kort, 3 740 m (1): 1) Lovisa Hallgren, Tibro OK, 1.48.37.

D12, 2 490 m (9): 1) Irma Svensson, OK Klyftamo, 29.11, 2) Moa Skoog, IF Hagen, 29.45, 7) Malin Kindbom, IF Hagen, 33.13, 8) Erica Bogren, IF Hagen, 38.26, 9) Malin Stomberg, IF Hagen, 52.13.

H12, 2 490 m (10): 1) Viktor Jellvert Börjeson, Göteborg-Majorna OK, 23.46, 3) Anton Carlsson, IF Hagen, 27.37.

H35, 7 370 m (7): 1) Thomas Gustavsson, Gudhems IF, 1.00.57, 5) Jan Hjort, Falköpings AIK OK, 1.17.23.

D40, 4 420 m (6): 1) Marina Axelsson, Markbygdens OK, 46.55, 6) Marie Anebreid, Tidaholm SOK Sisu, 59.02.

H40, 6 980 m (18): 1) Mats Fröberg, OK Linné, 55.25, 9) Pär-Magnus Bjurek, Tibro OK, 1.27.31.

D45, 4 090 m (10): 1) Jenny Nyman, Vänersborgs SK, 46.23, 4) Ann-Kristin Jansson, Hjobygdens OK, 55.28, 5) Karin Torstensson, Falköpings AIK OK, 57.36, 7) Kristina Höök Patriksson, OK Klyftamo, 1.01.11, 8) Anna Stomberg, IF Hagen, 1.07.24.

H45, 6 060 m (28): 1) Jan Hilding, Hestra IF, 47.18, 5) Mats Hedman, IF Hagen, 57.09, 6) Bo Hallberg, Falköpings AIK OK, 59.06, 10) Magnus Niklasson, Falköpings AIK OK, 1.03.07, 17) Erik Löseth, Falköpings AIK OK, 1.08.48, 18) Jonas Niklasson, Falköpings AIK OK, 1.09.20, 20) Anders Sträng, Falköpings AIK OK, 1.12.34, 21) Tony Gustavsen, Istrums SK, 1.15.41, 25) Henrik Pettersson, Falköpings AIK OK, 1.44.00, 26) Mats Karlsson, IF Hagen, 1.50.20.

D50, 3 770 m (11): 1) Sari Håkansson, OK Gränsen, 50.17, 3) Lena Arnoldsson, Tidaholm SOK Sisu, 54.32, 4) Elisabeth Fredriksson, Gudhems IF, 56.12, 5) Maria Widmark, IF Hagen, 56.59, 10) Lena Markendahl, OK Klyftamo, 1.08.06, 11) Susanne Olsson, Tidaholm SOK Sisu, 1.15.26.

H50, 5 480 m (24): 1) Lars Holmberg, IF Hagen, 44.50, 6) Torbjörn Löfving, Falköpings AIK OK, 53.25, 9) Jonas Lundgren, Tibro OK, 56.34, 13) Peter Brämerson, Tibro OK, 1.02.29, 17) Bernt Henriksson, Gudhems IF, 1.05.19, 21) Sören Wilhelmsson, Falköpings AIK OK, 1.17.04, 24) Fritiof Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 1.29.07.

D55, 3 640 m (8): 1) Jane Johansson, Istrums SK, 39.42.

H55, 5 040 m (19): 1) Sören Jonsson, Nydalens SK, 47.36, 12) Tommy Roos, Falköpings AIK OK, 1.06.09, 15) Svante Andrén, Tibro OK, 1.11.22.

D60, 3 000 m (4): 1) Monica Ivarsson, OK Skogshjortarna, 59.04, 2) Kerstin Karlsson, Tidaholm SOK Sisu, 1.00.41.

H60, 4 570 m (21): 1) Stefan Gunnarsson, Kristinehamns OK, 55.11, 2) Tommy Westerberg, IF Hagen, 56.00, 6) Ragnar Olsson, Tibro OK, 1.19.53, 7) Bo Andersson, Falköpings AIK OK, 1.20.51.

H65, 4 250 m (21): 1) Stefan G Larsson, OK Njudung, 44.35, 4) Stig Johansson, Falköpings AIK OK, 51.07, 5) Bertil Karlsson, Hjobygdens OK, 51.38, 10) Karl Evert Svensson, IF Hagen, 1.01.40, 11) Lars-Olof Gustafsson, OK Klyftamo, 1.04.24.

H70, 3 670 m (18): 1) Per-Arne Johansson, Vänersborgs SK, 43.45, 2) Roland Nilsson, Falköpings AIK OK, 44.09, 7) Åke Nordberg, OK Klyftamo, 55.34, 14) Lars Wahlström, Istrums SK, 1.10.04.

H75, 3 280 m (11): 1) Ingemar Holmberg, IF Hagen, 48.15, 3) Karl-Inge Karlsson, Istrums SK, 54.48, 9) Folke Hörstrand, OK Klyftamo, 1.28.13.

U2, 2 180 m (5): 1) Olle Andersson, OK Skogsstjärnan, 20.28, 2) Edvin Henrysson, Tibro OK, 23.11, 5) Elin Danielsson, Istrums SK, 53.03.

Öppen motion 3, 2 650 m (7): 1) Thomas Henrysson, Tibro OK, 34.13.

Öppen motion 5, 3 350 m (11): 1) Ola Isaksson, OK Tyr, 39.57, 5) Sofia Jansson, Hjobygdens OK, 51.08, 6) Malin Jansson, Hjobygdens OK, 51.10, 9) Maria Karlsson, Hjobygdens OK, 56.29, 10) Sune Gustafsson, Tibro OK, 1.11.17.

Öppen motion 8, 4 450 m (9): 1) Fredrik Karlsson, Göteborg-Majorna OK, 46.18, 3) Robert Jakobsson, Tidaholm SOK Sisu, 49.29.

H14 Five-O, 3 920 m (20): 1) Fredrik Hamrefors, Västerås SOK, 31.01, 2) Daniel Bogren, IF Hagen, 31.04, 3) Marcus Carlsson, IF Hagen, 35.39.

D14 Five-O, 3 710 m (14): 1) Elsa Lindeblom, IK Omega, 34.00, 2) Alma Wilhelmsson, Falköpings AIK OK, 37.40, 4) Ellen Blennow, Falköpings AIK OK, 39.54, 7) Linnea Holmvik, Tidaholm SOK Sisu, 44.46, 10) Julia Markendahl, OK Klyftamo, 47.19.

H16 Five-O, 5 180 m (22): 1) Elias Bäcklund-Ekvall, Trollhättans SOK, 37.59, 2) Rickard Olsson, Tibro OK, 38.06, 5) Erik Svensson, OK Klyftamo, 44.06, 10) Albin Alsiö, Falköpings AIK OK, 44.16, 15) Carl Holmberg, IF Hagen, 47.24, 17) Hampus Nyström, IF Hagen, 56.02, 18) Oscar Stomberg, IF Hagen, 1.06.40.

D16 Five-O, 4 450 m (13): 1) Klara Axelsson, Markbygdens OK, 34.52, 5) Johanna Hagström, Falköpings AIK OK, 44.12, 11) Clara Jakobsson, Tidaholm SOK Sisu, 1.23.41.

Nattorientering är den distans som ofta klassas som minst populär bland sportens utövare och det är vanligtvis färre som ställer upp.

Malin Kindbom och Erica Bogren från IF Hagen var två löpare som skulle springa själva på natten för första gången i sin klass D12.

– Det är lite pirrigt, sa tjejerna innan start och var mest nervösa för att komma bort eller för att pannlampan ska slockna i skogen.

Malin berättade även att hon skulle ha med sig en extra ficklampa ut i skogen, om något händer med lampan.

Det gick bra för dem båda och väl i mål var de båda nöjda med att ha sprungit natt – det hade inte varit så skrämmande. I D12 placerade sig klubbkamraten Moa Skoog på en andraplats efter OK Klyftamos Irma Svensson.

En del lokala segrar

Det blev en del segrar för Skaraborgsorienterarna. Bland annat av Emma Kindbom och Filip Karlsson, båda IF Hagen, som vann D18 respektive H18. Ingen av dem var speciellt nöjd med sin insats och tyckte att terrängen var lite risig och innehöll en del grönområden som inte syntes på kartan.

– Banan bestod av många långa raksträckor utan riktningsändringar, vilket var lite tråkigt, tyckte Emma och fick medhåll från Filip.

Rickard Olsson, Tibro OK, var endast sju sekunder från en seger i klassen H16 Five-O där alla deltagare startade gemensamt. Han tyckte det var ganska lätt orientering och att mycket avgjordes på löpningen då många orienterare sprang i klungor i skogen.

Resultat, 2014-04-17 Häxjakten Five-O 1

D21, 6 760 m (13): 1) Kristin Skaar, Ryda SK, 1.04.59, 3) Malin Sörstrand, OK Klyftamo, 1.15.57, 4) Kristine Svensson, Falköpings AIK OK, 1.19.15, 7) Emilia Henrysson, Tibro OK, 1.24.48, 8) Ulrika Fredriksson, Gudhems IF, 1.27.46, 10) Anna Olsson, Tibro OK, 1.49.02.

H21, 10 810 m (24): 1) Simon Andersson, OK Kullingshof, 1.18.05, 9) Lars Jakobsson, IF Hagen, 1.31.37, 19) Patrik Wallin, Falköpings AIK OK, 2.01.12.

D18, 4 620 m (2): 1) Emma Kindbom, IF Hagen, 1.06.34.

H18, 6 160 m (6): 1) Filip Karlsson, IF Hagen, 54.53.

D16 Kort, 3 740 m (1): 1) Lovisa Hallgren, Tibro OK, 1.48.37.

D12, 2 490 m (9): 1) Irma Svensson, OK Klyftamo, 29.11, 2) Moa Skoog, IF Hagen, 29.45, 7) Malin Kindbom, IF Hagen, 33.13, 8) Erica Bogren, IF Hagen, 38.26, 9) Malin Stomberg, IF Hagen, 52.13.

H12, 2 490 m (10): 1) Viktor Jellvert Börjeson, Göteborg-Majorna OK, 23.46, 3) Anton Carlsson, IF Hagen, 27.37.

H35, 7 370 m (7): 1) Thomas Gustavsson, Gudhems IF, 1.00.57, 5) Jan Hjort, Falköpings AIK OK, 1.17.23.

D40, 4 420 m (6): 1) Marina Axelsson, Markbygdens OK, 46.55, 6) Marie Anebreid, Tidaholm SOK Sisu, 59.02.

H40, 6 980 m (18): 1) Mats Fröberg, OK Linné, 55.25, 9) Pär-Magnus Bjurek, Tibro OK, 1.27.31.

D45, 4 090 m (10): 1) Jenny Nyman, Vänersborgs SK, 46.23, 4) Ann-Kristin Jansson, Hjobygdens OK, 55.28, 5) Karin Torstensson, Falköpings AIK OK, 57.36, 7) Kristina Höök Patriksson, OK Klyftamo, 1.01.11, 8) Anna Stomberg, IF Hagen, 1.07.24.

H45, 6 060 m (28): 1) Jan Hilding, Hestra IF, 47.18, 5) Mats Hedman, IF Hagen, 57.09, 6) Bo Hallberg, Falköpings AIK OK, 59.06, 10) Magnus Niklasson, Falköpings AIK OK, 1.03.07, 17) Erik Löseth, Falköpings AIK OK, 1.08.48, 18) Jonas Niklasson, Falköpings AIK OK, 1.09.20, 20) Anders Sträng, Falköpings AIK OK, 1.12.34, 21) Tony Gustavsen, Istrums SK, 1.15.41, 25) Henrik Pettersson, Falköpings AIK OK, 1.44.00, 26) Mats Karlsson, IF Hagen, 1.50.20.

D50, 3 770 m (11): 1) Sari Håkansson, OK Gränsen, 50.17, 3) Lena Arnoldsson, Tidaholm SOK Sisu, 54.32, 4) Elisabeth Fredriksson, Gudhems IF, 56.12, 5) Maria Widmark, IF Hagen, 56.59, 10) Lena Markendahl, OK Klyftamo, 1.08.06, 11) Susanne Olsson, Tidaholm SOK Sisu, 1.15.26.

H50, 5 480 m (24): 1) Lars Holmberg, IF Hagen, 44.50, 6) Torbjörn Löfving, Falköpings AIK OK, 53.25, 9) Jonas Lundgren, Tibro OK, 56.34, 13) Peter Brämerson, Tibro OK, 1.02.29, 17) Bernt Henriksson, Gudhems IF, 1.05.19, 21) Sören Wilhelmsson, Falköpings AIK OK, 1.17.04, 24) Fritiof Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 1.29.07.

D55, 3 640 m (8): 1) Jane Johansson, Istrums SK, 39.42.

H55, 5 040 m (19): 1) Sören Jonsson, Nydalens SK, 47.36, 12) Tommy Roos, Falköpings AIK OK, 1.06.09, 15) Svante Andrén, Tibro OK, 1.11.22.

D60, 3 000 m (4): 1) Monica Ivarsson, OK Skogshjortarna, 59.04, 2) Kerstin Karlsson, Tidaholm SOK Sisu, 1.00.41.

H60, 4 570 m (21): 1) Stefan Gunnarsson, Kristinehamns OK, 55.11, 2) Tommy Westerberg, IF Hagen, 56.00, 6) Ragnar Olsson, Tibro OK, 1.19.53, 7) Bo Andersson, Falköpings AIK OK, 1.20.51.

H65, 4 250 m (21): 1) Stefan G Larsson, OK Njudung, 44.35, 4) Stig Johansson, Falköpings AIK OK, 51.07, 5) Bertil Karlsson, Hjobygdens OK, 51.38, 10) Karl Evert Svensson, IF Hagen, 1.01.40, 11) Lars-Olof Gustafsson, OK Klyftamo, 1.04.24.

H70, 3 670 m (18): 1) Per-Arne Johansson, Vänersborgs SK, 43.45, 2) Roland Nilsson, Falköpings AIK OK, 44.09, 7) Åke Nordberg, OK Klyftamo, 55.34, 14) Lars Wahlström, Istrums SK, 1.10.04.

H75, 3 280 m (11): 1) Ingemar Holmberg, IF Hagen, 48.15, 3) Karl-Inge Karlsson, Istrums SK, 54.48, 9) Folke Hörstrand, OK Klyftamo, 1.28.13.

U2, 2 180 m (5): 1) Olle Andersson, OK Skogsstjärnan, 20.28, 2) Edvin Henrysson, Tibro OK, 23.11, 5) Elin Danielsson, Istrums SK, 53.03.

Öppen motion 3, 2 650 m (7): 1) Thomas Henrysson, Tibro OK, 34.13.

Öppen motion 5, 3 350 m (11): 1) Ola Isaksson, OK Tyr, 39.57, 5) Sofia Jansson, Hjobygdens OK, 51.08, 6) Malin Jansson, Hjobygdens OK, 51.10, 9) Maria Karlsson, Hjobygdens OK, 56.29, 10) Sune Gustafsson, Tibro OK, 1.11.17.

Öppen motion 8, 4 450 m (9): 1) Fredrik Karlsson, Göteborg-Majorna OK, 46.18, 3) Robert Jakobsson, Tidaholm SOK Sisu, 49.29.

H14 Five-O, 3 920 m (20): 1) Fredrik Hamrefors, Västerås SOK, 31.01, 2) Daniel Bogren, IF Hagen, 31.04, 3) Marcus Carlsson, IF Hagen, 35.39.

D14 Five-O, 3 710 m (14): 1) Elsa Lindeblom, IK Omega, 34.00, 2) Alma Wilhelmsson, Falköpings AIK OK, 37.40, 4) Ellen Blennow, Falköpings AIK OK, 39.54, 7) Linnea Holmvik, Tidaholm SOK Sisu, 44.46, 10) Julia Markendahl, OK Klyftamo, 47.19.

H16 Five-O, 5 180 m (22): 1) Elias Bäcklund-Ekvall, Trollhättans SOK, 37.59, 2) Rickard Olsson, Tibro OK, 38.06, 5) Erik Svensson, OK Klyftamo, 44.06, 10) Albin Alsiö, Falköpings AIK OK, 44.16, 15) Carl Holmberg, IF Hagen, 47.24, 17) Hampus Nyström, IF Hagen, 56.02, 18) Oscar Stomberg, IF Hagen, 1.06.40.

D16 Five-O, 4 450 m (13): 1) Klara Axelsson, Markbygdens OK, 34.52, 5) Johanna Hagström, Falköpings AIK OK, 44.12, 11) Clara Jakobsson, Tidaholm SOK Sisu, 1.23.41.

  • Stina Larsson