24 apr 2014 12:36

23 jan 2015 15:28

Målvakt återvänder till Skövde IK

ISHOCKEY

Skövde IK har gjort klart med målvakter till nästa säsong. Alexander Jirhage lämnade efter den här säsongen och han ersätts nu av Pierre Svensson som därmed återvänder till SIK

Pierre Svensson har Tibro IK som moderklubb, men gick till Skövde där han spelade i klubbens junior- och A-lag. 2010 lämnade han Skövde IK och har sedan dess spelat i Grästorp, EHC Bregenzwald (Österrike) innan han landade i Kristianstad inför förra säsongen där han hjälpte laget ända till playoff 3.

Nu blir det återigen Skövde där 25-åringen skrivit på ett kontrakt över nästa säsong och han kommer att slåss med Markus Melin om platsen mellan stolparna.

– De senaste två åren har Pierre utvecklat sitt målvaktsspel både tekniskt och fysiskt vilket har gjort honom till en toppmålvakt på div. 1-nivå idag. Vi är glada över Pierres underskrift och framförallt känns det bra att kunna presentera en duktig målvakt som fått sin hockeyfostran i Skövde IK, säger SIK:s sportchef Hans Ljunggren i ett pressmeddelande.

Pierre Svensson har Tibro IK som moderklubb, men gick till Skövde där han spelade i klubbens junior- och A-lag. 2010 lämnade han Skövde IK och har sedan dess spelat i Grästorp, EHC Bregenzwald (Österrike) innan han landade i Kristianstad inför förra säsongen där han hjälpte laget ända till playoff 3.

Nu blir det återigen Skövde där 25-åringen skrivit på ett kontrakt över nästa säsong och han kommer att slåss med Markus Melin om platsen mellan stolparna.

– De senaste två åren har Pierre utvecklat sitt målvaktsspel både tekniskt och fysiskt vilket har gjort honom till en toppmålvakt på div. 1-nivå idag. Vi är glada över Pierres underskrift och framförallt känns det bra att kunna presentera en duktig målvakt som fått sin hockeyfostran i Skövde IK, säger SIK:s sportchef Hans Ljunggren i ett pressmeddelande.