28 apr 2014 19:10

23 jan 2015 15:43

Schneider klar för HK Country

HANDBOLL: Tidigare IFK-tränare till Stöpenklubb

Henrik Schneider är klar för HK Country för de kommande två åren.
Den tidigare elitserietränaren för IFK Skövde presenterades av Stöpenlaget på en presskonferens på måndagskvällen.

HK Country gör en storsatsning. Stöpenföreningen har lyckats knyta till sig Henrik Schneider, 46 år, till klubbens verksamhet för de kommande två åren.

Schneider kommer att vara huvudtränare för HK Countrys herrlag i division 1 men han ska även ansvara för internutbildning av klubbens ungdomsledare.

Avtalet är skrivet på två år.

HK Country har under de senaste åren jobbat för att knyta samman senior- och ungdomsverksamheten. Nu har de juniorverksamhet igång för såväl tjejer som killar. Herrlaget har tagit sig till allsvenskt kval två gånger och damlaget har nu en uttalad målsättning att klättra i seriesystemet med i huvudsak Countryfostrade spelare.

Att plocka in Henrik Schneider är bara en del i HK Countrys satsning. Klubben vässar även organisationen i stort och bland annat blir Tony Johansson ny sportchef i klubben.

Samarbetet med HP Skövde 90 med bland annat gemensamma lag i vissa åldersklasser ligger fast. För andra året har klubben ett gemensamt juniorlag med HP Skövde, där Håkan Andersson är huvudansvarig.

När det gäller föreningens damer görs nu en uttalad satsning uppåt i seriesystemet mot division 2. Huvudansvarig är Peter Andersson med en lång tränarkarriär bakom sig, inte minst i Country utan även i IFK Skövde och som instruktör inom Västergötlands handbollförbunds lägerverksamhet.

HK Country vill erbjuda sina ungdomsledare bra förutsättningar att leda och utbilda spelare. Målet är att fortsatt leverera talangfulla spelare vidare till andra klubbar men även att ge dem möjlighet att satsa på en seniorkarriär i den egna föreningen.

Nya versioner följer under kvällen.

HK Country gör en storsatsning. Stöpenföreningen har lyckats knyta till sig Henrik Schneider, 46 år, till klubbens verksamhet för de kommande två åren.

Schneider kommer att vara huvudtränare för HK Countrys herrlag i division 1 men han ska även ansvara för internutbildning av klubbens ungdomsledare.

Avtalet är skrivet på två år.

HK Country har under de senaste åren jobbat för att knyta samman senior- och ungdomsverksamheten. Nu har de juniorverksamhet igång för såväl tjejer som killar. Herrlaget har tagit sig till allsvenskt kval två gånger och damlaget har nu en uttalad målsättning att klättra i seriesystemet med i huvudsak Countryfostrade spelare.

Att plocka in Henrik Schneider är bara en del i HK Countrys satsning. Klubben vässar även organisationen i stort och bland annat blir Tony Johansson ny sportchef i klubben.

Samarbetet med HP Skövde 90 med bland annat gemensamma lag i vissa åldersklasser ligger fast. För andra året har klubben ett gemensamt juniorlag med HP Skövde, där Håkan Andersson är huvudansvarig.

När det gäller föreningens damer görs nu en uttalad satsning uppåt i seriesystemet mot division 2. Huvudansvarig är Peter Andersson med en lång tränarkarriär bakom sig, inte minst i Country utan även i IFK Skövde och som instruktör inom Västergötlands handbollförbunds lägerverksamhet.

HK Country vill erbjuda sina ungdomsledare bra förutsättningar att leda och utbilda spelare. Målet är att fortsatt leverera talangfulla spelare vidare till andra klubbar men även att ge dem möjlighet att satsa på en seniorkarriär i den egna föreningen.

Nya versioner följer under kvällen.