01 maj 2014 15:15

23 jan 2015 15:43

Stenbacke fortsätter i Skövde IBF

Skövde IBF har gjort klart med tränarstaben inför nästa säsong.
Christian Stenbacke fortsätter som huvudtränare och får Oscar Hjerpe som assisterande tränare.
Dessutom blir Simon Hultman spelande assisterande tränare.

Skövde IBF har gjort klart med tränare till nästa säsong.

Christian Stenbacke fortsätter som huvudtränare ytterligare ett år men får sällskap av Oscar Hjerpe som är ny assisterande tränare. Dessutom är förra säsongens lagkapten Simon Hultman ny spelande assisterande tränare.

Skövde IBF kom tvåa i division 2 den här säsongen och kvalificerades sig för kval till division 1. Där blev det dubbla förluster mot FBC Engelholm och därmed blir det en ny sejour i tvåan för Skövdelaget.

Revanschlustan sägs vara stor efter kvalnederlaget och målsättningen ligger fast.

Skövde IBF siktar ånyo högt och går för serieseger och sedan satsar klubben på att ta steget upp i seriesystemet.

”Även långsiktiga mål är satta för att rama in verksamheten på ett bra sätt. Eventuellt kommer ledarstaben att kompletteras framöver. Nästa steg nu är att få klart en slagkraftig spelartrupp”, skriver klubbens Fredrik Isacson i en kommentar.

Skövde IBF har gjort klart med tränare till nästa säsong.

Christian Stenbacke fortsätter som huvudtränare ytterligare ett år men får sällskap av Oscar Hjerpe som är ny assisterande tränare. Dessutom är förra säsongens lagkapten Simon Hultman ny spelande assisterande tränare.

Skövde IBF kom tvåa i division 2 den här säsongen och kvalificerades sig för kval till division 1. Där blev det dubbla förluster mot FBC Engelholm och därmed blir det en ny sejour i tvåan för Skövdelaget.

Revanschlustan sägs vara stor efter kvalnederlaget och målsättningen ligger fast.

Skövde IBF siktar ånyo högt och går för serieseger och sedan satsar klubben på att ta steget upp i seriesystemet.

”Även långsiktiga mål är satta för att rama in verksamheten på ett bra sätt. Eventuellt kommer ledarstaben att kompletteras framöver. Nästa steg nu är att få klart en slagkraftig spelartrupp”, skriver klubbens Fredrik Isacson i en kommentar.