02 maj 2014 09:46

23 jan 2015 15:43

Skövdespelare i OHL-final

ISHOCKEY.

Skövdekillen Alexander Henriksson har nått final i OHL-slutspelet med North Bay Battalions.
Där blev det förlust i det första finalmötet med Guelph Storm.

Den 19-årige forwarden lämnade Färjestads juniororganisation efter två år för att pröva lyckan i den största kanadensiska juniorligan inför den här säsongen.

Och det har gått bra – i grundserien noterades Henriksson för 28 poäng fördelat på 11 mål och 17 assists för laget som blev tvåa i den östra serien. I slutspelet, där North Bay slagit ut Niagara, Barrie och Oshawa, har Henriksson producerat än bättre och står på 10 poäng (7+3) över 14 matcher.

Nu är laget alltså framme i final där hela grundseriens bästa lag Guelph Storm står för motståndet. Det första finalmötet spelades under natten mot fredag och det blev hemmalaget Guelph som tog ledningen i finalserien efter ett suddenavgörande. Förlängningen var bara 57 sekunder gammal när Jason Dickinson satte 3–2.

Nästa final spelas under natten mot lördag, också med Guelph som hemmalag, och på tisdag och onsdag väntar två raka hemmamatcher för North Bay Battalion som är i OHL-final för andra gången i klubbens historia.

Den 19-årige forwarden lämnade Färjestads juniororganisation efter två år för att pröva lyckan i den största kanadensiska juniorligan inför den här säsongen.

Och det har gått bra – i grundserien noterades Henriksson för 28 poäng fördelat på 11 mål och 17 assists för laget som blev tvåa i den östra serien. I slutspelet, där North Bay slagit ut Niagara, Barrie och Oshawa, har Henriksson producerat än bättre och står på 10 poäng (7+3) över 14 matcher.

Nu är laget alltså framme i final där hela grundseriens bästa lag Guelph Storm står för motståndet. Det första finalmötet spelades under natten mot fredag och det blev hemmalaget Guelph som tog ledningen i finalserien efter ett suddenavgörande. Förlängningen var bara 57 sekunder gammal när Jason Dickinson satte 3–2.

Nästa final spelas under natten mot lördag, också med Guelph som hemmalag, och på tisdag och onsdag väntar två raka hemmamatcher för North Bay Battalion som är i OHL-final för andra gången i klubbens historia.