12 maj 2014 15:00

23 jan 2015 15:44

Tjejfotboll stod i fokus på Åbrovallen

FOTBOLL: Ulvåkers IF anordnade heldag med olika aktiviteter

Ulvåkers IF hade i söndags en heldag i damfotbollens tecken på Åbrovallen.
Omkring 100 tjejer från klubbens alla lag samlades kring en rad olika aktiviteter.
– Sammanhållningen är guld värd. Det är helt fantastiskt, tycker ungdomsledaren Maja Dalén.

För första gången anordnade Ulvåkers IF en tjejfotbollsdag. Alla klubbens damlag fanns på plats på Åbrovallen under söndagen där en rad olika aktiviteter stod på agendan.

– Vi har aldrig haft en sådan här dag tidigare. Ungdomarna har varit bollkajsor på A-lagets matcher och frågat vilka det är som spelare men inte frågat själva. Då tyckte vi att vi måste anordna en tjejfotbollsdag med alla lag i hela föreningen, berättar ungdomsledaren Maja Dalén.

– De yngsta som är födda 2006 och upp till vårt damlag var med. Det var 70 tjejer från våra ungdomslag och 30 spelare ifrån seniortruppen så vi var omkring 100 personer samt även 20 ledare, fortsätter Dalén.

Uppslutningen var alltså god och det verkade vara ett uppskattat initiativ.

– Det här var väldigt roligt och tjejerna såg även ut att ha haft kul och att de trivdes. Det är viktigt att hitta kontakter mellan lagen för att ha en bra sammanhållning i klubben.

Värdegrundsarbete

Dagen inleddes redan på söndagsförmiddagen klockan nio och avslutades i samband med A-lagets match mot Töreboda på eftermiddagen. Dagen slutade på bästa sätt då seniorerna vann matchen med 1–0.

– Vi spelade fotboll med åldersblandade lag under förmiddagen där seniorerna var ledare och domare. Sedan jobbade vi också med värdegrundsfrågor och hade flera diskussioner.

Utifrån frågeställningarna ”Vad är det bästa med att spela fotboll?” och ”Hur är man en bra kompis” fick deltagarna tänka och ge sina svar som sedan ska sammanställas. Damtränaren Michael Wallén instruerade också ungdomsledarna.

Föreläsningar om kostfrågor

Efter lunchen stod kostfrågor på agendan.

– Malin Emilsson från Kraft och balans föreläste om kost och matlära. Det var något som vi kände direkt att vi ville ha med under den här dagen. Det handlar inte om att förmana om att inte äta vissa saker utan mer om behovet att äta för att orka träna.

Sedan avslutades dagen med en tipspromenad innan eftermiddagens dammatch.

Onekligen en späckad dag för de inblandade och det kan bli en dag även nästa år.

– Det återstår att se. Vi får sätta oss ner och utvärdera det här efteråt, säger Dalén.

För första gången anordnade Ulvåkers IF en tjejfotbollsdag. Alla klubbens damlag fanns på plats på Åbrovallen under söndagen där en rad olika aktiviteter stod på agendan.

– Vi har aldrig haft en sådan här dag tidigare. Ungdomarna har varit bollkajsor på A-lagets matcher och frågat vilka det är som spelare men inte frågat själva. Då tyckte vi att vi måste anordna en tjejfotbollsdag med alla lag i hela föreningen, berättar ungdomsledaren Maja Dalén.

– De yngsta som är födda 2006 och upp till vårt damlag var med. Det var 70 tjejer från våra ungdomslag och 30 spelare ifrån seniortruppen så vi var omkring 100 personer samt även 20 ledare, fortsätter Dalén.

Uppslutningen var alltså god och det verkade vara ett uppskattat initiativ.

– Det här var väldigt roligt och tjejerna såg även ut att ha haft kul och att de trivdes. Det är viktigt att hitta kontakter mellan lagen för att ha en bra sammanhållning i klubben.

Värdegrundsarbete

Dagen inleddes redan på söndagsförmiddagen klockan nio och avslutades i samband med A-lagets match mot Töreboda på eftermiddagen. Dagen slutade på bästa sätt då seniorerna vann matchen med 1–0.

– Vi spelade fotboll med åldersblandade lag under förmiddagen där seniorerna var ledare och domare. Sedan jobbade vi också med värdegrundsfrågor och hade flera diskussioner.

Utifrån frågeställningarna ”Vad är det bästa med att spela fotboll?” och ”Hur är man en bra kompis” fick deltagarna tänka och ge sina svar som sedan ska sammanställas. Damtränaren Michael Wallén instruerade också ungdomsledarna.

Föreläsningar om kostfrågor

Efter lunchen stod kostfrågor på agendan.

– Malin Emilsson från Kraft och balans föreläste om kost och matlära. Det var något som vi kände direkt att vi ville ha med under den här dagen. Det handlar inte om att förmana om att inte äta vissa saker utan mer om behovet att äta för att orka träna.

Sedan avslutades dagen med en tipspromenad innan eftermiddagens dammatch.

Onekligen en späckad dag för de inblandade och det kan bli en dag även nästa år.

– Det återstår att se. Vi får sätta oss ner och utvärdera det här efteråt, säger Dalén.