19 maj 2014 06:00

23 jan 2015 15:44

Skövde MK 90-årsjubilerade

MOTORSPORT: Prova på-dag

Som sig bör befann sig utövandet av motorsport i högsätet när Skövde MK uppmärksammade sitt 90-årsjubileum. Flera hundra personer tog del av aktiviteterna på Skövde motorstadion.

För närvarande upptar Skövde MK:s verksamhet i huvudsak fem discipliner, gokart, miniGP&minimoto, folkrace, radiostyrd bilsport och rally.

Prova på–aktiviteterna bestod av gokart för barn och folkrace för vuxna körkortsinnehavare. Bland hundratals besökare tog många chansen dra några varv på de aktuella banorna.

– Vi har haft en mycket bra dag. Betydligt fler besökare än förväntat och det fina vädret bidrog förstås till det. Vi är alltså nöjda med den här aktivitetsdagen, intygade styrelsemedlemmen Kent Bladh som också är ansvarig för klubbens mc–sektion.

– Intresset för våra verksamheter har ökat en del det under det senaste året, vilket är mycket glädjande. För närvarande är vi cirka 320 medlemmar och fler är på ingång efter jubileumsdagens aktiviteter, tillade Kent.

Uppvisningar

Gokart och folkrace fick alltså besökarna själva prova på med klubbens egna tävlingsfordon. Därutöver hade flera av klubbens aktiva medlemmar uppvisningar med radiostyrd bilsport och miniGP–motorcyklar.

Skövde MK bildades på dåvarande restaurang Skandinav 13 april 1924 och klubbens första ordförande var bankdirektör Hjalmar Grund. Den första aktiviteten bestod av en motoriserad utflykt till sjön Viken 24 maj samma år. Då deltog ett hundratal personer.

Sedermera kom olika tävlingar in i bilden. Mest känd torde numera insomnade Kyrketorpsloppet vara, en så kallad sandbanetävling för motorcyklar på en 800 meter lång ovalbana. Året var 1946 och publiken uppgick till 9 000.

För närvarande upptar Skövde MK:s verksamhet i huvudsak fem discipliner, gokart, miniGP&minimoto, folkrace, radiostyrd bilsport och rally.

Prova på–aktiviteterna bestod av gokart för barn och folkrace för vuxna körkortsinnehavare. Bland hundratals besökare tog många chansen dra några varv på de aktuella banorna.

– Vi har haft en mycket bra dag. Betydligt fler besökare än förväntat och det fina vädret bidrog förstås till det. Vi är alltså nöjda med den här aktivitetsdagen, intygade styrelsemedlemmen Kent Bladh som också är ansvarig för klubbens mc–sektion.

– Intresset för våra verksamheter har ökat en del det under det senaste året, vilket är mycket glädjande. För närvarande är vi cirka 320 medlemmar och fler är på ingång efter jubileumsdagens aktiviteter, tillade Kent.

Uppvisningar

Gokart och folkrace fick alltså besökarna själva prova på med klubbens egna tävlingsfordon. Därutöver hade flera av klubbens aktiva medlemmar uppvisningar med radiostyrd bilsport och miniGP–motorcyklar.

Skövde MK bildades på dåvarande restaurang Skandinav 13 april 1924 och klubbens första ordförande var bankdirektör Hjalmar Grund. Den första aktiviteten bestod av en motoriserad utflykt till sjön Viken 24 maj samma år. Då deltog ett hundratal personer.

Sedermera kom olika tävlingar in i bilden. Mest känd torde numera insomnade Kyrketorpsloppet vara, en så kallad sandbanetävling för motorcyklar på en 800 meter lång ovalbana. Året var 1946 och publiken uppgick till 9 000.

  • Anders Hallberg