25 maj 2014 20:50

23 jan 2015 15:44

SM inleddes på söndagen

SEGELFLYG: Första tävlingsdagen inställd

I helgen inleddes SM i segelflyg som i år arrangeras av Skövde Flygklubb.
Det tävlas i två klasser, Open och Racing, som har lockat 26 deltagare.
– Vi tycker att det är jätteroligt att få arrangera SM och vi hoppas att vädret är med oss så vi kan genomföra alla flygningar i veckan också, säger tävlingsledaren Anders Blom.

Skövde Flygklubb står som arrangörer för 2014 års Svenska mästerskap. I helgen drog det i gång och tävlingen pågår under en vecka, 24–31 maj, med klubbens anläggning på Skövde flygplats som tävlingscentrum.

Åtta piloter är anmälda i Open medan Racingklassen har samlat 18 deltagare. Det kunde ha varit fler men samtidigt avgörs en stor europeiska tävling utanför Stuttgart, Tyskland som lockat potentiella SM-deltagare.

Bland deltagarna återfinns landslagspiloterna Jan-Ola Nordh, Ronny och Gunilla Lindell samt tidigare världsmästaren Göran Ax, medan Herrljungas Simon Landqvist är en ung och hungrig uppstickare i sammanhanget.

Beroende på vädret kan det bli sträckor från 15 upp till 60 mil. Det gick inte att tävla under lördagen på grund av vädret. Men på söndagen var det flygbart och Anders Blom hade utmätt en sträcka på 20–25 mil för deltagarna.

– Vädret ska bli bra i början av veckan men sedan får vi se hur det blir. Förhoppningen är att köra en sträcka varje dag till och med lördag och sedan räknar vi ihop de sammanlagda poängen efter sju dagar, säger Anders Blom.

Ronny Lindell från Landskrona FK leder i Racing medan Ronny Eriksson från Ljusdals FK leder i Open efter den första tävlingsdagen.

Skövde Flygklubb har i dag 25 aktiva piloter men inga egna tävlande som är med på SM. Blom säger att det finns några unga flygare i klubben som kan vara aktuella för SM om några år. Åldersgränsen för segelflygspiloterna är 14 år men för att kunna tävla på SM krävs det några års träning.

Senast Skövdeklubben arrangerade SM var 2011. SM för klubblag i klasserna 18 meter och klubblag avgörs i Långtora, Stockholm den 7–14 juni.

Skövde Flygklubb står som arrangörer för 2014 års Svenska mästerskap. I helgen drog det i gång och tävlingen pågår under en vecka, 24–31 maj, med klubbens anläggning på Skövde flygplats som tävlingscentrum.

Åtta piloter är anmälda i Open medan Racingklassen har samlat 18 deltagare. Det kunde ha varit fler men samtidigt avgörs en stor europeiska tävling utanför Stuttgart, Tyskland som lockat potentiella SM-deltagare.

Bland deltagarna återfinns landslagspiloterna Jan-Ola Nordh, Ronny och Gunilla Lindell samt tidigare världsmästaren Göran Ax, medan Herrljungas Simon Landqvist är en ung och hungrig uppstickare i sammanhanget.

Beroende på vädret kan det bli sträckor från 15 upp till 60 mil. Det gick inte att tävla under lördagen på grund av vädret. Men på söndagen var det flygbart och Anders Blom hade utmätt en sträcka på 20–25 mil för deltagarna.

– Vädret ska bli bra i början av veckan men sedan får vi se hur det blir. Förhoppningen är att köra en sträcka varje dag till och med lördag och sedan räknar vi ihop de sammanlagda poängen efter sju dagar, säger Anders Blom.

Ronny Lindell från Landskrona FK leder i Racing medan Ronny Eriksson från Ljusdals FK leder i Open efter den första tävlingsdagen.

Skövde Flygklubb har i dag 25 aktiva piloter men inga egna tävlande som är med på SM. Blom säger att det finns några unga flygare i klubben som kan vara aktuella för SM om några år. Åldersgränsen för segelflygspiloterna är 14 år men för att kunna tävla på SM krävs det några års träning.

Senast Skövdeklubben arrangerade SM var 2011. SM för klubblag i klasserna 18 meter och klubblag avgörs i Långtora, Stockholm den 7–14 juni.